DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

07 Şubat 2019 Perşembe

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola virüsü hastalığı (EVH), geçtiğimiz haftalarda bildirilen oldukça fazla sayıda vaka (Şekil 1) ve bazı ümit verici işaretlerle devam etmektedir. Son 3 haftada vakaların % 71'inin bildirildiği ve küçük vaka gruplarının coğrafi olarak dağılmış bir alanda eşzamanlı olarak görüldüğü Katwa ve Mutembo sağlık bölgeleri, salgının merkez üssü olmaya devam etmektedir.

Hastalık Salgını Haberi

7 Şubat 2019  

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola virüsü hastalığı (EVH), geçtiğimiz haftalarda bildirilen oldukça fazla sayıda vaka (Şekil 1) ve bazı ümit verici işaretlerle devam etmektedir. Son 3 haftada vakaların % 71'inin bildirildiği ve küçük vaka gruplarının coğrafi olarak dağılmış bir alanda eşzamanlı olarak görüldüğü Katwa ve Mutembo sağlık bölgeleri, salgının merkez üssü olmaya devam etmektedir.

5 Şubat itibariyle, 488 ölüm (toplam vaka ölüm oranı: % 62) dahil olmak üzere 789 EVH vakası (735 onaylı ve 54 olası) rapor edilmiştir. Bugüne kadar, 267 kişi Ebola Tedavi Merkezleri'nden (ETC) taburcu edilmiş ve hayatta kalanların izlenmesi ve desteklenmesi için özel bir programa dahil edilmiştir. Yaş ve cinsiyetleri bildirilmiş vakaların % 58'i (454/788) kadın, % 30'u (232/786) 18 yaşından küçük olup bu sayıya 5 yaşın altındaki 116 çocuk dahildir. Katwa (4) ve Kalunguta'da (1) 5 yeni sağlık çalışanı enfeksiyonu bildirilmiş olup bugüne kadar hastalıktan toplam 67 sağlık çalışanı etkilenmiştir.

Son 21 gün boyunca (16 Ocak - 5 Şubat 2019), 13 sağlık bölgesinden 119 yeni vaka bildirilmiştir (Şekil 2): Katwa (75), Butembo (9), Beni (8), Kyondo (5) , Kayna (5), Oicha (4), Manguredjipa (4), Biena (2), Kalunguta (2), Mabalako (2), Masereka (1), Mutwanga (1) ve Vuhovi’dir (1). Mevcut epidemiyolojik analizler, aile ve toplum ağları arasında devam eden enfeksiyon önleme ve kontrol (IPC) uygulamalarında zayıflık, yeni vakaların tespiti ve izolasyonundaki mevcut gecikmeler ve sık topluluk ölümleri (ve ölen kişi ile sonradan temas etme) hastalık iletiminin ana nedenleri. Güvensizlik ve küçük çapta toplumsal direniş bu risklerle mücadele çabalarını sürekli olarak engellemiştir; Bununla birlikte, yanıt ekipleri, Katwa ve başka yerde toplumun güvenini ve etkilenen tüm alanlara katılımını aktif bir şekilde güçlendirmeye kendini adamış ve gelişmeleri gözlemlemeye başlamıştır.

Şekil 1:  5 Şubat 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftasına göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler (n=789)*

* Son haftalardaki veriler, onaylama, raporlama ve ayrıca devam eden veri temizliği durumunda gecikmelere maruz kalabileceğinden  bu dönemdeki eğilimler dikkatli yorumlanmalıdır.

* Komanda'dan 5 olası vaka (hepsi Kasım 2018'de ölmüş olan), vakaların retrospektif olarak yeniden sınıflandırılmasının ardından 21 - 27 Ocak 2019 haftasında bildirilmiştir.

Şekil 2: 5 Şubat 2019 tarihi itibariyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki North Kivu ve Ituri eyaletlerinde sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakalarıyla ilgili veriler (n=789)

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların desteğiyle müdahale önlemlerini güçlendirmeye devam etmektedir. DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

                                     

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

DSÖ salgın için risk değerlendirmesini gözden geçirmiş olup ulusal ve bölgesel düzeyde risk çok yüksek; küresel düzeyde ise risk seviyesi düşük seviyededir. Bu EVH salgını, Uganda, Ruanda ve Güney Sudan'ı sınırlayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeydoğu illerini etkilemektedir. Etkilenen bölgeler, ülkenin geri kalanı ve komşu ülkeler arasındaki ekonomik ve kişisel nedenlerden dolayı güvensizlik nedeniyle yapılan yoğun seyahatlerle ulusal ve bölgesel düzeylerde EVH'nin taşınması riski vardır. Ülke aynı anda birçok salgın (Kolera ve Aşı kaynaklı Poliomyelit ve Sıtma) ve uzun vadeli insani kriz yaşamaktadır. Buna ek olarak, North Kivu ve İturi’deki güvenlik durumu, yanıt faaliyetlerinin uygulanmasını sınırlandırmaktadır.

Ulusal ve bölgesel yayılma riski çok yüksek olduğundan, komşu illerin ve ülkelerin sürveyans ve hazırlık faaliyetlerini geliştirmeleri önemlidir. UST 2005 Acil Durum Komitesi, bu faaliyetlerin yoğunlaştırılmamasının, koşulların daha da kötüleşmesine ve salgının daha fazla yayılmasına yol açacağını bildirmiştir. DSÖ, sağlık otoritelerinin uyarıldığından ve operasyonel olarak yanıt vermeye hazır olduğundan emin olmak için komşu ülkeler ve ortaklarla çalışmaya devam edecektir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Uluslararası trafik: Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için lisanslı bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınırların ötesine geçen hareketi sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolcular için vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır.

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz

 

 

Etiketler: