DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

26 Eylül 2019 Perşembe

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgını, geçen hafta görülen 57 vakaya kıyasla bu hafta Kuzey Kivu ve İturi İllerinden 18-24 Eylül 2019 tarihleri arasında bildirilen 29 doğrulanmış yeni vakayla devam etmektedir.

 

Hastalık Salgını Haberi: Güncelleme

26 Eylül 2019  

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgını, geçen hafta görülen 57 vakaya kıyasla bu hafta Kuzey Kivu ve İturi İllerinden 18-24 Eylül 2019 tarihleri arasında bildirilen 29 doğrulanmış yeni vakayla devam etmektedir. Bazı sağlık bölgelerindeki operasyonel ve güvenlik sorunları vaka tespiti ve yanıt işlevlerini yerine getirmeyi zorlaştırdığından, vaka sayısındaki bu düşüş dikkatle yorumlanmalıdır.

Çeşitli operasyon alanlarında yerel güvenlik veya toplumla ilgili olaylarda son zamanlarda bir artış olmuştur. Ağustos 2019’dan bu yana meydana gelen topluluk olaylarının yaklaşık üçte biri Mambasa Sağlık Bölgesi’nde meydana gelmiştir. Bu alandaki yerel toplulukların katılımını ve yükümlülüklerini desteklemek için, Stratejik Tepki Planı 4 (SRP4) yaklaşımını ve stratejisini La Commission Communication de Risque et Engagement Communautaire (CREC) alt komisyonu ile birlikte uygulamak için DSÖ sosyal bilimciler, topluluk katılımı, risk iletişimi ve sağlığı geliştirme uzmanları tarafından bir ekip kurulmuştur. Mandima Sağlık Bölgesi içinde Lwemba'da meydana gelen son büyük güvenlik olayı, son 9 gün içinde yanıt faaliyetlerini durdurmuştur. Bu, Lwemba ve Mambasa'da sırasıyla 169 ve 162 kişi ile kaybedilmiş temas takibi çabalarını sınırlamıştır.

Son 21 gün boyunca (18 – 24 Eylül 2019 tarihleri arasında) çoğunluğu Mambasa (% 25, n = 31), Mandima (% 18, n = 23) ve Kalunguta (% 18, = 20) sağlık bölgelerinden olmak üzere 13 sağlık bölgesinden toplam 126 doğrulanmış vaka bildirilmiştir (Tablo 1, Şekil 2). Musienene Sağlık Alanı, doğrulanmış yeni bir EVH vakası görülmeden 21 günü tamamladığından hastalıktan temizlenmiştir.

24 Eylül 2019 tarihi itibariyle, 2.122 kişinin öldüğü (genel vaka ölüm oranı %67), 3.063 doğrulanmış ve 112 olası vaka olmak üzere toplam 3.175 EVH vakası bildirilmiştir. Doğrulanmış ve olası vakaların % 56'sını (1.778) kadın, % 28'ini (902) 18 yaşından küçük çocuklardan ve % 5’ini (161) sağlık çalışanları oluşmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti sağlık otoriteleri, aktif EVH geçişinin görülmediği alanlarda risk altındaki popülasyonlara sahip araştırma aşamasındaki ikinci bir Ebola aşısının kullanılmasını onaylamıştır. EVH'den etkilenen bölgelerde düzenli aşılama faaliyetleri devam edecektir. Merck / MSD aşısı, Ebola'ya yakalandığı doğrulanan bir kişi ile temas halinde olanlar, Ebola ile temas etme riskinin yüksek olduğu tespit edilenler de dahil olmak üzere, temalıların tüm temaslıları ve  Ebola enfeksiyonu riski yüksek olan tüm insanlara tedarik edilmeye devam edecektir. Johnson & Johnson aşısı, Sağlık Bakanlığı, Demokratik Kongo  Cumhuriyeti Ulusal Biyomedikal Araştırma Enstitüsü, Salgın Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), MSF Epicenter, Birleşik Krallık Halk Sağlığı Hızlı Destek Ekibi, Wellcome Trust ve Janssen Vaccines & Prevention BV  ve Destek Merkezi BV dahil olduğu bir konsorsiyum tarafından dağıtılacaktır. Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün güvenliği ve izleme kurulunu koordine edecektir.

 

Şekil 1: 24 Eylül 2019 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler*

https://www.who.int/csr/don/figure1_20190926.PNG

 

* Son haftalardaki veriler, onaylama ve raporlama durumunda ve devam eden veri temizliğinde gecikmelere tabidir. Diğer sağlık bölgeleri: Alimbongo, Ariwara, Biena, Bunia, Goma, Kalunguta, Kayna, Komanda, Kyondo, Lolwa, Lubero, Manguredjipa, Masereka, Musienene, Mutwanga, Mwenga, Nyankunong, Nyiragongo, Oicha, Pinga, Rampara Vuhovi.

 

Şekil 2: 24 Eylül 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları*

https://www.who.int/csr/don/figure2_20190926.PNG

 

Tablo 1: 24 Eylül 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vaka sayıları**

https://www.who.int/csr/don/table1_20190926.PNG

 

** Son 21 gün boyunca etkilenen toplam vakalar ve alanlar, vaka uyarısının başlangıç ​​tarihine dayanmaktadır ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanma ve günlük raporlama tarihinden farklı olabilir.

Halk sağlığı yanıtı

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

 

DSÖ risk değerlendirmesi

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan 5 Ağustos 2019 tarihli son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

Haftalık vaka sayısındaki son dalgalanmalar, vaka raporlaması müdahale alanlarındaki güvenlik seviyesine bağlı olduğundan, dikkatle yorumlanmalıdır. Lwemba Sağlık Alanında, Mandima Sağlık Bölgesi içinde müdahale operasyonları olmadan bir haftadan fazla bir süreden sonra, yanıt faaliyetlerinin devam etmesiyle önümüzdeki haftalarda bildirilen vaka sayısında bir artış beklenmektedir.

Haftalık vaka sayısındaki son dalgalanmalar, vaka raporlaması yanıt alanlarındaki güvenlik seviyesine bağlı olduğundan, dikkatle yorumlanmalıdır. Mandima Sağlık Bölgesi içinde yer alan Lwemba Sağlık Alanında yanıt operasyonlarının gerçekleşemediği bir haftadan fazla bir süreden sonra, yanıt faaliyetlerinin kaldığı yerden devam etmesiyle önümüzdeki haftalarda bildirilen vaka sayısında bir artış beklenmektedir.

DSÖ tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Şu anda insanları Ebola virüsünden korumak için tescil edilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

 

 

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

 

 

Etiketler: