KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Başkent Lefkoşa
Nüfus 286.257
Konum Güneybatı Asya
İklim Tipik Akdeniz ılıman iklim özelliklerini taşır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Kıbrıs'ta yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:  Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Devlet hastanelerinin yeterli hizmet kapsitesinin bulunmadığı değerlendirilmekle birlikte, birçok özel hastane ve klinik bulunmaktadır. Acil sağlık hizmetleri hattı 112'dir. KKTC'de Lefkoşa'da, Girne’de ve Gazimağusa’da birer devlet hastanesi mevcut olmakla birlikte sundukları hizmet kalitesi tatminkar değildir. Özel hastaneler, klinikler, pratisyen ve uzman hekim muayenehaneleri bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ve yatak ücretleri Türkiye'ye kıyasla oldukça pahalıdır. SGK'lı vatandaşlarımız, yapılan bir anlaşma çerçevesinde Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi ve Kolan British Hastanesi’nde sigorta kapsamları içinde tedavi olabilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Türkiye'deki koşullarda ve aynı fiyatlarla özel sağlık sigortası yaptırılabilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

KKTC'nde içme suyu olarak ve yemeklerde yerli veya Türkiye'den ithal edilen şişe sularının kullanılması tavsiye edilmektedir. Su şebekelerinden gelen sudaki kireç miktarı çok yüksektir. Şişe suları her marketten kolayca temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçlar Türkiye'deki fiyatlardan %30-40 daha pahalıdır. Türkiye menşeli ilaçların yanısıra, İngiliz malı ilaçlar da rahatlıkla bulunabilmektedir.

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi