SİNGAPUR’DA MAYMUN ÇİÇEK HASTALIĞI (MONKEYPOX)

16 Mayıs 2019 Perşembe

9 Mayıs 2019'da, Singapur'daki Sağlık Bakanlığı (MOH), laboratuarca doğrulanmış bir maymun çiçek hastalığı vakasını DSÖ'ye bildirmiştir. Vaka-hasta 28 Nisan 2019'da Singapur'a gelen ve 29-30 Nisan tarihleri arasında bir çalıştaya (workshop) katılan 38 yaşında Nijeryalı bir erkektir.

Hastalık Salgını Haberleri

 

16 Mayıs 2019

 

9 Mayıs 2019'da, Singapur'daki Sağlık Bakanlığı (MOH), laboratuarca doğrulanmış bir maymun çiçek hastalığı vakasını DSÖ'ye bildirmiştir. Vaka-hasta 28 Nisan 2019'da Singapur'a gelen ve 29-30 Nisan tarihleri arasında bir çalıştaya (workshop) katılan 38 yaşında Nijeryalı bir erkektir. Singapur'a gitmeden önce Nijerya'daki Delta eyaletinde çalışmış ve 21 Nisan 2019'da Nijerya'nın Ebonyi Eyaletindeki bir köyde bir düğüne katılmıştır.

Hastada 30 Nisan'da ateş, kas ağrıları, titreme ve deri döküntüsü görülmüştür. 1 - 7 Mayıs tarihleri arasında zamanının çoğunu otel odasında geçirdiği bildirilmiştir. Vaka 7 Mayıs'ta ambulansla bir devlet hastanesine nakledilmiş ve aynı gün izole edildiği Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezine (NCID) vaka daha iyi yönetilmesi için sevk edilmiştir. Deri lezyonu örnekleri 8 Mayıs'ta alınmış ve aynı gün Ulusal Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından maymun çiçeği virüsü için yapılan testlerin sonucu pozitif çıkmıştır. vakanın durumu stabildir.

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Şu ana kadar yapılan araştırmalara dayanarak, Singapur'daki yetkililer, aynı çalıştaya katılan 18 katılımcı ve eğitimci, atölye alanındaki bir personel ve etkilenen kişiyle yakın temasta bulunan 4 otel personeli dahil olmak üzere toplam 23 yakın temaslıyı takip etmiş ve onlarla temasa geçmiştir. Hastayla temas halinde olan sağlık çalışanları kişisel koruma ekipmanı (PPE) kullanmış olup Sağlık Bakanlığı'nın inceleme ve temaslı izleme operasyonları devam etmektedir.

Çalıştay katılımcılarından biri, hasta teşhis edilmeden önce Singapur'dan ayrılmıştır. Bu temaslı, 5 Mayıs'ta Nijerya'ya hava yoluyla seyahat eden bir Nijerya vatandaşıdır. Nijerya Ulusal UST Odak Noktasına, gerektiğinde takip eylemi için temaslıyla ilgili detaylar verilmiştir. Nijerya'da hastalığa maruz kalmakla ilgili potansiyel kaynaklar ve olası epidemiyolojik bağlantılar halen araştırılmaktadır.

Etkilenen bireyin yakın temaslıları ileri tetkikler için NCID'e yönlendirilmiş ve maruziyet sonrası hastalığı önleyen ya da semptomların şiddetini azaltabilecek çiçek hastalığı aşısı kullanılan profilaksi önerilmiştir. 15 Mayıs 2019 tarihinden itibaren 14 kişi aşılanmıştır. Önlem tedbiri olarak, yakın temaslılar evde ya da belirlenmiş devlet karantina tesislerinde karantinaya alınmış ve doğrulanan vakaya maruz kalma tarihinden itibaren 21 gün boyunca izlenmiştir. Herhangi biri semptom geliştirirse, NCID'de tedavi edilecektir. Enfeksiyon riski düşük olan diğer tüm kişiler aktif sürveyansa tabi tutulmuştur ve sağlık durumlarını izlemek için günde iki kez temasa geçilmektedir.

Singapur Sağlık Bakanlığı, 9 Mayıs 2019'da bir basın açıklaması yaparak, mevcut durum, halk için tavsiyeler ve hastalığın olası ileriye dönük bulaşma riskini en aza indirmek için alınan tedbirler hakkında bilgi vermiştir.

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

Maymun çiçek hastalığı, Orta ve Batı Afrika'daki yağmur ormanlarında sporadik olarak meydana gelen ve olası insan kaynaklı enfeksiyonlara neden olan ormanda görülen bir zoonostur. MPXV'den kaynaklanır ve çiçek hastalığı gibi aynı virüs grubu olan Orthopoxvirus ailesine aittir. Hastalık, kendiliğinden sınırlayıcı olup, semptomlar genellikle 14-21 gün içinde ortadan kaybolur. MPXV enfeksiyonu için spesifik bir tedavi veya aşı yoktur. Hayvan rezervuarı hala bilinmemektedir, ancak kemirgenlerin potansiyel kaynaklardan olması olasıdır. Avlanma yoluyla hastalıktan etkilenen canlı ve ölü hayvanlarla doğrudan temas ve vahşi hayvan eti tüketimi  insan enfeksiyonunun en önemli nedenleri olarak varsayılmaktadır.

 

Bu Singapur'da tanı konmuş ilk maymun çiçek hastalığı-monkeypox enfeksiyonu vakasıdır. Hasta, Eylül 2017'den bu yana çok aşamalı bir maymun çiçeği salgınının devam ettiği Nijerya'dan gelen bir gezgindir.

 

Singapur'daki yetkililerin derhal birincil vakanın izolasyonu, temaslı izleme ve karantina, gözetim ve risk iletişimi dahil olmak üzere uygun halk sağlığı önlemleri başlattıkları göz önüne alındığında, hastalığın ülkede yayılma riski düşüktür.

 

DSÖ Önerisi

Endemik bölgelerde / ülkelerde oturanlar ve seyahat edenler, MPXV'yi (kemirgenler, keseliler ve primatlar) barındırabilecek hasta, ölü veya canlı hayvanlarla temastan ve vahşi hayvan eti yemekten veya vahşi hayvan etiyle temastan kaçınmalıdır. Sabun ve su veya alkol bazlı dezenfektan kullanılarak el hijyeninin sağlanmasının önemi vurgulanmalıdır.  Seyahat sırasında veya dönüşten sonra görülen herhangi bir hastalık, tüm güncel seyahat ve bağışıklama öyküsü hakkında bilgiler de dahil olmak üzere bir sağlık uzmanına bildirilmelidir. MPXV enfeksiyonu için spesifik bir tedavi veya aşı yoktur.

 

Zamanında temaslı takibi, sürveyans önlemleri ve sağlık hizmetleri sağlayıcıları arasında ortaya çıkan hastalıkların farkındalığının arttırılması, ikincil vakaları önlemek ve maymun çiçeği vakalarını ve salgınlarını etkin bir şekilde yönetmek için çok önemlidir.

 

Şüpheli veya doğrulanmış MPXV enfeksiyonu olan hastaların bakımıyla uğraşan sağlık çalışanları, standart temas ve damlacık enfeksiyonu kontrol önlemlerini uygulamalıdır. İnsanlardan ve MPXV enfeksiyonu şüphesi olan hayvanlardan alınan örnekler uygun donanımlı laboratuarlarda çalışan eğitimli personel tarafından ele alınmalıdır.

DSÖ, mevcut bilgilere dayanarak Singapur ya da Nijerya'ya yönelik seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini bu noktada önermemektedir.

Maymun çiçek hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için:

Etiketler: