SLOVENYA

SLOVENYA
Başkent Ljubljana
Nüfus 2.054.741
Konum Avrupa
İklim Güneyinde akdeniz iklimi ,kuzeyinde ise ılıman iklime sahiptir

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A Aşısı: Slovenya’da  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı:  Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Slovenya’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulununabilir ancak birçok gezgin için önemli bir  risk oluşturmaz. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Slovenya’ya  uzun yolculuk yapacak veya bu ülkede ücra yerlere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Hastanelerin hijyen ve alt yapı kapasiteleri ülkemizin gerisindedir. Büyük ve önemli ameliyatlar için yurtdışına, özellikle de Avusturya’ya gidilmesi tercih edilmektedir. Doktorlar genelde İngilizce veya Almanca bilmektedir. Bununla birlikte, tercüman kullanılması da zaman zaman gerekli olabilmektedir.

Lübliyana bölgesinde bulunan ve gerektiğinde başvurulabilecek hastane isim ve adresleri aşağıda kayıtlıdır.

Lübliyana Klinik Merkezi :  Zaloska Cesta 2, 1000 Lübliyana -  Tel : 01 522 50 50

Acil Servis : Zaloska Cesta 7, 1000 Lübliyana - Tel : 01 522 8104, 01 522 52 76 (Cerrahi)

Zdravstveni Zavod Ztravje : Vilharjev Podhod 1, 1000 Lübliyana – Tel 01 436 82 17

Nöbetçi doktor telefonu: 01 522 84 08 (geceleri ve haftasonları aramak üzere)

BARSOS Gregorciceva 11, 1000 Lübliyana Te: 01 242 07 00

Pacient Center Za Diagnostiko in Zdravljenje; Savska Cesta 3, 1000 Lübliyana Tel: 01 280 30 70

Joze Vidmar Zasebna Zdravstvena Ordinacija d.o.o.; Savska Cesta 3, 1000 Lübliyana Tel: 01 280 30 59

Medi Center Zdravstveni Center d.o.o.; Topniska ulica 4, 1000 Lübliyana Tel: 01 236 28 00

Kirurski Sanatorji Rozna Dolina; Rozna Dolina cesta IV 45, 1000 Lübliyana Tel: 01 477 94 00

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yiyecek ve yatak ücreti olarak gecelik yaklaşık 60 Euro alınmakta, yoğun bakım ünitesi gecelik ücreti 200-380 Euro arasında değişmekte, dahiliye bölümünde 110 Euro talep edilmektedir. Tedavi ücreti, hastalığın niteliğine göre değişmekte olup ön teşhis için gerekli muayene ücreti 50 Euro kadardır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Slovenya'da sağlık sigortası sistemi mevcuttur. Ancak, herhangi bir tedavi ihtiyacı olduğunda, sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenecek ücretlerin, sigorta sisteminden daha hesaplı olduğu gözlemlenmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu biraz kireçli olmakla birlikte içilebilir özelliktedir. İyi kalite şişe suları çeşitli markalarda temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaç sektörünün gelişmiş olduğu Slovenya’da ilaç temininde sıkıntıyla karşılaşılmamaktadır. Her semtte bulunan eczanelerin yanı sıra Lübliyana şehir merkezinde 24 saat açık bir eczane de bulunmaktadır. İlaçların büyük bir çoğunluğu, özellikle de antibiyotikler reçeteyle satılmaktadır. Öte yandan yerel firmaların varlığı uluslararası olarak tanınan ve bilinen marka ve ürünlerin kolaylıkla bulunmasını engellemektedir. 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi