ÇİN’DE SEBEBİ BİLİNMEYEN PNÖMONİ (ZATÜRRE)

05 Ocak 2020 Pazar

DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei Eyaleti Wuhan Şehrinde tespit edilen ve sebebi bilinmeyen pnömoni (zatürre) vakalarıyla ilgili 31 Aralık 2019 tarihinde bilgilendirilmiştir. 3 Ocak 2020 itibariyle, etiyolojisi bilinmeyen toplam 44 zatürre hastası Çin'deki ulusal makamlar tarafından DSÖ'ye rapor edilmiştir.

 

Hastalık Salgını Haberi

5 Ocak 2020 

DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei Eyaleti Wuhan Şehrinde tespit edilen ve sebebi bilinmeyen pnömoni(zatürre) vakalarıyla ilgili 31 Aralık 2019'da bilgilendirilmiştir. 3 Ocak 2020 itibariyle, etiyolojisi bilinmeyen toplam 44 zatürre hastası Çin'deki ulusal makamlar tarafından DSÖ'ye rapor edilmiştir. Bildirilen 44 vakanın 11'i ağır hasta olup geri kalan 33 hastanın durumu stabildir. Basında çıkan haberlere göre, Wuhan'daki söz konusu pazar 1 Ocak 2020'de çevre sağlığı ve dezenfeksiyon nedeniyle kapatılmıştır.

Hastalığa yol açan ajan henüz tanımlanmamış veya doğrulanmamıştır. 1 Ocak 2020'de DSÖ, riski değerlendirmek için ulusal makamlardan daha fazla bilgi talebinde bulunmuştur. Ulusal yetkililer, Wuhan sağlık kurumlarında tüm hastaların izole olduğunu ve tedavi gördüğünü bildirmiştir. Klinik bulgular ve semptomlar esas olarak birkaç hastada nefes almada zorlukla birlikte ateş görülmekte olup akciğerin her iki lobunda invaziv lezyonları gösteren göğüs röntgen filmleri vardır.

Yetkililere göre, bazı hastalar Huanan Deniz Ürünleri pazarında çalışan bayi veya satıcılardır. Çin soruşturma ekibinden gelen ön bilgilere göre, önemli ölçüde insandan insana bulaşma kanıtı ve sağlık çalışanı enfeksiyonu rapor edilmemiştir.

 

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Ulusal makamlar aşağıdaki müdahale tedbirlerini bildirmiştir: 

  • 121 yakın temaslı tanımlanmıştır ve tıbbi gözlem altındadır,
  • Yakın temaslıların takibi devam etmektedir,
  • Patojen tanımlaması ve hastalık sebebinin  izinin takibi çalışmaları sürmektedir,
  • Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu aktif vaka bulma faaliyetlerini gerçekleştirmiş ve geriye dönük incelemeleri tamamlamıştır,
  • Çevresel sağlık ve daha ileri hijyen soruşturması devam etmektedir.

 

DSÖ söz konusu durumu yakından izlemekte olup Çin'deki ulusal makamlarla yakın temas halindedir.

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

Etiyolojisi bilinmeyen bu pnömoni kümesinin genel riskini belirlemek için eldeki gerekli bilgiler sınırlıdır.  Söz konusu durumun balık hali ve canlı hayvan pazarıyla bağlantılı olduğu bildirilmiş olup bu da  hayvanlara maruziyet bağlantısına işaret edebilir. Hastalar arasında bildirilen semptomlar çeşitli solunum yolu hastalıklarında yaygındır ve pnömoni kış mevsiminde sık görülür; bununla birlikte, belli bir mekan ve zamanda kümelenmiş 44 pnömoni vakası ihtiyatlı bir şekilde ele alınmalıdır. 19 milyon nüfusa sahip Wuhan şehri, 58 milyon nüfuslu Hubei eyaletinin başkentidir. DSÖ, gerçekleştirilen laboratuvar testleri ve dikkate alınan ayırıcı tanılar hakkında daha fazla bilgi talep etmiştir.

DSÖ Tavsiyesi

 

Ulusal yetkililer tarafından sağlanan bilgiler ışığında, DSÖ'nün halk sağlığı önlemleri ve grip ve şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonları sürveyansı hakkındaki önerileri hala geçerlidir:

 

DSÖ, gezginler için herhangi bir özel önlem önermemektedir. Seyahat sırasında veya sonrasında solunum yolu hastalığını düşündüren semptomlar olması durumunda, gezginlerin tıbbi yardım almaları ve seyahat geçmişlerini sağlık uzmanlarıyla paylaşmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

DSÖ, söz konusu olayla ilgili mevcut bilgiler ışığında Çin’e yönelik herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlaması getirilmesini önermemektedir.

Daha fazla bilgi için:

 

 

Etiketler: