Seyahat Sağlığı Merkezlerimiz

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde, yurt dışına çıkacaklara seyahat sağlığı hizmeti yetkili merkezlerimizce sunulmaktadır. Bu merkezlerde, hastalıklara karşı aşı yapıldıktan sonra bazı ülkelere giriş için zorunlu olarak gösterilmesi istenen ve İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak hazırlanan “uluslararası aşı sertifikası” düzenlenir. Uluslararası aşı sertifikası düzenleme yetkisi yalnızca Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü seyahat sağlığı merkezlerinin yetkisinde olduğu için “sarıhumma” aşısı sadece Genel Müdürlüğün yetkili seyahat sağlığı merkezlerinde yapılır. Seyahat sağlığı merkezlerinde, bulaş riski olan bölgelere giden kişiler için zorunlu olan “sarıhumma aşısı” yapma ve “uluslararası aşı sertifikası” düzenleme hizmetleri dışında vatandaşlara, seyahat öncesi muayene, seyahat süresince karşılaşılabilecek sağlık sorunları ve korunma, aşılama, seyahat süresince ihtiyaç duyulabilecek ilaçlar hakkında hizmet verilir.

Seyahat Sağlığı Merkezlerimizden Alabileceğiniz Hizmetler:

  • Sarıhumma aşınızı yalnızca Genel Müdürlüğümüz Seyahat Sağlığı Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.
  • Uluslararası Aşı Sertifikası düzenleme yetkisi yalnızca Genel Müdürlüğümüz Seyahat Sağlığı Merkezlerinin yetkisindedir.
  • Mevcut sağlık durumunuza göre seyahat etmenizde sakınca olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Gideceğiniz ülke, kalacağınız şehir, konakladığınız yer, süre, yapmayı planladığınız aktiviteler göz önünde bulundurularak maruz kalabileceğiniz hastalıklara karşı almanız gereken önlemleri öğrenebilirsiniz.
  • Gideceğiniz ülkede görülen hastalıklardan korunmak için Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği aşılar hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Hekimlerimiz size sıtma riskli bölgeler, yaşınız, cinsiyetiniz, özel durumunuz (gebelik vs.) varsa başka hastalık ve kullandığınız ilaçlar açısından değerlendirecek ve en uygun korunma yöntemini veya ilacı önerecektir.
  • Yanınızda bulunduracağınız ilaçlar ve malzeme konusunda bilgi alabilirsiniz.
  • Seyahate bağlı gelişebilecek araç tutması, zaman farkına bağlı vücut saatinin bozulması,harekesizlik ve dolaşım problemleri gibi konularda öneriler alabilirsiniz.
  • Yurda dönüşünüzden sonra ortaya çıkabilecek hastalıkların tanı, tedavi ve takibi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Merkezlerimize ne zaman başvurmanız gerekiyor?

Seyahat tarihinizden önce özellikle de aşı yapılması gerekiyorsa 4-6 hafta öncesinde Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvurmanız uygundur. Böylece, belirli bir süre önceden veya birkaç doz uygulanması gereken aşılar için ve bağışıklık kazanmak için yeterli zamanınız olacaktır.

Nasıl başvurulur?

Yolcuların kolay ulaşabilmesi için Seyahat Sağlığı Merkezlerimizin sayısını hızla arttırmaktayız. Aşağıdaki iletişim bilgileri kısmından seçerek ulaşabileceğiniz herhangi bir merkezimize başvurabilirsiniz

444 77 34 numaralı danışma hattımızdan iletişime geçmeniz, zaman ve hizmet kalitesi açısından size daha iyi hizmet vermemizi sağlayacaktır. Merkezlerimiz mesai saatleri içinde çalışmaktadır.

Merkezlerin iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.