DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

25 Nisan 2019 Perşembe

23 Nisan itibariyle, 885 ölüm dahil (vaka ölüm oranı% 65) toplam 1.367 onaylanmış ve muhtemel EVH vakası bildirilmiştir. Toplam olguların % 56'sı (765) kadın, % 28'i (386) 18 yaşından küçük çocuklardı. Etkilenen sağlık çalışanlarının sayısı, 33 ölüm dahil olmak üzere 90'a (toplam vakaların% 7'si) yükseldi. Bugüne kadar Ebola Tedavi Merkezlerinde (ETM) bakım alan toplam 392 EVH hastası taburcu edildi.

 

Hastalık salgını haberi: Güncelleme 
25 Nisan 2019

Geçtiğimiz hafta, Ebola virüsü hastalığı (EVH) yanıt  faliyetlerini çevreleyen güvenlik olaylarının kayda değer şekilde arttığı gözlendi. 19 Nisan’da, Katwa’daki bir hastaneye silahlı milisler tarafından yapılan saldırı, DSÖ epidemiyoloğu Dr Richard Mouzoko Kiboung’un trajik ölümüne ve 2 sağlık çalışanının yaralanmasına neden oldu. Tüm salgın müdahale ekiplerinin güvenliğini sağlamak için, Ebola yanıt faaliyetleri bazı yüksek riskli sağlık alanlarında güvenlik önlemleri güçlendirilinceye kadar geçici olarak durduruldu.

DSÖ, Birleşmiş Milletler ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümeti, sağlık çalışanlarının sahadaki korunmasını sağlamak, mevcut stratejik ve operasyonel güvenlik önlemlerini gözden geçirmek ve bölgeyi kapsayan tüm güvenlik unsurları arasında etkili koordinasyon ve bilgi paylaşımını geliştirmek için aktif olarak işbirliği yapmaktadırlar. Mevcut operasyonel güvenlik önlemleri, EVH müdahale personelinin ikametgahları çevresinde güvenlik sınırlarının oluşturulması, sabit yerlerde güvenliği arttırma, yerel polis ve BM güvenlik güçlerinin ortak hızlı müdahale ekibinin (QRT) kapasitelerinin artırılması, personelin izleme prosedürlerine ve sokağa çıkma yasağına uyması dahil olmak üzere, uygulamaya devam edilmekte ve güçlendirilmektedir. Güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesinin yanı sıra, çeşitli topluluk liderleriyle doğrudan diyalog yoluyla toplumun desteklenmesi çabaları da yoğunlaştırılmaktadır. Ocak ayından bu yana, başta Katwa ve Butembo olmak üzere toplum direniş olaylarında belirgin bir artış oldu. Nisan ayında meydana gelen olayların Mart seviyelerine ulaşması veya bu seviyenin ötesine geçmesi bekleniyor. Toplumun anlayış ve kabulü, etkili bir salgın yanıtı sağlamanın ayrılmaz bir parçası olduğu için, toplum katılım faaliyetleri, sağlık çalışanlarının gelecekteki güvenlik risklerini azaltmak, EVH sıcak nokta alanlarında genel güvenlik durumunu iyileştirmek ve yanıt operasyonlarının sürekliliğini sağlamak için yerel toplum kapasitesini geliştirme ve artırma konusundaki tepkinin önemli bir unsuru olmaya devam etmektedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde EVH vakalarının görülme sıklığı, bu hafta önceki haftaya kıyasla sabit kaldı (Şekil 1). Bununla birlikte, bu gözlem, dikkatli bir şekilde ve yanıt faaliyetlerinde yaşanan son kesintiler ve belirli sıcak nokta alanlarından vaka bildirimi bağlamında yorumlanmalıdır. 3 - 23 Nisan 2019 tarihleri ​​arasındaki 21 günde, 11 sağlık bölgesindeki 62 sağlık alanından yeni vakalar rapor edildi; 147 sağlık alanının% 42'si bugüne kadar etkilenmiştir (Tablo 1 ve Şekil 2). Bu dönemde Katwa (132), Butembo (29), Vuhovi (29), Mandima (21), Beni (15), Mabalako (9), Kalunguta (6), Musienene (6), Masereka (5), Oicha (2) ve Kyondo (1)’dan olmak üzere toplam 255 teyit edilmiş vaka bildirilmiştir.

23 Nisan itibariyle, 885 ölüm dahil (vaka ölüm oranı% 65) toplam 1.367 onaylanmış ve muhtemel EVH vakası bildirilmiştir. Toplam olguların % 56'sı (765) kadın, % 28'i (386) 18 yaşından küçük çocuklardı. Etkilenen sağlık çalışanlarının sayısı, 33 ölüm dahil olmak üzere 90'a (toplam vakaların% 7'si) yükseldi. Bugüne kadar Ebola Tedavi Merkezlerinde (ETM) bakım alan toplam 392 EVH hastası taburcu edildi.

Şekil 1: 23 Nisan 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftasına göre Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili doğrulanmış ve olası veriler 1

https://www.who.int/csr/don/figure_1_20190425.png

* Diğer sağlık bölgeleri şunlardır: Biena, Bunia, Kalunguta, Kayna, Komanda, Kyondo, Lubero, Mangurujipa, Masereka, Musienene, Mutwanga, Nyankunde, Oicha, Rwampara ve Tchomia. 

Şekil 2: 23 Nisan 2019 tarihi itibariyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki North Kivu ve Ituri eyaletlerinde sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları

 

https://www.who.int/csr/don/figure_2_20190425.png

Tablo 1:   23 Nisan 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde sağlık bölgelerine göre etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vaka sayıları **

https://www.who.int/csr/don/Table_1_20190425.PNG

** Son 21 gün boyunca etkilenen toplam vakalar ve alanlar, vaka uyarısının başlangıç ​​tarihine dayanmaktadır ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanma ve günlük raporlama tarihinden farklı olabilir.

 

Halk sağlığı yanıtı

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortaklarının halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:          

 

DSÖ risk değerlendirmesi

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Son değerlendirme, ulusal ve bölgesel risk seviyelerinin çok yüksek kalırken, küresel risk seviyelerinin düşük kaldığı şeklindedir.

Şubat 2019'un sonlarından bu yana yeni vaka sayısındaki haftalık artışlar devam etmektedir. Güvenlik durumunun genel olarak kötüleşmesi ve toplumun isteksizliği ve siyasi gerilimler, güvensizliğin neden olduğu toplum direnişinin sürmesi, müdahalelerin genel etkinliğini azaltarak, tekrarlayan geçici askıya alma ve etkilenen bölgelerde vaka incelemesi ve yanıt faaliyetlerinin gecikmesiyle sonuçlanmıştır.

Ancak, son toplum görüşmeleri, sosyal yardım girişimleri, ve belirli sıcak nokta alanlarına erişimin iyileştirilmesi, toplumun yanıt faaliyetlerini kabul etmesinde ve vaka incelemesi çabalarında bazı gelişmelere neden olmuştur. Doğrulanmış vakalar arasında toplum ölümlerinin yüksek oranı, gözlem altında ki bilinen temaslılarda nispeten düşük  yeni vaka oranı, hastane enfeksiyonuna bağlı iletim zincirlerinin varlığı, ETM’lerde tespit ve izolasyonda kalıcı gecikmeler ve zamanında raporlama ve müdahaleye ilişkin zorluklar, etkilenen topluluklarda daha fazla bulaşma zincirleri olasılığını artıran ve hem Demokratik Kongo Cumhuriyeti hem de komşu ülkelere coğrafi yayılma riskini artıran faktörlerdir. Güvensizliği daha çok arttıran bu risklerin yoğunlaştığı dönemlerde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin salgından etkilenen bölgelerinden ve diğer bölgelerden, komşu ülkelerle olan geçirgen sınırlar boyunca salgından kaynaklanan yüksek nüfus hareket oranları görülmektedir. Mevcut salgının uzun sürmesi, müdahale ekibi arasında yorgunluk ve sınırlı kaynakların devam etmesi nedeniyle ilave riskleri ortaya çıkarmaktadır. 

Buna karşılık, öncelikli sağlık tesislerinde HCW ve FLW aşılaması da dahil olmak üzere, bazı komşu ülkelerdeki temel operasyonel hazırlık ve hazırlıklılık çalışmaları, vakaları hızlı bir şekilde tespit etme ve yerel yayılmayı hafifletme kapasitesini arttırmış olabilir; bu ölçeklendirilmeye devam edilmelidir.

 

DSÖ tavsiyesi

Uluslararası trafik: Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için lisanslı bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınırların ötesine geçen hareketi sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolcular için vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

 


1 Son haftalardaki veriler, onaylama ve raporlama durumunda ve devam eden veri temizliğinde ki gecikmelere tabidir.

Etiketler: