Gemi Yolculuğu

Günümüzde cruise ile seyahat etmeyi tercih edenlerin sayısı sürekli artmaktadır.Gemi ile yolculuk çok keyifli olmakla birlikte bazı sağlık risklerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Aşılar

Tur programınızı ve uğrayacağınız ülkeleri gözden geçirip, randevu alarak (444 77 34) Seyahat Sağlığı Merkezlerinde gerekli aşılarınızı olmalısınız.Gerekiyorsa Seyahat Sağlığı Hekiminiz size sıtma koruyucu tablet reçete edecektir.

Karşılaşılabilecek Sağlık Sorunları

Özellikle gemi yolculuklarında Norovirus kaynaklı bulantı ,kusma ve ishal salgınları bildirilmiştir.Bu sorunlardan kaçınmanın en kolay yolu sık el yıkamak ve alkol bazlı el dezenfektanlarından faydalanmaktır.Kıyılara yanaşıldığında suyla ve kirli besinlerle bulaşabilen hastalıklar sağlık riski oluşturabileceğinden su ve besin hijyenine dikkat edilmelidir. Solunum sistemi hastalıkları görülebilir.Bu tür yolculuk yapacaksanız Grip aşısı olmanızda fayda vardır.Sık sık elinizi yıkamanız korunmanıza yardımcı olacaktır.Deniz tutması da gemi yolcularında yaygın bir yakınmadır.Kullandığınız bazı ilaçlar da (antidepresanlar,doğum kontrol hapları.ağrı kesiciler)yakınmalarınızı artırabilir.Bu konuyla ilgili doktorunuzdan reçete almanız faydalı olabilir.

Dikkat Edilecek Diğer Husular

Haşere ilacı, güneş kremi, ağrı kesici, gemi tutmasına karşı ilaçlar, el temizleme jeli ya da mendili gibi zaruri ihtiyaçları yanınıza almayı unutmamalısınız.