CEZAYİR

Başkent: Cezayir
Nüfus : 34,586,184
Konum: Kuzey Afrika
İklim: Kurak, yarıkurak; kıyı bölgelerinde yazları sıcak, kuru; kışları yumuşak ve yağışlıdır. Yüksek plato bölgelerinde kışın daha kuru, soğuk ve yazın sıcaktır. Özellikle yazları sık olan, toz ve kumla yüklü sirocco denilen rüzgarlar mevcuttur.
Sarıhumma: Yok
Sıtma: Sınırlı olarak,P. Vivax kaynaklı.

Bu Ülkeye Gidenlere Önerilen Aşılar

ULUSLARARASI AŞI SERTİFİKASI: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki yolculardan ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Hastalıkların Bu Ülkeye Özgü Durumları

Sıtma:Sıtma tehlikesi sınırlıdır. Güney ve güneydoğuda bulunan 6 şehirde (Adrar, El Oued, Ghardaia, Illizi, Ouargla, Tamanrasset) yerel bulaşmaların (p. vivax) olduğu küçük odak noktalarının varlığı rapor edilmiştir. Sahra içi göçün etkisinde bulunan alanlarda 2012 yılı içerisinde P.falciparum ve P.vivax kaynaklı 59 yerel Sıtma vakası görüldüğü rapor edilmiştir. İlaç kullanmayı gerektirecek seviyede risk yoktur. Sadece sinek ısırmalarına karşı önlem alınması önerilir.(1 Haziran 2014 tarihinde DSÖ verilerine göre revize edilmiştir.)

Sarı Humma:Cezayir’de Sarı humma hastalığı yoktur.

KUZEY AFRİKA’DA GÖRÜLEBİLEN DİĞER HASTALIKLAR:

Tifo: Cezayir’e seyahat edecek herkesin (kısa süre kalacak ve yiyecek içeceklerini belli başlı büyük otel ve restorantlardan temin edecekler haricinde)Tifo aşısı yaptırması tavsiye edilir.Ağustos 2007’de başkent Cezayir’in 300 km güneyindeki Djelfa bölgesinde, ay sonuna dek 36 vakaya ulaşan bir tifo salgını görülmüştür.Ocak 1996’da başkent Cezayir’in 20 km doğusundaki Ain-Taya’da zarar gören bir kanalizasyon kanalının içeriğinin içme suyuna karışması sonucunda yine bir tifo salgını gözlenmiştir.

Bruselloz: Cezayir’de risk mevcuttur.

Schistosomiasis: Yıl boyu risk mevcuttur.Özellikle kuzeyde; Alger yakınındaki Mitidja ovası, Boumerdes böldesindeki Khemis el Khechna (El Hamiz Nehri Barajı) civarında ve güneydoğuda Illizi bölgesindeki Tamadjert (Tassili-n-Ajjer Milli Parkı), Iherir, Djanet vahalarında Schistosoma hematobium enfeksiyonu sık olarak görülmektedir.

Leishmaniasis: Leishmania bulaşının Cezayir’de en sık olduğu zaman tipik olarak nisan-ekim arasıdır.Kutanöz Leishmaniasis Cezayir Sahrasının kuzey kısmındaki yarı kurak step bölgesinde endemiktir.En çok risk olan yerler; Biskra (özellikle Sidi Okba civarı),Bechar (Özellikle Abadla civarı),M’sila bölgeleridir. Viseral leishmaniasis ise; primer olarak kuzey kıyı dağlık bölgelerinin daha az nemli olan doğu ve merkezi kısımlarında görülür.Riskli yerler; Grande Kabylie Bölgesi (Tizi Ouzou ve Bejaja kısımları) ve Alger, Boumerdes, Constantine yakınlarıdır.

Hepatit E: Cezayir’de Hepatit E endemiktir.1986-1987’de Tanefdour civarında Hepatit E epidemisi olmuştur.

Hepatit C: Hepatit C Cezayir’de endemiktir.

Tüberküloz: Tüberküloz Cezayir’de yüksek oranda endemiktir (Yılda 100 000 kişide 40 vakaya eşit veya daha çok).

Echinokokoz: Cezayir’de ülke çapında önemli bir problemdir.Özellikle kırsal alanlarda dağlık bölgelerde sıktır.

Veba: Cezayir’de 2003 yılında Oran eteklerindeki Tafraoui’de bir salgın olmuştur. Konfirme edilen 10 vakanın 8’i bubonik veba,2’si ise biri ölümle sonuçlanan septisemik veba şeklindedir.

Boutonneuse Ateş (Akdeniz Benekli Ateşi): Cezayir’de kıyı şehirlerinin civarlarında risk mevcuttur.

Tatarcık Ateşi (Sand fly fever): Cezayir’de; Cezayir Sahrası’nın kuzeyi olan step bölgelerinde ve kıyı bölgeleri boyunca artmış risk mevcuttur.

Leptospirosis: Cezayir’de Ekim 2010’da Setif bölgesinde kontamine kuyu suyundan kaynaklanan bir leptospiroz salgını rapor edilmiştir.

CEZAYİR’DE SIK OLAN PARAZİTİK HASTALIKLAR:

Giardiasis:Belirtileri kronik diare,gaz, hafif ateş,bulantı, başağrısı olabilir. Giardia lamblia, G. İntestinalis, G.duodenalis protozoalarının kistleriyle kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle insana geçer. Enfekte kişinin dışkısında çıkardığı kistlerin el-ağız yoluyla insandan insana geçmesiyle bulaşır.Kreşler, yatakhaneler ve kronik hastaların bakım merkezlerinde salgın yapabilir.İnsan ve hayvanların dışkı kontaminasyonuna açık su kaynakları (nehir, göl, dere gibi) kano yapanlar,doğa yürüyüşçüleri, kamp yapanlar için enfeksiyon kaynağıdır.Önlem için kişisel hijyene dikkat edilmesi,gıda ve içecek su temizliğine önem verilmesi gereklidir.

Ancylostomiasis (kancalı kurt, Necator americanus):Hafif diare ve karın ağrısı yapar.Kontamine toprakla direkt temasla (genellikle çıplak ayak yürürken) veya kazara kontamine toprağın yutulmasıyla insanlar enfekte olur.Önlemek için kancalıkurdun sık görüldüğü yerlerde yalınayak yürümemek ve toprağa çıplak elle dokunmamak gereklidir.Tropikal ve subtropikal bölgelerde sıktır.

Angiostrongyliasis (yuvarlak kurt):Enfekte sümüklüböcek, kara veya su salyangozlarının mukuslarıyla kontamine olmuş salyangoz,karides,yengeç ve sebzelerin yenilmesi ile insana bulaşır.

Ascariasis (yuvarlak kurt, Ascaris lumbricoides):Bağırsak helmintidir.Primer geçiş yolu; kontamine toprak veya sebzelerdeki yumurtalarının yenmesi ile olur.

Trichuriasis (Kamçı kurdu, Trichuris trichuria, Trichuris vulpis):Özellikle çocukları etkileyen bir parazittir.Parazitin yumurtalarını içeren toprağın yenilmesiyle bulaşır.Bazı salgınlar kontamine toprağın bulaştığı yiyeceklerin yenmesiyle de görülmüştür.Sıcak,nemli iklimi olan ülkelerde daha sık görülür.

Fascioliasis: Fascioliasis, insanlarda nadir rastlanan bir karaciğer ve safra yolları paraziter hastalığıdır. Kesin konak koyun, keçi, sığır gibi geviş getiren hayvanlardır.Enfekte hayvan dışkılarıyla kontamine olmuş sulardaki bazı tür salyangozların vücudunda olgunlaşmamış yumurtalar gelişimlerini tamamlayıp,suya geri salınırlar ve su bitkileri veya diğer su yüzeylerinde metacercaria denilen şekilde bulunurlar.Memeliler enfeksiyonu bu metacercariaları içeren bitkileri yiyerek alırlar. İnsanlar metacercariaları içeren su bitkilerini, özellikle su teresini yiyerek enfekte olurlar. Metacercarialar duodenumda açığa çıkarak barsak duvarını delme yoluyla peritona ve karaciğere gider.Buradan da safra kanalına giderek olgunlaşırlar.Bu olgunlaşma dönemi insanlarda 3-4 ay sürebilir.Olgunlaşmamış parazitin karaciğerde göçü sırasındaki akut fazda karın ağrısı, ateş, kusma, diare, ürtiker, eosinofili olabilir ve bu belirtiler aylarca sürebilir.Olgun parazitin safra kanalı içinde bulunduğu kronik fazda ise aralıklı biliyer tıkanma sarılığı, kolanjit, siroz olabilir. Yıllarca safra kanalları ve safra kesesinde yaşayabilir, safra taşlarına sebep olabilir.

Lenfatik Filariasis: Etkeni olan parazitler: Wuchereria bancrofti, Brugia malayi ‘dir.Bu parazitler insanlara enfekte sivrisineklerin ısırmasıyla geçer ve lenf damarlarının içinde yetişkin kurtlara dönüşerek lenf damarlarını tıkar ve ciddi hasar ve şişliğe (lenfödem) neden olurlar. Elefantiyaz, hastalığın geç döneminin klasik belirtisidir, bacaklar ve genital organlarda ağrılı şişme ve şekil bozukluklarıyla karakterizedir.

Bu Ülke ve bölgede Görülebilen Hastalıklar

 • Tifo
 • Bit-Kaynaklı Rekürren Ateş
 • Boutonneuse Ateş (Akdeniz Benekli Ateşi):
 • Tatarcık Ateşi (Sand fly fever)
 • Kuduz
 • Veba
 • Endemik Pire-kaynaklı Tifüs
 • Epidemik Bit-Kaynaklı Tifüs
 • Dengue Ateşi
 • Şarbon
 • Leptospirosis
 • Echinokokoz
 • Tüberküloz
 • Hepatit c
 • Hepatit E
 • Leishmaniasis
 • Schistosomiasis
 • Kene-Kaynaklı Rekürren (Tekrarlayan) Ateş
 • Bruselloz
 • Seyahat İshali
 • Siper humması(Trench fever)

Seyahat esnasında sık görülen hastalıklar konusunda bilgi alabilirsiniz.

Diğer Seyahat Bilgileri

->Seyahatte Uyulması Gerekli Genel Sağlık Kuralları
->Hava Yolculuğunun Sağlık Üzerindeki Etkileri
->Cruise Yolcu Gemileriyle Yolculuk Yapacakların Dikkatine
->Hamilelere ve Çocuklulara Seyahat Önerileri
->Diyabet ve Astımlılara için Seyahat Önerileri
->Yolcu İshali
->Seyahatte Çevresel Risk Faktörleri
->Böcekler ve Hastalık Etkeni Olabilecek Diğer Hayvanlar
->Sağlık Çantası

->Dünya Sağlık Örgütü interaktif risk haritası