DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

21 Kasım 2019 Perşembe

Geçtiğimiz hafta (13-19 Kasım), Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınında 7 yeni vaka bildirildi. 19 Kasım itibariyle, 2.197 ölüm(toplam vaka ölüm oranı% 67), 3.180 teyit edilmiş ve 118 şüpheli vaka dahil olmak üzere toplam 3.298 EVH vakası rapor edilmiştir.

 

Hastalık salgını haberi: Güncelleme
21 Kasım 2019

 

Geçtiğimiz hafta (13-19 Kasım), Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVH) salgınında 7 yeni vaka bildirildi. Yeni vakalar görülmeden geçen 30 günden fazla bir  sürenin ardından Oicha Sağlık Bölgesinde,  ölümle sonuçlanan onaylanmış yeni bir EVH vakası rapor edildi. Bu vaka Kalunguta, Mandima, Mabalako ve Oicha Sağlık Bölgeleri ile bağlantılıydı ve öldükten sonra Beni Sağlık Bölgesine getirilmişti. Multidisipliner bir ekip bu bulaş zincirinin araştırılmasını başlattı. Maruziyet kaynağı henüz belirlenemedi; Vaka kaynağının tanımlanmasını doğrulamak amacıyla  sekanslama için Katwa Sağlık Bölgesi'ndeki laboratuvara örnekler gönderildi. Geçtiğimiz hafta Beni ve Mabalako Sağlık Bölgelerinde bildirilen diğer tüm vakalar bilinen bulaş zincirleriyle bağlantılıydı.

Bu hafta, silahlı çatışmaya bağlı güvenlik olayları, Beni, Oicha ve Kyondo Sağlık Bölgeleri  dahil, yanıt kapsamındaki birçok alanda meydana geldi. Bunlar, temel olarak hükümet karşıtı silahlı gruplara yönelik devam eden askeri operasyonlar ve  halkı hedefleyen misilleme saldırılarından kaynaklanıyordu. Tepkiye yönelik şiddet raporları olmamasına rağmen, toplum güvensizliği ve  protestoları, Beni, Butembo ve Oicha Sağlık Bölgelerinin bazı alanlarında yanıt faaliyetlerinin askıya alınmasına yol açtı. Bu şiddet ve yanıtın aksaması son zamanlarda kaydedilen ilerlemenin tersine dönmesi endişesine neden olmaktadır. Bu salgın sırasında daha önce de görüldüğü gibi, bu tür aksaklıklar temaslı takibi ve sürveyans çalışmalarını kısıtlamakta ve çoğu zaman bulaşın artması sonucuna yol açmaktadır.

Son 21 günde (30 Ekim - 19 Kasım arası), Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerindeki 4 aktif sağlık bölgesinden (Şekil 2, Tablo 1) 28 onaylanmış vaka rapor edilmiş ve başlıca 3 sağlık bölgesinden bildirilmiştir: Mabalako (% 50, n = 14), Beni (% 29, n = 8) ve Mandima (% 18, n = 5). Vakaların çoğu (% 93, n = 26) bilinen iletim zincirleriyle bağlantılıdır. İki aktif bulaş zincirinin en büyüğü, toplumda uzun süre semptomatik olan ve ikincil ve üçüncül bulaşa yol açan iki vakayı içermektedir. Mambasa ve Butembo Sağlık Bölgelerinde, onaylanmış yeni bir vaka bildirilmeden 21 gün geçti.

19 Kasım itibariyle, 2.197 ölüm(toplam vaka ölüm oranı% 67), 3.180 teyit edilmiş ve 118 şüpheli vaka dahil olmak üzere toplam 3.298 EVH vakası rapor edilmiştir. Onaylanmış ve şüpheli vakaların % 56'sı ( n = 1859) kadın, % 28'i ( n = 931) 18 yaşından küçük çocuklar ve % 5'i ( n = 163) sağlık çalışanı idi.

 

Şekil 1: 19 Kasım 2019  tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler*

https://www.who.int/csr/don/figure1_20191121.PNG

 

Şekil 2: 19 Kasım 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları*

https://www.who.int/csr/don/figure2_20191121.PNG

 

Tablo 1: 19 Kasım 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları**

https://www.who.int/csr/don/table1_20191121.PNG

 

** Son 21 gün boyunca etkilenen toplam vakalar ve alanlar, vaka uyarısının başlangıç ​​tarihine dayanmaktadır ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanma ve günlük raporlama tarihinden farklı olabilir.

 

Halk sağlığı yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortaklarının halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

 

 

DSÖ risk değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

Gözlemlenen göreceli olarak küçük vaka insidansı cesaret verici olsa da, durum etkilenen topluluklardaki erişim ve güvenlik düzeyine büyük ölçüde bağlı kaldığından, dikkatle yorumlanmalıdır. Vaka oranındaki düşüşle eş zamanlı olarak, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin, kentsel ortamlardan daha yoğun bir coğrafi alanda  daha kırsal ve ulaşılması zor topluluklara doğru geçişi söz konusu olmuştur. Bu alanlar, son derece değişken bir güvenlik durumu da dahil olmak üzere yanıtlara ek zorluklar getirmektedir; bazı uzak bölgelere girme zorluğu; güvensizlik ve yanlış anlamalara yol açan topluluğun harekete geçirilmesindeki gecikmeler ve potansiyel vakaların olduğundan daha az bildirilmesi. Bu tür ortamlarda, sağlık hizmetine ulaşmak için veya başka nedenlerden dolayı, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin dışına çıkan vakalarla salgının yeniden yayılım riskleri gibi, yeniden canlanma riskleri de çok yüksektir. Bu riskler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve komşu ülkelerdeki uluslararası ortaklardan oluşan bir konsorsiyumun desteğiyle yapılan önemli yanıt ve hazırlık çalışmaları ile azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

DSÖ tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

 

Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

Etiketler: