POLONYA

POLONYA
Başkent Varşova
Nüfus 38.533.789
Konum Doğu Avrupa
İklim Orta Avrupa kara ikliminin etkisi altındadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Polonya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Polonya’da yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, köpeklerde ise nadiren bulunur ve çoğu yolcu için önemli  bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar ve diğer hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak gezginler ( macera seyahati ve mağaracılık gibi ),

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (veterinerler, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Devlet hastaneleri temiz ve bakımlı olmakla birlikte, taşradaki devlet hastaneleri için aynısını söyleyebilmek mümkün değildir. Ayrıca devlet hastanelerinde dil sorunu yaşanmaktadır. Buna karşılık Batı Avrupa standartlarındaki özel kliniklerde personelin çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Buralardaki muayene ve tedavi, devlet hastanelerine kıyasla daha süratli ve etkindir. Devlet hastaneleri dahil sağlık hizmetleri ücretin karşılanmasıyla sağlanabilmektedir. Sağlık hizmetleri, taşradaki küçük yerleşim birimleri hariç uluslararası standartlardadır. Özel hastane ve uzmanlık klinikleri de açılmış olup, bunların gerek temizliği gerek tıbbi seviyesi devlet hastanelerinden daha yüksektir. Varşova’da 24 saat hizmet veren, her türlü uzman doktora sahip resmi ve özel sağlık kuruluşları mevcuttur.

Bazı Doktor, Diş hekimi ve Veteriner isim ve adresleri:

Damian Medical Centre

Adres: ul. Wałbrzyska 46

ul. Modlińska 310/312

ul. Foksal 3/5

Tel.: 566-22-22

LUXMED

Adres: ul. Racławicka 132b

Tel.: 332-28-88

ul. Chmielna 85/87

Tel.: 581-02-20

ul. Puławska 15

Tel.: 521-44-24

ul. Szernera 3

Tel.: 676-40-10

ul. Kopernika 30

Tel.: 826-12-36

Al. Jerozolimskie 162

Tel.: 501-67-00

 

Başvurulabilecek diğer klinikler ise aşağıdadır:

LIM Medical Centre

Adres: Al. Jerozolimskie 65/79 (Marriott Hotel)

Tel.: 458-70-00

 

Promed Clinic

Adres: ul. Uniwersytecka 5

Tel.: 822-18-11

Prywatny Instytut Zdrowia (Private Health Institute)

Adres: ul. Sobieskiego 18

Tel.: 651-66-86

 

Diş tedavisi alanında başvurulabilecek sağlık kuruluşları: 

Enelmed Dental Clinic

Adres: ul. Gilarska 86c

Tel.: 51-89-300

51-89-301

Adres: Al. Jana Pawła II 29 (Atrium Plaza)

Tel.: 653-82-82

Adres: Al. Jana Pawła II 82 (near “Arkadia” shopping centre)

Tel.: 318-90-00

318-90-01

Adres: Al. Jerozolimskie 179, (Blue City shopping centre)

Tel.: 311-77-77

 

X-ray Görüntüleme Merkezi

Adres: ul. Waryńskiego 9

Tel.: 621-23-49

 

Veteriner

Piotr Wodzynski

Adres : Ul.Wojciechowskiego 40

Tel : 00 48 509104431

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel doktor muayenehaneleri ve kliniklerde muayene ücretleri 120 Zloti’den başlamakta ve 250 Zlotiye kadar ulaşmaktadır. Tedavi ücretleri  tedavinin cinsi, şekli, süresi ile gidilen hastane ve kliniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, Batı Avrupa’daki ücretlerden daha az olup Türkiye’deki özel sağlık kurumlarındaki tedavi ücretlerine yakındır. Yatılı tedavi durumunda, yatak ücreti ayrıca hesaplanmamaktadır. Hastaneye yatışlarda paket ücret şeklinde bir ödeme talep edilmekte ve tedaviden önce peşin olarak ödenmesi istenmektedir. 24 saat için, hastanesine göre farklılıklar arzetmekle birlikte, asgari 3000 Zlotiden başlayan yatış ücretleri peşin alınmakta olup hasta taburcu edilirken de, yapılacak tetkikler, müdahaleler ile verilecek ilaçlara bağlı olarak ödenen peşinat miktarına yakın tedavi ücreti talep edilebilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Polonya’da yabancıların özel sağlık sigortası yaptırmaları mümkündür. Sigorta firmalarına göre değişmekle birlikte sağlık sigortalarının aylık primleri 20-70 Avro arasındadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Varşova’daki şehir suyu içilememektedir. Şişe suları bakkallar, market vb. yerlerde satılmaktadır. Ayrıca her semtte içme suyu dağıtım merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan alınan sular sağlığa uygun olup, rahatça içilebilmektedir. İçme suyu temini bakımından en uygun yöntem, ülkemizdeki gibi, evlere düzenli su servisi yapan şirketlerden birisiyle anlaşmaktır.

İlaç Temin Koşulları

Polonya’nın AB’ne girişi ile birlikte Avrupa’da üretilen tüm ilaçların temin edilmesi mümkündür. Hemen hemen her türlü ilaç imal ve ithal edilmektedir. Eczanelere genel dağıtımı yapılmayan, özel bazı hastalıklara ait ilaçların ise, Sağlık Bakanlığından alınacak belgelere istinaden veya ilgili hastanenin talepte bulunmasıyla, özel olarak ithali mümkün olmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba