AFRİKA BÖLGESİNDE DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO TİP 2(ÇOCUK FELCİ)

31 Temmuz 2019 Çarşamba

DSÖ Afrika ve Doğu Akdeniz bölgelerinde dolaşımdaki aşı kaynaklı polio virüsü tip 2 (cVDPV2) salgınları hakkında durum güncellemesi sunmaktadır.

Hastalık Salgını Haberi

31 Temmuz 2019  

Aşağıdaki kısa açıklamalar, DSÖ Afrika ve Doğu Akdeniz bölgelerinde dolaşımdaki aşı kaynaklı polio virüsü tip 2 (cVDPV2) salgınları hakkında durum güncellemesi sunmaktadır. Afrika kıtasında Eylül 2016'dan bu yana vahşi  polio virüsüne rastlanmamıştır.

A - Nijerya ve Çad Gölü Havzası (LCB) alt bölgesi

Çad Gölü Havzası (LCB) alt bölgesinde, çoklu cVDPV2 salgınları yayılmaya devam etmektedir. Alt bölgeyi kapsayan tüm ülkeler (Nijer, Kamerun ve Nijerya) insan veya çevre örneklerinde salgınlar olduğunu bildirmiştir.

Nijerya'da salgından 17 eyalet etkilenmiştir: Adamawa, Bauchi, Borno, Gombe, Jigawa, Kaduna, Kano, Katsina, Kwara, Lagos, Nijer, Ogun, Osun, Sokoto, Taraba, Yobe ve Zamfara eyaletleri. Çoğu eyaletten izole edilen virüsler, 13 Ekim 2018'de bildirilen Jigawa'daki salgınla genetik olarak bağlantılıdır, ancak Borno ve Sokoto eyaletlerinde ayrıca  cVDPV2 tespit edilmiştir. 22 Temmuz 2019 itibariyle, çevreden toplanan 50 örnekte cVDPV2 için yapılan testlerin sonucu pozitif çıkarken sözkonusu virüs akut flask paralizi (AFP) görülen 23 çocuğun dışkı örneklerinden ya da sağlıklı toplum temaslılarından izole edilmiştir. Son vahşi polio virüsü vakası (VPV) Borno eyaletinde Ağustos 2016’da  rapor edilmiştir.

Nijer'de, Zinder bölgesindeki Magaria ve Tanout sağlık bölgelerinde 21 Eylül 2018'de cVDPV2 salgını bildirilmiştir. Virüsler, temaslılarda da bildirilen 11 pozitif örnek ile birlikte 10  AFP vakasının dışkı örneklerinden izole edilmiştir. Sonuç olarak, bu salgının ulusal ve uluslararası yarattığı tehdidin bir halk sağlığı acil durumu olduğu Halk Sağlığı Bakanı tarafından 5 Ekim 2018'de ilan edilmiştir. 22 Temmuz 2019 tarihi itibariyle, Magaria, Tanout, Dungass ve Bosso’da Temmuz 2018’de salgının başlamasından bu yana, ülkede toplam 22 cVDPV2 rapor edilmiştir. Virüslerin genetik dizilimi, Nijerya'nın Borno eyaletindeki salgınla bağlantılı olduklarını göstermiştir.

16 Mayıs 2019'da, Kamerun’da yer alan Pasteur Merkezi, 20 Nisan 2019'da, ülkenin Far North bölgesinde bulunan Mada Bölge Hastanesi sahasından toplanan çevresel bir örnekten bir cVDPV2'yi izole etmiştir. İzolatların genetik dizilimi de Nijerya'nın Borno eyaletinde devam eden salgınla bağlantılı olduğunu doğrulamıştır. Bildirilen bağlantılı bir AFP vakası yoktur.

LCB'deki salgınların bir uzantısı olarak, bir cVDPV2, 11 Temmuz 2019'da Gana'daki Tamale Metropolis'teki Koblimagu bölgesinden toplanan çevresel bir numuneden izole edilmiştir. Söz konusu durumla bağlantılı AFP vakaları bildirilmemiştir. Virüsün genetik dizilimi, bunun Nijerya'daki Kwara eyaletindeki salgınlarla bağlantılı olduğunu göstermiştir.

B - Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Orta Afrika

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

2018 Ocak - 5 Temmuz 2019 tarihleri arasında, Demokratik Kongo Cumhuriyeti genelinde 7 ilden toplam 31 cVDPV2 vakası bildirilmiştir; Mongala (11), Haut Katanga (4), Kasai (4), Haut-Lomami (5), Sankuru (4), Tanganyika (2) ve Ituri (1). Son vaka, 28 Mayıs 2019'da semptomların başlangıcını yaşayan Kasai'deki Kamonia sağlık bölgesinden bildirilmiştir. 2018'den bu yana bildirilen 26 vaka, 7 eyaleti etkileyen genetik olarak farklı yedi cVDPV2 suşu ile ilişkilendirilmiş olup Kasai ve Haut-Lomami, her biri 2 farklı cVDPV2 suşundan etkilenmiştir. Kasai eyaletinde, her ikisi için de Sabin 2'den, 6 nükleotit değişikliği olan genetik olarak bağlantılı 2 yeni virüs, 8 ve 21 Nisan 2019'da felç başlangıcı olan iki ayrı AFP vakasından izole edilmiştir. Kasai, ayrı bir cVDPV2 salgınından etkilendiğinden, mOPV2 salgın kampanyalarına zaten katılmıştır.

Haut-Lomami bölgesindeki Malemba Nkulu sağlık bölgesinde, 10 Şubat 2019 ve 3 Haziran 2019'da felç başlangıcı görülen iki AFP vakasından genetik olarak bağlantılı cVDPV2 izole edilmiştir. Bu bağlantılı virüsler, Sabin 2'den 8 ve 11 nükleotit değişikliğe sahiptir ve cVDPV2'nin yeni bir oluşumunu temsil etmektedir. Haut-Lomami ili zaten ayrı bir cVDPV2 suşundan etkilenmiş olup mOPV2 salgınına müdahale kampanyalarına katılmıştır; son mOPV2 turu Ocak ayında uygulanmıştır., Sankuru eyaleti ilk kez cVDPV2 salgınından 2019 yılında etkilenmiştir. Genetik olarak bağlı cVDPV2, 21 Nisan ve 6 Mayıs 2019 tarihlerinde paralizi başlangıcı olan 2 ayrı AFP vakasından izole edilmiştir. Bağlantılı olan bu virüsler, en yakın eşleşmeleri olan Sabin 2'den 6 ve 8 nükleotit değişikliğe sahip olup ülkede dolaşımda olan diğer cVDPV2'lerle ilişkili değildir ve bunların yeni bir oluşum olduğunu göstermektedir.

Sankuru eyaleti ülkenin merkezinde bulunmaktadır ve daha önce monovalent OPV tip 2 (mOPV2) salgınına müdahale kampanyalarına katılmamıştır. Ancak, komşu Kasai eyaletinde, mOPV2  yanıtı uygulanmaya devam etmektedir.

Angola

Angola’da, Luanda Norte ve Huila eyaletlerinde genetik olarak farklı iki cVDPV2 salgınları 2019 yılında tespit edilmiştir.

Sabin 2'den 10 nükleotit değişikliği olan ilk cVDPV2 vakası, 22 Mart 2018'de paralizi  başlangıcı olan bir AFP vakasından izole edilmiştir. Vaka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırında bulunan Lunda Norte eyaletinden 23'üncü hafta boyunca (9 Haziran 2019'da sona eren hafta)  bildirilmiştir.

Sınır geçişlerindeki nüfus hareketleri, en düşük nüfus altı bağışıklık ve sürveyans  boşlukları göz önüne alındığında, Lunda Norte eyaletinin, izole edilmiş cVDPV2'nin daha fazla yayılmasıyla ilgili olarak yüksek risk altında olduğu düşünülmektedir.

Acil, önleyici bir salgın yanıtının ilde tam olarak uygulanması kritik önem taşımaktadır. Ayrı olarak, ikinci ve genetik olarak farklı bir cVDPV2, önce Huila ilinde tespit edilen bir AFP vakasından izole edilmiş olup daha sonra tıbbi yardım almak için Huambo eyaletine gitmiştir. Aynı virüs, sağlıklı bir topluluk temaslısından da izole edilmiştir.

Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC), genetik olarak farklı birkaç VDPV2 ortaya çıkmış ve bir cVDPV2 doğrulanmıştır. Region sanitaire 4-RS4’te yer alan Bambari bölgesinde 4 Mayıs 2019'da   paralizi  başlangıcı görülen bir AFP vakasından ve sağlıklı bir toplum temaslısından VDPV2 izole edilmiştir. İzole edilmiş virüs Sabin 2'den 10 nükleotid değişikliğe sahip olup bölgenin başka yerlerinde dolaşımda olan  VDPV2'lerden farklıdır ve bunun yeni bir oluşum olduğunu düşündürmektedir.

Ayrıca, polio virüsü tip 2, vakanın sağlıklı 5 yakın temaslısından izole edilmiş olup bu virüslerin son genetik dizilim sonuçları beklenmektedir. Ayrı olarak, Sabin 2'den 6 nükleotit değişikliği olan bir VDPV2, RS7 eyaletinde 6 Mayıs'ta paralizi başlangıcı olan başka bir AFP vakasından izole edilmiş olup RS4'te teyit edilen VDPV2 ile bağlantısı yoktur. OAC’deki IPV kapsamı, 2018’de ülke için% 47’dir.

 C - Afrika Boynuzu

Afrika Boynuzu'nda yer alan Etiyopya ve Somali’de bir cVDPV2 salgını tespit edilmiştir. Virüs, 20 Mayıs 2019'da paralizi başlangıcı olan bir AFP vakasından izole edilmiştir. Genetik dizilim, izole edilmiş virüsün, 2018'de Afrika Boynuzu'nda tespit edilen cVDPV2 salgınıyla, Somali'de ve Kenya'daki bir çevresel örnekten bildirilen vakalarla bağlantılı olduğunu doğrulamaktadır.

Hali hazırda Somali tarafından 2019'da bildirilen  3 cVDPV2 vakası bulunmaktadır.

2018'de Afrika Boynuzu'ndaki cVDPV'lerin tespitinden bu yana, Etiyopya bu salgını, Kenya ve Somali Sağlık Bakanlarıyla birlikte bölgesel bir halk sağlığı acil durumu olarak ilan etmiş ve bölgesel salgın yanıtına katılmıştır.

Afrika Boynuzu boyunca özellikle Somali, Kenya ve Etiyopya arasındaki sınır ötesi nüfus hareketlerinin yanı sıra, suboptimal ülke içi bölgesel bağışıklık ve sürveyans boşlukları  göz önüne alındığında, Afrika Boynuzunun söz konusu  cVDPV2'nin daha fazla yayılmasıyla ilgili olarak yüksek risk altında olduğu düşünülmektedir.

Halk Sağlığı Yanıtı

A - Nijerya ve Çad Gölü Havzası (LCB) alt bölgesi

  • Salgının yayılmasını engellemek için farklı faaliyetleri izlemek üzere acil durum operasyon merkezlerinin (EOM) aktivasyonu ile tüm ülkelerde koordinasyon sağlanmıştır.
  • LCB ülkelerinde, önümüzdeki 3 ay boyunca, etkilenen bölgelerde 5 yaşın altındaki çocukları hedefleyen birkaç senkronize mOPV2 aşı kampanyası planlanmıştır.
  • Farklı ülkelerde akut flask paralizi (AFP) için aktif sürveyans, etkilenen topluluklarda geriye dönük bir vakanın araştırılmasının yanı sıra, vakaları derhal tanımlamak ve raporlamak için sağlık tesislerinde odak noktalarının kapasite artırımı ile yoğunlaştırılmıştır.

B - Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve orta Afrika

  • Demokratik Kongo  Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve yerel sağlık otoriteleri ayrıntılı bir soruşturma yürütmekte olup  Küresel Polio Eradikasyonu Girişimi (GPEI) ortakları gereken desteği sağlamaktadır.
  • DSÖ ve GPEI’deki ortaklar, ülke genelinde rutin bağışıklamanın bir parçası olarak ve dolaşımdaki aşı kaynaklı polio virüsünün salgınlarına yanıt olarak ve çocuklara yönelik çocuk felci aşılama faaliyetlerini uygulama ve vakaların araştırılması  ve sürveyans faaliyetlerinin güçlendirilmesi konularında Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümetine destek vermeye devam etmektedir.

Vahşi ve aşı kaynaklı polio virüslerinin potansiyel vakalarını tespit etmek için AFP vakalarının aktif araştırılması ve çevresel sürveyans dahil olmak üzere polio için gelişmiş sürveyans gerçekleştirilmektedir. İbadet yerleri ve geleneksel şifacılar gibi öncelikli yerleri ziyaret etmek de dahil olmak üzere toplumda gelişmiş duyarlılık faaliyetleri yürütülmektedir. AFP vakaları için klinisyenlerin, aşı yapanların ve toplum temsilcilerinin sürveyans, vaka tanımlaması ve  aktif vaka arama konularında brifing verilmesi ve duyarlılık çalışmaları devam etmektedir. Tespit edilen tüm vakaların saha araştırması rutin olarak uygulanmakta olup bunu gerektiğinde uygun yanıt faaliyetlerinin planlanması takip etmektedir. 

  • Potansiyel sınır ötesi dolaşımın kesilmesi amacıyla Lunda Norte ilinde, MOPV2 ile 2 önleyici acil salgın yanıt kampanyasının, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin komşu bölgelerindeki kampanyalarla senkronize edilmesi planlanmaktadır.
  • Orta Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve yerel sağlık otoriteleri ayrıntılı bir inceleme yürütmekte olup GPEI ortakları gerektiğinde destek vermektedirler. İzole edilmiş virüslerin kaynağını ve kökenini belirlemek de dahil olmak üzere tam bir epidemiyolojik ve virolojik alan araştırması devam etmekte olup aktif sürveyans güçlendirilmekte, ulus altı popülasyon bağışıklık seviyeleri analiz edilmekte ve salgın yanıtı planlanmaktadır.

C - Afrika Boynuzu

  • Etiyopya ve Somali'deki Sağlık Bakanlıkları ve yerel sağlık otoriteleri ayrıntılı bir soruşturma yürütmekte ve GPEI ortakları gerektiğinde destek vermektedirler. Tam bir epidemiyolojik ve virolojik saha araştırması devam etmekte olup  aktif sürveyans güçlendirilmekte, ulus altı popülasyon bağışıklık seviyeleri analiz edilmekte ve salgın yanıtı planlanmaktadır.

DSÖ risk değerlendirmesi

DSÖ, Afrika'da cVDPV2'nin uluslararası yayılma ve / veya ortaya çıkma riskini, popülasyonun yetersiz bağışıklığı, devam eden popülasyon hareketi ve tip 2 poliovirüsüne karşı artan mukozal bağışıklık boşlukları nedeniyle yüksek olarak değerlendirmektedir.

CVDPV2'lerin tespit edilmiş olması, herhangi bir polio virüsünün dolaşım riskini ve sonuçlarını en aza indirmek için her yerde yüksek rutin aşılama kapsamının korunmasının önemini vurgulamaktadır. Bu olaylar ayrıca virüsün düşük seviyeli herhangi bir iletiminin yol açtığı riskin de altını çizmektedir. Gelecekte benzer salgınları önlemek için dolaşımı hızla durdurmak ve etkilenen bölgelerde yeterli aşılama kapsamı sağlamak için sağlam bir salgın yanıtı gereklidir. DSÖ, epidemiyolojik durumu ve uygulanan yanıt önlemlerini değerlendirmeye devam edecektir.

DSÖ tavsiyesi

Özellikle polio’dan etkilenen ülkeler ve bölgelere sık seyahat eden ve teması olan tüm ülkelerin, herhangi bir çocuk felci vakasını hızla tespit etmek, önleme tedbirlerini uygulamak ve gerekirse yanıtı hızlandırmak için akut flask paralizi (AFP) için sürveyansı güçlendirmeleri önemlidir. Tüm ülkeler, yeni virüs girişinin etkisini en aza indirgemek için ilçe düzeyinde yüksek rutin bir aşılama kapsamı sağlamalıdır.

 DSÖ Uluslararası Seyahat ve Sağlık Tavsiyelerine göre çocuk felcinden etkilenen bölgelere gidenlerin çocuk felcine karşı tam olarak aşılanması önerilmektedir. Enfekte bölgelerden gelen sakinler (ve 4 haftadan daha uzun süreli ziyaretçiler) 4 ila 12 ay boyunca ilave bir doz  OPV veya IPV ile aşılanmalıdır.

 

Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) uyarınca toplanan Acil Durum Komitesi tavsiyesine göre, poliovirüsün uluslararası yayılımını sınırlandırma çabaları Uluslararası Önemi Haiz bir Halk Sağlığı Olayı (PHEİC) olarak tanımlanmaktadır. Çocuk felci bulaşmasından etkilenen ülkeler Geçici Tavsiyelere tabidir. PHEIC kapsamında yayınlanan Geçici Tavsiyelere uymak için, poliovirüs bulaşmış herhangi bir ülke salgını bir ulusal halk sağlığı acil durumu olarak ilan etmeli ve tüm uluslararası seyahat edenlerin aşılanmış olmalarına dikkat etmelidir.

Etiketler: