DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE YENİ BİR EBOLA SALGINI

08 Mayıs 2018 Salı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Hükümeti, bugün (8 Mayıs) Equateur Eyaletindeki Bikoro'da yeni bir Ebola Virüsü Hastalığı (EVH) salgınının görüldüğünü ilan etmiştir. Salgının duyurusu 2 EVH vakasının laboratuvarca doğrulanmasının ardından yapılmıştır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Yeni Bir Ebola Salgını Duyurulmuştur

8 Mayıs 2018  

DSÖ Haberler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Hükümeti, bugün (8 Mayıs) Equateur Eyaletindeki Bikoro'da yeni bir Ebola Virüsü Hastalığı (EVH) salgınının görüldüğünü ilan etmiştir. Salgının duyurusu 2 EVH vakasının laboratuvarca doğrulanmasının ardından yapılmıştır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) Sağlık Bakanlığı, Kinshasa'daki Ulusal Biyomedikal araştırma Enstitüsü'nde (INRB) 5 hastadan alınan 5 örnekde  EVD için yapılan testlerin sonucunun 2 örnek için pozitif (+) çıktığını DSÖ'ye bildirmiştir. Testlerin yapılması için daha fazla örnek toplanmaktadır.

DSÖ, operasyonlarını hızla büyütmek ve 2017 yılında vuku bulan benzer ve başarılı bir EVH salgını yanıt modelini kullanarak, sağlık alanında ortaklarını harekete geçirmek için Demokratik Kongo Cumhuriyeti Hükümeti ile yakın bir şekilde çalışmaktadır.     

DSÖ'nün Acil Durum Hazırlık ve Müdahale'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Doktor Peter SALAMA “Bizim önceliğimiz Bikora’da Demokratik  Kongo Cumhuriyeti Hükümeti ve paydaşlarla  birlikte yeni Ebola Virüsü salgınıyla ilgili olarak acıları ve can kayıplarını azaltmaktır” demiştir. “Ortaklarla çalışmak, erken ve koordineli bir şekilde yanıt vermek, bu ölümcül hastalığı kontrol altına almak için hayati öneme sahip olacaktır.”

DSÖ, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü-MSF ve İl Sağlık Müdürlüğü uzmanlarından oluşan ilk multidisipliner ekip, koordinasyonu ve incelemeleri güçlendirmek için bugün Bikoro'ya gitmiştir.

Bikoro, Equateur Eyaleti'nde, Kongo Cumhuriyeti'nin yakınında, ülkenin kuzeybatı kesiminde, Tumba Gölü kıyısında yer almaktadır. Tüm vakalar, Bikoro'dan yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan iIkoko Iponge sağlık tesisinden bildirilmiştir. Bikoro'daki sağlık tesisleri çok sınırlı işlevselliklere sahiptir ve sık sık tükenen malzemeleri temin etmek için uluslararası kuruluşlara güvenmektedir.

DSÖ Afrika Bölge Müdürü Matshidiso Moeti “Bu salgının ele alınmasının kapsamlı ve koordineli bir yanıt gerektireceğini biliyoruz. DSÖ, ulusal yanıtı desteklemek için sağlık yetkilileri ve ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışacaktır. Daha fazla örnek toplayacağız, temaslıların izini sürecek, toplulukları önleme ve kontrol mesajları ile katılımlarını sağlayacak ve veri toplama ve paylaşımını iyileştirmeye yönelik yöntemler kullanacağız ” demiştir.

Bu, 1976 yılında ülkedeki virüsün keşfinden bu yana DRC'nin dokuzuncu EVH salgınıdır. Son beş haftada, 17'si ölüm dahil olmak üzere İIkoko Iponge çevresinde yaklaşık 21 şüpheli viral hemorajik ateş vakası görülmüştür.

 

DSÖ’nün Demokratik Kongo Cumhuriyeti Temsilcisi Dr. Allarangar Yokouide “DSÖ, İIkoko Iponge Sağlık Bölgesi merkez üssünden hastalığın yayılmasını önlemek ve kontrol altına almak ve hayat kurtarmak için güçlü bir yanıt sağlamak amacıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti'ni desteklemek üzere, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü-MSF de dahil olmak üzere diğer ortaklarla yakından çalışıyor.

Bugünkü laboratuvar sonuçları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, DSÖ, Olay Yönetim Sistemini organizasyondaki personeli ve kaynakları tam olarak salgın yanıta adamak üzere kurmuştur. DSÖ, önümüzdeki günlerde epidemiyologları, lojistik uzmanlarını, klinisyenleri, enfeksiyon önleme ve kontrol uzmanlarını, risk iletişim uzmanlarını ve aşılama destek ekiplerini konuşlandırmayı planlamaktadır. DSÖ de malzeme ihtiyaçlarını belirleyecek ve Kişisel Koruyucu Donanım (PPE) gibi eksiklikleri giderecektir. DSÖ ayrıca komşu ülkeleri de uyarmıştır.

DSÖ, Acil Durumlara Yönelik Acil Yardım Fonu'ndan, önümüzdeki üç ay boyunca Ebola'nın çevre illere ve ülkelere yayılmasını durdurmak amacıyla, müdahale faaliyetlerini desteklemek için 1 milyon ABD dolar ayrılmasını onaylamıştır.

2017 salgın yanıtına dayanarak

Ebola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde endemiktir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki son Ebola salgını, ülkenin kuzey kesiminde, Bas Uele Eyaleti, Likati Sağlık Bölgesinde 2017 yılında meydana geldi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, DSÖ ve birçok farklı ortakların ortak çabaları sayesinde hızla kontrol altına alınmıştır.

2017 EVH salgınına etkili bir yanıt, şüpheli vakaların yerel makamlar tarafından zamanında uyarılması, ulusal laboratuvar kapasitesinin güçlendirilmesi nedeniyle kan örneklerinin hızlı bir şekilde testlerini yapılması hükümetin salgını erken duyurması, Uluslararası ortakların güçlü desteği ve esnek finansmana hızlı erişim ile yerel ve ulusal sağlık otoritelerinin hızlı yanıt faaliyetleri yoluyla gerçekleştirilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan koordinasyon desteği kritik olup  salgının duyurulmmasından sonraki 24 saat içinde bir Olay Yönetim Sistemi kurulmuştur. DSÖ, hükümet ve ortaklarla yakın çalışmak için 50'den fazla uzman görevlendirmiştir.

Ebola virüsü, tedavi edilmediğinde genellikle ölümcül olan akut ve ciddi bir hastalığa neden olur. Ortalama EVH vaka ölüm oranı yaklaşık% 50'dir. Virüs, vahşi hayvanlardan insanlara bulaşır ve insan nüfusunda insandan insana bulaşma yoluyla yayılır.

Etiketler: