DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

14 Mayıs 2018 Pazartesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Equateur vilayetinde görülen Ebola salgınıyla ilgili ilk Hastalık Salgını Haberleri’nin 10 Mayıs 2018’de yayınlanmasından bu yana ülkenin Sağlık Bakanlığı tarafından yeni 7 şüpheli vaka bildiriminde bulunulmuştur.

 

Hastalık Salgını Haberleri

14 Mayıs 2018  

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Equateur vilayetinde görülen Ebola salgınıyla ilgili ilk Hastalık Salgını Haberleri’nin 10 Mayıs 2018’de yayınlanmasından bu yana ülkenin Sağlık Bakanlığı tarafından yeni 7 şüpheli vaka bildiriminde bulunulmuştur.

Önemli olarak, son güncellemeden beri, vakalar gözden geçirilmiş ve yeniden sınıflandırılmış ve bazıları da değerlendirme dışı olarak kabul edilmiştir.

4 Nisan ile 13 Mayıs 2018 tarihleri arasında toplam 39 Ebola Virüsü Hastalığı vakası rapor edilmiş olup bu sayıya 19 ölüm ( vaka ölüm oranı = %49) ve 3 sağlık çalışanı dahildir. Vakalar Bikoro sağlık bölgesinden (n = 29; 2 doğrulanmış, 20 olası ve 7 şüpheli vaka), İboko sağlık bölgesinden (n = 8; 3 olası ve 5 şüpheli vaka) ve Wangata sağlık bölgesinden (n = 2; 2 olası vaka) bildirilmiştir. Bugüne kadar 393 temaslı tespit edilmiş olup bunlar takip edilmektedir. Wangata sağlık bölgesi, eyalet liman şehri Mbandaka'ya (nüfus 1,2 milyon) komşudur. Sahadaki yanıt ekipleri, rapor edilen vakalarla ilgili bilgileri doğrulama sürecindedir. Daha fazla bilgi mevcut olduğunda vaka sayıları revize edilecektir.

Halk Sağlığı Yanıtı

  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı salgın yanıtı koordine etmektedir.
  • DSÖ, araştırma rekombinant vesiküler stomatit virüsü- Zaire Ebola virüsünü (rVSV-ZEBOV) kullanarak ring aşılaması yapmak için Sağlık Bakanlığı ve Sınır Tanımayan Doktorlanr Örgütü-MSF ile birlikte çalışmaktadır.
  • Bikoro, Iboko ve Mbandaka sağlık bölgelerinde, Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortaklarla birlikte yeni vakalar için sürveyansı güçlendirmek, temaslı  takibi, vaka yönetimi ve toplum katılımını sağlamak, güvenli ve onurlu definleri gerçekleştirmek ve salgın yanıtını koordine etmek konusunda çalışmaktadır.
  • DSÖ, Sağlık Bakanlığı'na yanıt faaliyetleriyle destek olmak için 50 halk sağlığı uzmanı görevlendirmektedir.
  • 13 Mayıs'tan başlayarak Birleşmiş Milletler İnsani Hava Servisi (UNHAS) tarafından Kinshasa'dan Mbandaka'ya ve Mbandaka'dan Bikoro'ya günlük uçuşlarla malzeme ve personel için bir hava köprüsü kurulacaktır.
  • DSÖ acil durumlar için acil durum fonu'ndan 1 milyon ABD Doları vermiş, Birleşmiş Milletler Merkezi Acil Durum Müdahale Fonları 2 milyon ABD doları vermiş ve Welcome Trust kritik araştırma ihtiyaçları için 2 milyon sterlin sağlamıştır.
  • DSÖ Genel Müdürü, DSÖ Afrika Bölge Müdürü ile birlikte Acil Durum Hazırlık ve Yanıt Genel Müdürü, 13 Mayıs'ta Kinshasa'da operasyonları gözden geçirecek ve Sağlık Bakanlığı'na daha fazla destek verilmesini görüşecektir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

Bugüne kadar, salgın ücra bir alanda raporlanmış olup salgın coğrafi olarak sınırlı görünmektedir. Ancak, mevcut veriler ışığında, hastalığın doğası ve salgın hastalığın büyüklüğünü tahmin etmek için gerekli epidemiyolojik ve demografik bilginin eksikliği nedeniyle ulusal düzeyde genel risk yüksek olarak kabul edilmektedir.

Hem Kongo Cumhuriyeti'nin hem de Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkentlerini birbirine bağlayan Kongo Nehri'ne coğrafi yakınlık nedeniyle bölgesel düzeyde genel risk orta seviye olarak kabul edilmektedir. Salgının büyüklüğünü değerlendirilebilmesi için gerekli bilgi şu anda sınırlı olup incelemeler devam etmektedir.

Mevcut bilgiler ve Sağlık Bakanlığı'nın, Dünya Sağlık Örgütü ve ortakları ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği acil yanıt önlemleri ışığında söz konusu durum Uluslararası Sağlık Tüzüğü-UST (2005)¹ 'de tanımlandığı gibi Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumu kriterlerini karşılamamaktadır ve UST (2005) kapsamındaki Acil Durum Komitesinin toplanmasını gerektirmemektedir.

DSÖ'nün Tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü, hâlihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyetine yönelik herhangi bir ticaret ve seyahat kısıtlamasını önermemektedir. DSÖ bu durumla ilgili olarak ticaret ve seyahat önlemlerini takip etmekte olup hali hazırda uluslararası trafikte herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Ebola Virüsü Hastalığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız:

Ebola Virüsü Hastalığı Bilgi Notu

Ebola Virus Disease fact sheet

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 "Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumu",  olağanüstü bir olay anlamına gelir ki bu da UST'de belirlenmiştir: (i) Hastalığın uluslararası yayılımı ile diğer ülkelere halk sağlığı riski oluşturması ve (ii) koordine edilmiş uluslararası olası bir yanıtı gerektirmesi.

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/14-may-2018-ebola-drc/en/

 

Etiketler: