DSÖ’nün Uluslararası Seyahat Edenler İçin Kızamık Hastalığıyla İlgili Tavsiyeleri

20 Haziran 2019 Perşembe

Kızamık, son derece şiddetli olma potansiyeline sahip, dünyanın en bulaşıcı hastalıklarından biridir ve değerlendirmelerin mevcut olduğu en son yıl olan 2017'de yaklaşık 110.000 kişinin ölümüne neden olmuştur. Son aylarda aşılanmamış insan grupları arasında hızlı bir şekilde yayıldığı için genel aşılanma oranları yüksek olan ülkeler de dahil olmak üzere, hastalık vaka sayılarında artış görülmektedir.

Haziran  2019  

            Kızamık, son derece şiddetli olma potansiyeline sahip, dünyanın en bulaşıcı hastalıklarından biridir ve değerlendirmelerin mevcut olduğu en son yıl olan 2017'de yaklaşık 110.000 kişinin ölümüne neden olmuştur. Yüksek gelirli ülkelerde bile, hastaneye kaldırılanların dörtte birinde komplikasyonlar meydana gelebilmekte; beyin hasarı, körlük,  işitme kaybı ve yaşam boyu sakatlığa neden olabilmektedir. Hastalığa karşı en iyi korunma, genellikle kabakulak ve / veya kızamıkçık aşıları ile birlikte yapılan 2 doz kızamık aşısıdır.

            İlk kızamık belirtisi, genellikle virüse maruz kaldıktan yaklaşık 10 ila 12 gün sonra başlayan ve 4 ila 7 gün süren yüksek ateştir. İlk aşamada burun akıntısı, öksürük, kırmızı ve sulu gözler ile yanakların içinde küçük beyaz noktalar oluşabilir. Birkaç gün sonra, genellikle yüz ve boynun üst kısmında döküntüler ortaya çıkar.

         Kızamığa bağlı ölümlerin çoğu, ensefalit (beyin ödemine neden olan bir enfeksiyon), şiddetli ishal ve ishalle ilgili olarak dehidrasyon, kulak enfeksiyonları ve sıklıkla zatürree olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarla ilişkili komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır.

Uluslararası seyahat edenler için enfeksiyon riski

Son aylarda aşılanmamış insan grupları arasında hızlı bir şekilde yayıldığı için genel aşılanma oranları yüksek olan ülkeler de dahil olmak üzere, hastalık vaka sayılarında artış görülmektedir.

Kızamık, öksürme ve hapşırma, yakın kişisel temas, enfekte burun veya boğaz sekresyonları ile temas yoluyla yayılır. Virüs havada veya kontamine olmuş yüzeylerde 2 saate kadar aktif ve bulaşıcı olarak kalır. Hastalık, döküntünün başlamasından 4 gün önce ve döküntünün ortaya çıkmasından 4 gün sonraya kadar, enfekte olmuş bir kişi tarafından bulaştırılabilir.

Aşılanmamış küçük çocuklar, kızamık ve komplikasyonları açısından en yüksek risk altında olan gruptur. Bağışık olmayan herhangi bir kişi(yani 2 doz kızamık aşısı ile aşılanmamış) hastalıkla enfekte olabilir.

Kızamık hastalığının uluslararası yayılmasını önlemek için seyahatle ilgili tavsiyeler

  • Son zamanlarda ortaya çıkan kızamık salgınları, çocuklar ve yetişkinler arasında hastalığa karşı korunmadaki boşlukları vurgulamaktadır. Tüm yolcular bağışıklık durumlarının güncel olup olmadığını kontrol etmeli ve 2 doz kızamık aşısı ile aşılandığından emin olmalıdır.
  • Kızamık hastalığıyla ilgili bağışıklık durumlarından emin olmayan yolcular en az 1 doz kızamık aşısı ile aşılanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü, seyahat edenlerin seyahatten en az 15 gün önce kızamığa karşı aşılanmalarını önermektedir.
  • Kızamık aşısı, sarıhumma aşısı gibi seyahat edenler için önerilen diğer aşılarla birlikte uygulanabilir.
  • DSÖ, 6 aylıktan itibaren bebeklere, kızamık salgını yaşayan ülkelere seyahat ediyorlarsa, ilave bir kızamık aşısı yapılmasını önermektedir. İlave bir kızamık dozu alan 6 ila 9 aylık çocuklar, ulusal aşılama programına göre önerilen yaşlarda 2 doz kızamık aşısı almalıdır.
  • Seyahat edenlerin tamamı, kendi sağlık hizmeti sağlayıcılarına danışmalı ve kızamık virüsüne maruz kalma riskinin yanı sıra hastalığın bulaşma yolları ve semptomlarıyla ilgili bilgi sahibi olmalıdır.
  • Kızamık aşıları hamile kadınlar için önerilmez.

DSÖ’nün kızamıkla ilgili uluslararası seyahat önerileri

Konuyla İlgili Bağlantılar:

WHO position paper on measles vaccines

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/255149/1/WER9217.pdf?ua=1

Immunization schedules

https://www.who.int/immunization/policy/immunization_tables/en/

Measles Disease Outbreak News

https://www.who.int/csr/don/archive/disease/measles/en/

Fact sheet on measles

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/measles

Etiketler: