FRANSA’DA ZİKA VİRÜSÜ HASTALIĞI

01 Kasım 2019 Cuma

Fransız yetkililer, 9 Ekim 2019'da, Fransa'nın Var bölgesinde yer alan Hyeres'te bir otokton (yerel) Zika virüsü vakası bildirmiştir.

Hastalık Salgını Haberleri

 

1 Kasım 2019

 

            Fransız yetkililer, 9 Ekim 2019'da, Fransa'nın Var bölgesinde yer alan Hyeres'te bir otokton (yerel) Zika virüsü (ZKV) vakası bildirmiştir. Vaka, kendisinde 29 Temmuz 2019'da semptomların başladığını bildirmiştir. Hasta veya eşiyle ilgili olarak Zika endemik ülkelere seyahat öyküsü rapor edilmemiştir. Fransız makamları, bu bildiriden bu yana, aynı alanda ve aynı zaman diliminde aktif vaka bulma yoluyla belirlenen iki olası otokton ZKV vakası bildirmiştir (Üç vakanın semptom başlangıcı 6 - 15 Ağustos 2019 tarihleri arasındadır). Üç hasta da iyileşmiştir.

 

            Fransız makamları tarafından, bu vakalarla ilgili olarak muhtemel bulaşma yollarını belirlemek, daha fazla yayılımı önlemek ve ilgili vakaları tespit etmek  üzere yapılan epidemiyolojik ve entomolojik saha araştırmaları devam etmektedir.

 

            Üç vakanın, Temmuz ayı sonlarında / Ağustos ayının başlarında, bu mahallede ZKV'nin vektör kaynaklı aktarımı sonucu ortaya çıkmış olması muhtemeldir. Bu, muhtemelen Fransa'da ve Avrupa'da tespit edilen ZKV yerel vektör kaynaklı aktarımın ilk bölümüdür.

 

      Halk Sağlığı Yanıtı

 

            Yerel sağlık otoriteleri, vakaların görüldüğü mahallede sivrisinek tespiti de dahil olmak üzere vektör kontrol faaliyetlerini uygulamıştır.

 

Bölgedeki yeni vakaları belirlemek için epidemiyolojik araştırmalar yapılmıştır. Alandaki ve bölgedeki hastaneler ve sağlık profesyonelleri, ZKV'nin teşhisi, tespiti ve şüpheli vakaların bildirilmesi konularında bilgilendirilmiştir. Vakaların yakınında yaşayan veya kalan hamile kadınlardan sorumlu sağlık profesyonellerine özel bilgilendirme yapılmıştır.

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

            ZKV geçişine neden olan  primer vektör Aedes aegypti'nin Fransa'da görülmediği  göz önüne alındığında, ulusal düzeyde hastalık yayılım riski çok düşüktür. Fransa'da görülen Aedes albopictus, hastalığın yayılması için daha az yetkin fakat potansiyel bir vektör olup yaklaşan kış mevsimi, hava sıcaklıklarının daha düşük olması Zika virüsü (ZIKV) geçişlerini destekleyecek vektör aktiviteleri için giderek daha da kötü olacaktır.

 

            Her üç vakada da cinsel ve organ / doku aktarımı lehine bir kanıt bulunamamıştır ve Fransa'nın dışında seyahat öyküsü yoktur. Bu, üç vakanın muhtemelen yerel olarak ZKV'nin vektör kaynaklı aktarımının bir sonucu olduğunu göstermektedir.

 

Bugüne kadar, bu üç vakanın dışında hastalığın yayıldığına dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, Fransız makamları, bölgedeki bu muhtemel virüs dolaşımının tamamını değerlendirmek için daha fazla epidemiyolojik araştırmalar yürütmektedir. ZKV vakalarının% 50-80'inin asemptomatik olduğu bilindiğinden, bilinen vakaların asemptomatik enfekte insanlardan sivrisinek ısırıklarından kaynaklanması olasıdır.

 

            Bölgesel düzeyde ve küresel düzeyde, hastalık yayılması için toplam risk çok düşük olarak kabul edilmektedir.

 

            DSÖ Tavsiyesi

 

            Gündüz ve akşamları sivrisinek ısırıklarına karşı korunma, Zika virüsünün bulaşma riskini önlemek için kilit bir önlemdir. Gebe kadınlar, doğurganlık çağındaki kadınlar ve küçük çocuklar arasında sivrisinek ısırıklarının önlenmesine özel dikkat gösterilmelidir.

 

            Kişisel koruyucu önlemler arasında, vücudu mümkün olduğunca kaplayan giysi (tercihen açık renkli); sineklik ve kapalı kapılar ve pencereler gibi fiziksel bariyerler kullanmak; ve ürün etiketi talimatlarına göre DEET, IR3535 veya icaridin içeren cilde veya giysilere böcek kovucu uygulamak bulunmaktadır.

 

            Aedes sivrisinekleri evler, okullar ve şantiyelerdeki küçük su birikintilerinde koleksiyonlarında ürerler. Bu sivrisineklerin üreme alanlarını; su depolama kaplarını örterek, saksılardaki durgun suları boşaltarak ve çöpleri ve kullanılmış lastikleri temizleyerek ortadan kaldırmak önemlidir. Topluluk inisyatifleri, yerel yönetim ve halk sağlığı programlarını desteklemek için şarttır. Topluluk düzeyinde başlatılan temizlik kampanyaları, evlerde ve boş arazilerdeki arka bahçelerdeki tüm katı atıklardan kurtulmak için teşvik edilmektedir. Sağlık yetkilileri, sivrisinek popülasyonlarını ve hastalık yayılımını azaltmak için larva öldürücü ve böcek ilaçlarının kullanılmasını da önerebilir.  

            ZKV cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir. ZKV enfeksiyonu ile gebelik ve ceninle ilgili olumsuz sonuçlar arasındaki ilişki nedeniyle bu özellikle endişe vericidir. ZKV'nin aktif bulaşı olan bölgeler için,  cinsel açıdan aktif tüm erkek ve kadınlar ve özellikle enfekte insanlar ve cinsel partnerleri, kendilerini Zika enfeksiyonundan nasıl koruyacakları konusunda bilgilendirilmeli ve hamilelikle ilgili olarak bilinçli bir seçim yapmak için çok çeşitli doğum kontrol yöntemleri önerilmelidir.  

            Şu anda ZKV enfeksiyonunu önleyen bir aşı mevcut değildir ve ZKV enfeksiyonu veya bununla ilişkili hastalıklar için spesifik bir tedavi yoktur.

 

            DSÖ, bu olayla ilgili olarak etkilenen ülkeye yönelik herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlaması uygulanmasını tavsiye etmemektedir.

 

Daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın:

 

 

Etiketler: