DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

22 Kasım 2018 Perşembe

20 Kasım itibariyle, North Kivu Eyaleti'nde 11 sağlık bölgesinde ve Ituri Eyaleti'nde 3 sağlık bölgesinde 219 ölüm (172 doğrulanmış ve 47 olası) olmak üzere 386 EVH vakası (339 doğrulanmış ve 47 olası) bildirilmiştir.

 

Hastalık Salgını Haberi

22 Kasım 2018  

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde devam eden Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınını kontrol altına almak, karmaşık ve zorlu bir görevdir ancak DSÖ, salgının Sağlık Bakanlığı (SB) ve ortakları ile işbirliği içinde başarılı bir şekilde kontrol altına alınabileceğinden emindir.  

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Boikene Bölgesindeki Beni şehrinde yer alan BM Ebola yanıtı evlerinin yakınında, 16 Kasım 2018'de, silahlı bir grup  Birleşmiş Milletler Örgütü İstikrar Misyonuna (MONUSCO) saldırmıştır. Beni'deki yanıt operasyonları, aşılama da dahil olmak üzere kısa bir süreliğine duraklatılmış ancak  18 Kasım'da  tüm faaliyetler kaldığı yerden devam etmiştir. DSÖ, EVH salgınını yönetmek için devam eden çabaların ayrılmaz bir parçası olan barış güçlerine saldırıları kınamıştır. DSÖ, söz konusu durum ve riskleri değerlendirmeye devam edecek ve yanıt çalışmalarında bulunanlara ve sivillere yönelik tedbirler konusunda ihtiyatlı olmaya devam edecektir.

Sağlık merkezleri, hastalık bulaşma kaynağı olarak tanımlanmıştır. Enjeksiyon yoluyla uygulanan ilaçlar, önemli bir enfeksiyon nedenidir. Mevcut çabalar, temizlik için su ve ürün sağlama, sağlık çalışanlarını informal sağlık merkezlerinde eğitme ve enjeksiyon gerektirmeyen ilaçların tedarik edilmesini teşvik etmeyi içeren Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Önlemlerini (IPC) geliştirmeye odaklanmıştır.

Raporlama döneminde (14-20 Kasım), Beni, Mutwanga, Kalunguta, Butembo, Katwa ve Oicha'dan 36 yeni doğrulanmış EVH vakası bildirilirken, Kalunguta'dan 7 olası vaka bildirilmiştir. Yeni vakaların 7 ‘si yenidoğan ve 2 yaşından küçük bebek, 6'sı 2-17 yaş arası çocuk ve 1’i gebe bir kadından oluşmaktadır. Yeni enfekte olmuşlar arasında Beni ve Katwa'dan 5 sağlık çalışanı olup bugüne kadar 39 sağlık çalışanı enfekte olmuştur. Beni (6) ve Butembo (4)  Ebola Tedavi Merkezlerinden (ETM'ler) hastalıktan kurtulan 10 kişi daha taburcu edilmiş ve topluluklarına yeniden entegre olmaları sağlanmıştır. Bugüne kadar 113 hasta iyileşmiştir.

20 Kasım itibariyle, North Kivu Eyaleti'nde 11 sağlık bölgesinde ve Ituri Eyaleti'nde 3 sağlık bölgesinde 219 ölüm (172 doğrulanmış ve 47 olası) olmak üzere 386 EVH vakası (339 doğrulanmış ve 47 olası) bildirilmiştir (Şekil 1).

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve diğer komşu ülkelere yayılan salgın riski çok yüksektir. Geçtiğimiz hafta boyunca Uganda ve Zambiya’dan'dan uyarılar bildirilmiş olup bugüne kadar bildirilen tüm uyarılarda EVH söz konusu değildir.

Şekil 1: 20 Kasım 2018 tarihi itibariyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki North Kivu ve Ituri eyaletlerinde sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakalarıyla ilgili veriler (n = 386)

http://www.who.int/csr/don/figure1_20181122.png

 

Şekil 2:  20 Kasım 2018 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftasına göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler (n =382) *

 

http://www.who.int/csr/don/figure2_20181122.png

*4 vakanın hastalık başlangıç tarihi bilinmemektedir. Son haftalardaki veriler, teyit ve raporlamanın yanı sıra devam eden veri temizliği durumunda gecikmelere tabidir. Bu dönemdeki eğilimler ihtiyatlı bir şekilde yorumlanmalıdır.

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

DSÖ ve ortakların desteğiyle, Sağlık Bakanlığı yanıt önlemlerini güçlendirmeye devam etmektedir. Öncelikler arasında; komşu illerde ve ülkelerde yanıt koordinasyonu, sürveyans, temaslı takibi, laboratuvar kapasitesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol - IPC, klinik yönetim, aşılama, risk iletişimi ve toplum katılımı, güvenli ve temkinli defin- SDB işlemleri, sınır ötesi sürveyans ve hazırlık faaliyetleri yer almaktadır. DSÖ, Sağlık Bakanlığı'nı desteklemek için, komşu ülkeler de dahil olmak üzere EVH yanıtı, araştırma ve acil hazırlık konularında çok sektörlü ve çok disiplinli bölgesel ve küresel ortaklar ve paydaşlar ile yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

 

DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

 

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

Bu EVH salgını, Uganda, Ruanda ve Güney Sudan'ı sınırlayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeydoğu illerini etkilemektedir. EVH'nin ulusal ve bölgesel düzeyde iletimi için potansiyel risk faktörleri arasında, etkilenen bölgeler, ülkenin geri kalanı ve komşu ülkeler arasındaki ulaşım bağlantıları; nüfusun ülke içinde yer değiştirmesi; Kongolu mültecilerin komşu ülkelere göç etmesi yer almaktadır. Ülke aynı anda birçok salgın (Kolera ve Aşı kaynaklı Poliomyelit ve Sıtma) ve uzun vadeli insani kriz yaşamaktadır. Buna ek olarak, North Kivu ve İturi’deki güvenlik durumu, yanıt faaliyetlerinin uygulanmasını sınırlandırmaktadır. DSÖ’nün  salgın için risk değerlendirmesi şu anda ulusal ve bölgesel düzeylerde çok yüksektir. Küresel risk seviyesi düşüktür. Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak Demokratik  Kongo Cumhuriyeti'yle ilgili olarak herhangi bir seyahat ve ticaret kısıtlamasını önermemektedir.

 

Ulusal ve bölgesel yayılma riski çok yüksek olduğundan, komşu illerin ve ülkelerin sürveyans ve hazırlık faaliyetlerini geliştirmeleri önemlidir. UST Acil Durum Komitesi, bu faaliyetlerin yoğunlaştırılmamasının, koşulların daha da kötüleşmesine ve salgının daha fazla yayılmasına yol açacağını bildirmiştir. DSÖ, sağlık otoritelerinin uyarıldığından ve operasyonel olarak yanıt vermeye hazır olduğundan emin olmak için komşu ülkeler ve ortaklarla çalışmaya devam edecektir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Uluslararası trafik: Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için lisanslı bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınırların ötesine geçen hareketi sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolcular için vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır.

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

Etiketler: