PAPUA YENİ GİNE’DE DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI TİP 1 POLİOVİRÜS

20 Şubat 2019 Çarşamba

26 Haziran 2018'de, ilk vakanın sağlıklı iki toplum temaslısında cVDPV1'in izole edildiğinin laboratuarca doğrulanmasının ardından Papua Yeni Gine'de dolaşımda olan aşı kaynaklı poliovirüs tip 1 (cVDPV1) salgını görüldüğü ilan edilmiştir. Bildirgeden bu yana, aşağıdaki 9 ilde toplam 26 onaylanmış cVDPV1 vakası bildirilmiştir: Eastern Highlands (6), Enga (5), East Sepik (4), Madang (3), Morobe (3), Jiwaka (2) ), Gulf (1), South Highlands (1) ve National Capital District (NCD) (1).

Hastalık Salgını Haberi

20 Şubat 2018  

26 Haziran 2018'de, ilk vakanın sağlıklı iki toplum temaslılarında cVDPV1'in izole edildiğinin laboratuarca doğrulanmasının ardından Papua Yeni Gine'de dolaşımda olan aşı kaynaklı poliovirüs tip 1 (cVDPV1) salgını görüldüğü ilan edilmiştir. Bildirgeden bu yana, aşağıdaki 9 ilde toplam 26 onaylanmış cVDPV1 vakası bildirilmiştir: Eastern Highlands (6), Enga (5), East Sepik (4), Madang (3), Morobe (3), Jiwaka (2) ), Gulf (1), South Highlands (1) ve National Capital District (NCD) (1). Laboratuvarca doğrulanmış son vakanın, 2018 Ekim ayı sonlarında paralizi başlangıcı yaşadığı bildirilmiştir. Aktif Akut Flask Paralizi (AFP) vakası arama çalışmalarını tamamlamak için Port Moresby ve Lae'de çevresel sürveyans 2 ayda bir olacak şekilde sürdürülmektedir.

Halk sağlığı yanıtı

Bugüne kadar, Temmuz-Aralık 2018 tarihleri arasında 5 tur Tamamlayıcı Bağışıklama Faaliyeti (TBF) yapılmıştır. Yüksek kaliteli TBF'leri gerçekleştirmek ve AFP vaka tespitini iyileştirmek için kampanya öncesi hazırlıklar ve uygulama sırasında teknik destek sağlamak üzere DSÖ ve UNICEF'ten danışmanlar görevlendirilmiştir. İlk TBF turu 3 yüksek riskli ilde 5 yaşın altındaki çocukları hedef almış olup ikinci turda 9 ildeki 5 yaşın altındaki çocuklar hedeflenmiştir. Üçüncü ve dördüncü TBF turları, 15 yaşından küçük çocukları hedef alan ve sırasıyla % 93 ve % 97 oranında bir kapsama alan Ulusal Bağışıklama Günlerini (UBG) içeriyordu. Beşinci TBF turu, 4 öncelikli ilde (NCD, Central, Enga ve East Sepik bölgesindeki Angoram ilçesi) yürütülen ulusal bir kampanya olup 2019'da ilave UBG'ler için planlama halen devam etmektedir.

AFP sürveyansı genişlemeye devam etmekte olup tüm iller şimdi şüpheli AFP vakalarını rapor etmektedir. Papua Yeni Gine, Endonezya'nın Papua Bölgesi ile sınır paylaştığı için sınır ötesi sürveyans ve aşılama konuları ele alınmıştır. Sürveyans çalışmalarının güçlendirilmesine ek olarak, Endonezya'nın Papua Eyaletinde bir TBF de gerçekleştirilmiştir.

DSÖ, Papua Yeni Gine Hükümeti'ni, Uluslararası Poliovirüs Yayılımına İlişkin UST Acil Durum Komitesi'nin geçici önerileri ve Küresel Polio Eradikasyon Girişiminin standart çalışma prosedürleri uyarınca gerekliliklere uygun olarak salgın yanıt önlemleri almak için ortaklarla birlikte çalışmak konusunda desteklemektedir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

DSÖ şu anda Papua Yeni Gine'den uluslararası poliovirüs yayılma riskini düşük olarak değerlendirmektedir. Dolaşımdaki VDPV'ler nadir görülür, yeterince bağışıklık kazanmamış bazı popülasyonlarda poliovirüs suşları ortaya çıkabilir. Sağlam bir salgın yanıtı bu tür olayları hızla durdurabilir. 2018'de 5 TBF turu gerçekleştirilirken, rutin immünizasyon programlarını güçlendirmek için düşük kapsamlı alanlarda ilave TBF'lere / UBG'lere ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkede cVDPV1'in daha fazla yayılma riski, rutin immünizasyon kapsamının zayıf olması nedeniyle büyük bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. CVDPV1 suşlarının ortaya çıkması, erken tespit için yüksek seviyelerde rutin immünizasyon kapsamının ve etkili sürveyans sistemlerinin korunmasının önemini vurgulamaktadır.

5 Mayıs 2014 tarihinde, DSÖ Genel Müdürü, Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında poliovirüsün uluslararası yayılımını Halk Sağlığı Acil Durumu olarak ilan etmiş olup Uluslararası çocuk felci yayılımını azaltmak için Geçici Öneriler yayınlanmış ve bu durumun 3 ayda bir Acil Durum Komitesi tarafından yeniden değerlendirilmesini istemiştir.

DSÖ, uluslararası kabul edilmiş salgın yanıt önlemleri standardının tam olarak uygulanmasının gereğini vurgulamaktadır ve DSÖ, epidemiyolojik durumu ve uygulanan salgın yanıt önlemlerini değerlendirmeye devam edecektir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Tüm ülkelerin, özellikle sık seyahat edilen ve çocuk felcinden (poliodan) etkilenen ülkelerle teması bulunan ülkelerin ve bölgelerin importe yeni virüsleri hızlı bir şekilde tespit etmek ve hızlı bir yanıtı kolaylaştırmak amacıyla AFP vakaları için sürveyansı güçlendirmeleri önemlidir. Ülkeler, özel yönetim bölgeleri ve bölgeler ayrıca herhangi bir yeni virüsün görülmesinin sonuçlarını en aza indirgemek için ilçe düzeyinde düzenli olarak yüksek rutin aşılama kapsamı sağlamalıdır.

DSÖ'nün Uluslararası Seyahat ve Sağlıkla ilgili web sayfası (http://www.who.int/ith/en/) çocuk felcinden etkilenen bölgelere giden tüm yolcuların çocuk felcine karşı tamamen aşılanmasını tavsiye etmektedir. Enfekte bölgelerden gelen sakinlere (ve 4 haftadan uzun süre kalacak ziyaretçiler), uluslararası seyahatten 4 hafta ile 12 ay öncesinde ek bir doz bivalan oral poliovirüs aşısı (bOPV) veya inaktive çocuk felci aşısı (IPV) yapılmalıdır. Seyahat edenlere, tercihen Uluslararası Aşı veya Profilaksi Sertifikası'nı kullanarak bu aşıların yazılı bir kaydı temin edilmelidir. Çocuk felcinden ari bazı ülkeler, çocuk felcinden etkilenen ülkelerde ikamet eden gezginlerin, giriş vizesi almak için çocuk felcine karşı aşılanmalarını talep edebilir. Uluslararası Seyahat ve Sağlık ülke listesi, gelen ziyaretçiler için ülkenin gereksinimleriyle ilgili bir özetini sunar.

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

Papua New Guinea Launches Comprehensive Outbreak Response To cVDPV Detection

Etiketler: