EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI - DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ

28 Kasım 2019 Perşembe

Kuzey Kivu ve Ituri illerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVD) salgının da  20 - 26 Kasım tarihleri ​​arasında altı yeni onaylanmış vaka bildirildi.Geçtiğimiz hafta,  şiddet, yaygın sivil ayaklanma ve hedefli saldırılar,  Ebola müdahalesini ciddi şekilde bozdu ve birden fazla yerde etkilenen topluluklara erişimi kısıtladı.26 Kasım tarihi itibariyle, 3186 onaylanmış ve 118 olası vaka dahil olmak üzere,  2199 vakanın öldüğü  toplam 3304 EVD vakası rapor edilmiştir

Hastalık salgını haberleri:

28 Kasım 2019 Güncellemesi

Kuzey Kivu ve Ituri illerinde devam etmekte olan Ebola virüsü hastalığı (EVD) salgının da  20 - 26 Kasım tarihleri ​​arasında altı yeni onaylanmış vaka bildirildi. Bu hafta teyit edilen vakaların yarısı Mabalako Sağlık Bölgesi'nden (% 50, n = 3) ve diğer her biri vaka Mandima, Oicha ve Beni Sağlık Bölgelerinden geldi.

Geçtiğimiz hafta,  şiddet, yaygın sivil ayaklanma ve hedefli saldırılar,  Ebola müdahalesini ciddi şekilde bozdu ve birden fazla yerde etkilenen topluluklara erişimi kısıtladı.

27 Kasım gecesi, Biakato Madenleri'ndeki Ebola müdahale kampına düzenlenen bir saldırı, müdahale ekibinden üç kişinin ölümüne ve altı kişinin yaralanmasına neden oldu. Personel tahliye edildi ve bölgedeki müdahale faaliyetlerinin çoğu askıya alındı. Aynı gece, Mangina'daki Ebola koordinasyon ofisine yapılan ayrı bir saldırı, tesisi koruyan bir polis memurunun ölümüyle sonuçlandı.

20 Kasım'dan bu yana, şiddet ve sivil ayaklanmalar Beni ve Oicha'da müdahale faaliyetlerine sınırlamaktadır.  26 Kasım'da, DSÖ'nün Beni'deki Ebola müdahale personelinin yaklaşık üçte biri geçici olarak Goma'ya taşındı. Mudahalede aksamalar ve Ebola'dan etkilenen topluluklara erişimde  yetersizlik, son dönemdeki ilerlemeyi tersine çevirmekle tehdit ediyor. Bu salgın sırasında daha önceden görüldüğü gibi, bu tür aksaklıklar genellikle iletimin artmasına ve ardından aktif vaka bulma, temas izleme ve aşılama gibi sürveyans ve kontrol çabaları üzerindeki etkilere bağlı olarak vaka sayısının artmasına neden olur.

Güvensizliğin ardından, sağlık kurumlarından ve toplumdan bildirilen günlük uyarıların yoğunluğu, Beni’de  23-26 Kasım arasında dört günlük dönemde, yaklaşık olarak  günde 400'den 120-150'ye düşmüştür. Uyarı sayısında benzer düşüşlere orantılı olarak, iki gün süren protestoların ardından Butembo'da gözlendi. 

Ek olarak, son güvenlik olaylarının, kayıtlı EVD vakalarına temaslıların enfeksiyon belirtileri için izlemeyi içeren, ,  özellikle temaslıların sadece %15’inin 26 Kasım’dan itibaren gözetim altında olduğu Oicha’da temaslı izleme faaliyetleri üzerinde etkisi olmuştur.

Son 7 gün içerisinde gözetim altındaki kişilerin toplam ortalama yüzdesi % 86'dır, ancak bu oran 25 Kasım'da % 59'a kadar düştü. Bunlar, virüsün yayılma riskini azalttığı iyi bilinen yanıtın temel işlevleridir ve güvensizliği izleyen  performanstaki dalgalanmalar yeni bulaşma zincirlerine imkan sağlayabilir.

Geçtiğimiz 21 günde (6 - 26 Kasım arasında) Kuzey Kivu ve Ituri illerinde dört komşu, aktif sağlık bölgesinden 19 onaylanmış vaka bildirildi (Şekil 2, Tablo 1): Mabalako (% 63, n = 12), Beni ( % 21, n = 4), Oicha (% 11, n = 2) ve Mandima (% 5, n = 1).  Vakaların çoğu (% 95, n = 18) bilinen bulaşma zincirleriyle bağlantılıdır. Önceki 21 günlük dönemde (16 Ekim - 5 Kasım arası), yedi sağlık bölgesinden 55 onaylanmış vaka bildirildi.

26 Kasım tarihi itibariyle, 3186 onaylanmış ve 118 olası vaka dahil olmak üzere,  2199 vakanın öldüğü toplamda 3304 EVD vakası rapor edilmiştir (toplam vaka ölüm oranı % 67). Onaylanmış ve olası vakaların % 56'sı ( n = 1862) kadın, % 28'i ( n = 935) 18 yaşından küçük çocuklar ve % 5'i ( n = 163) sağlık çalışanı idi.

 

Şekil 1: 26 Kasım 2019  tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler*

 

https://www.who.int/csr/don/figure1_20191128.PNG

 

Başlangıç ​​tarihleri ​​bildirilmeyen n = 184 vaka hariçtir. Son haftalardaki veriler, onaylama ve raporlama durumunda ve devam eden veri temizliğinde gecikmelere tabidir. Diğer sağlık bölgeleri şunlardır: Alimbongo, Ariwara, Biena, Bunia, Goma, Kalunguta, Kayna, Komanda, Kyondo, Lolwa, Lubero, Manguredjipa, Masereka, Musienene, Mutwanga, Mwenga, Nyankunde, Nyiragongo, Pinga, Rwia, Vuho, Vuho, Vuho.

 

 

Şekil 2: 26  Kasım 2019 tarihi itibariyle sağlık bölgelerine göre bildirilen doğrulanmış ve olası Ebola Virüsü Hastalığı vakaları*

https://www.who.int/csr/don/figure2_20191128.PNG

 

Tablo 1: 26  Kasım 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları sayıları**

https://www.who.int/csr/don/table1_20191128.PNG


 ** Son 21 gün boyunca etkilenen toplam vakalar ve alanlar, vaka uyarısının başlangıç ​​tarihine dayanmaktadır ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanma ve günlük raporlama tarihinden farklı olabilir.

 

Halk sağlığı yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortaklarının halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:

 

 

DSÖ risk değerlendirmesi

 

DSÖ, yanıta verilen desteğin gelişen koşullara adapte olmasını sağlamak için epidemiyolojik durumdaki ve salgın bağlamındaki değişiklikleri sürekli izlemektedir. Yapılan son değerlendirmeye göre Ulusal ve bölgesel risk seviyeleri çok yüksek olsa da, küresel risk seviyeleri düşüktür.

Gözlemlenen göreceli olarak küçük vaka insidansı cesaret verici olsa da, durum etkilenen topluluklardaki erişim ve güvenlik düzeyine büyük ölçüde bağlı kaldığından, dikkatle yorumlanmalıdır. Vaka oranındaki düşüşle eş zamanlı olarak, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin, kentsel ortamlardan daha yoğun bir coğrafi alanda  daha kırsal ve ulaşılması zor topluluklara doğru geçişi söz konusu olmuştur. Bu alanlar, son derece değişken bir güvenlik durumu da dahil olmak üzere yanıtlara ek zorluklar getirmektedir; bazı uzak bölgelere girme zorluğu; güvensizlik ve yanlış anlamalara yol açan topluluğun harekete geçirilmesindeki gecikmeler ve potansiyel vakaların olduğundan daha az bildirilmesi. Bu tür ortamlarda, sağlık hizmetine ulaşmak için veya başka nedenlerden dolayı, hastalıkla ilgili sorunlu bölgelerin dışına çıkan vakalarla salgının yeniden yayılım riskleri gibi, yeniden canlanma riskleri de çok yüksektir. Bu riskler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve komşu ülkelerdeki uluslararası ortaklardan oluşan bir konsorsiyumun desteğiyle yapılan önemli yanıt ve hazırlık çalışmaları ile azaltılmaya çalışılmaktadır.

 

DSÖ tavsiyesi

 

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo  Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili  önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

 

Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

 

Etiketler: