Moritanya da Rift Vadisi Hummasi

01 Kasım 2012 Perşembe

Moritanya Sağlık Bakanlığı ülkede bir Rift Vadisi Humması görüldüğünü 4 Ekim 2012 de duyurmuştur. 16 Eylül 2012 ile 30 Ekim 2012 tarihleri arasında 6 bölgede 17 ölüm vakasının dahil olduğu toplam 34 vaka rapor edilmiştir. En son vaka bildirimi 27 Ekim 2012 tarihinde Brakna Bölgesinde yer alan Magta Lahjar’dan olmuştur. Bu 6 bölge arasında Assaba, Brakna, Hodh Chargui, Hodh Gharbi, Tagant ve Trarza yer almaktadır. Vakaların hepsinde h

Moritanya da Rift Vadisi Hummasi

1 Kasim 2012

 

Moritanya Saglik Bakanligi ülkede bir Rift Vadisi Hummasi görüldügünü  4 Ekim 2012 de duyurmustur. 16 Eylül 2012 ile 30 Ekim 2012 tarihleri arasinda 6 bölgede 17 ölüm vakasinin dahil oldugu  toplam 34 vaka rapor edilmistir. En son vaka bildirimi 27 Ekim 2012 tarihinde Brakna Bölgesi’nde yer alan Magta Lahjar’dan olmustur.  Bu 6 bölge arasinda Assaba, Brakna, Hodh Chargui, Hodh Gharbi, Tagant ve Trarza yer almaktadir. Vakalarin hepsinde hayvanlarla temas öyküsü bulunmaktadir. 

Nouakchott’da bulunan Ulusal Halk Sagligi Arastirmalari Enstitüsü’nün Ulusal Referans  Laboratuarlarinda ve Dakar’da bulunan Pasteur Enstitüsü’nde 25 insandan alinan örneklerde yapilan ELISA ve PCR testleri pozitif (+) çikmistir.  Hayvan nüfusunda Ulusal Veterinerlik Arastirma Laboratuarlarinca yapilan tahliller ülkenin birçok bölgesinde virüs dolasiminin oldugunu göstermistir. 

 

 Çok sektörlü bir görev gücü söz konusu salgina yanit verebilmek için Saglik Bakanligi ve Köy Gelisimi Bakanligi tarafindan ortaklasa tesis edilmistir. DSÖ ve ortaklar (Gida ve Tarim Örgütü (FAO) de dahil olmak üzere) görev gücü dahilinde insan ve hayvan sagligi sürveyansini güçlendirmek, saglik tesislerinde vaka yönetimi kapasitesini gelistirmek, mezbahalarda saglik önlemlerini güçlendirmek ve çiftçiler arasinda konuyla ilgili farkindaligi arttirmak için çalismaktadir.

 

Çok sektörlü bir incelme ekibi  salgindan etkilenen bölgelerde insan ve hayvanlar üzerinde ayrintili bir salgin incelemesi gerçeklestirmek üzere bölgeye gönderilmistir. Uzmanlardan olusan Uluslararasi Ekip teknik yardim saglamak üzere  3-10 Kasim 2012 tarihleri arasinda bölgeye gönderilecektir.  

 

Morintanya’da daha önce 2010 yilinda bir Rift Vadisi Hummasi salgini yasanmistir.

 

DSÖ ,bu salginla ilgili olarak Moritanya’ya herhangi bir ticaret ya da seyahat kisitlamasi getirilmesini önermemektedir.

 

 

 

Etiketler: