ÇİN’DE YENİ KORONAVİRÜS

12 Ocak 2020 Pazar

11 ve 12 Ocak 2020'de DSÖ, salgın hakkında Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan daha ayrıntılı bilgi edinmiştir. Kanıtlar, salgının Wuhan'daki bir deniz ürünleri pazarındaki maruziyetlerle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Pazar, 1 Ocak 2020'de kapatılmıştır. Bu aşamada, sağlık çalışanları arasında enfeksiyon yoktur ve insandan insana bulaşma konusunda açık bir kanıt bulunmamaktadır.

 

Hastalık Salgını Haberi: Güncelleme

12 Ocak 2020

11 ve 12 Ocak 2020'de DSÖ, salgın hakkında Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan daha ayrıntılı bilgi edinmiştir. DSÖ, devam eden soruşturmaların kalitesi ve Wuhan'da uygulanan yanıt önlemleri ve düzenli olarak bilgi paylaşma taahhüdü konusunda güvence vermiştir.

Kanıtlar, salgının Wuhan'daki bir deniz ürünleri pazarındaki maruziyetlerle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Pazar, 1 Ocak 2020'de kapatılmıştır. Bu aşamada, sağlık çalışanları arasında enfeksiyon yoktur ve insandan insana bulaşma konusunda açık bir kanıt bulunmamaktadır. Çinli yetkililer, yoğun sürveyans ve takip tedbirlerinin yanı sıra epidemiyolojik araştırmalara devam etmektedir.

Doğrulanmış 41 vaka arasında 1 ölüm meydana gelmiştir. Ölen, altta yatan ciddi tıbbi durumları olan bir hastadır.

Çin, 12 Ocak'ta yeni koronavirüsün genetik sekansını paylaşmş olup bu, diğer ülkelerin spesifik teşhis kitleri geliştirmede kullanması için büyük önem taşıyacaktır. Hastaların oluşturduğu küme ilk olarak, DSÖ Çin Ülke Ofisi'ne bilgi verildiği 31 Aralık 2019 tarihinde bildirilmiştir.  Çinli yetkililer, 7 Ocak 2020'de izole edilen yeni bir tür koronavirüs (yeni koronavirüs, nCoV) belirlediler. Aktif vaka bulma ve retrospektif inceleme ile tespit edilen tüm şüpheli vakalarda laboratuvar testi yapılmıştır. İnfluenza, kuş gribi, adenovirüs, Şiddetli Akut Solunum Sendromu koronavirüsü (SARS-CoV), Orta Doğu Solunum Sendromu koronavirüsü (MERS-CoV) gibi diğer solunum yolu patojenlerinin söz konusu hastalığın sebebi olamayacağı görülmüştür.

11 ve 12 Ocak'ta Çin makamları tarafından DSÖ'ye iletilen bilgilere göre, Wuhan Şehrinde 41 yeni koronavirüs enfeksiyonu vakası ilk incelemelere göre teşhis edilmiştir. Bildirilen 41 vakanın yedisi ağır hastadır.  Bu, altta yatan başka sağlık sorunları zikredilen bir ölümün rapor edildiği zamandır. Altı (6) hasta taburcu edilmiştir. Doğrulanmış 41 nCoV vakasının semptomlarının başlangıç tarihleri 8 Aralık 2019 ile 2 Ocak 2020 arasında değişmektedir. 3 Ocak 2020'den beri başka vaka tespit edilmemiştir.

Bildirilen klinik belirti ve semptomlar temel olarak ateş, birkaç olguda solunum güçlüğüdür  ve her iki akciğer lobunda invaziv pnömonik infiltratlar gösteren göğüs röntgen filmi mevcuttur. Ulusal yetkililer, hastaların izole edildiğini ve Wuhan sağlık kurumlarında tedavi gördüğünü bildirmektedir.

Epidemiyolojik  ilk incelemelere göre, vakaların çoğu Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı'nda tüccarlardan veya bu pazarı sık sık ziyaret edenlerden oluşmaktadır.  Hükümet, virüsün kişiden kişiye kolayca geçtiğine dair açık bir kanıt olmadığını bildirmektedir.

Şu anda, Wuhan dışında başka bir yerde, bu yeni koronavirüsle enfekte olmuş bir vaka bildirilmemiştir.

Halk Sağlığı Yanıtı

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, yerel yanıtı desteklemek için Wuhan Şehri'ne bir grup uzman görevlendirmiştir. Ulusal makamlar aşağıdaki yanıt tedbirlerini bildirmiştir:

  • Sağlık çalışanları da dahil olmak üzere toplam 763 yakın temaslı tanımlanmış ve takip edilmiş olup yeni koronavirüs ile enfekte yeni bir vaka tespit edilmemiştir,
  • Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu aktif vaka bulma faaliyetleri gerçekleştirmiş olup hastaların oluşturduğu mevcut kümenin retrospektif incelemeleri tamamlamıştır,
  • Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı, çevre sağlığı ve dezenfeksiyon işlemlerini yürütmek için geçici olarak kapatılmıştır,
  • Halkın bilinçlendirilmesi ve kendini koruma tedbirlerinin benimsenmesi için kamu risk iletişimi faaliyetleri yürütülmüştür.

DSÖ durumu yakından izlemektedir ve gerekli desteği sağlamak için Çin'deki ulusal makamlarla düzenli temas halindedir. Yeni koronavirüsle ilgili olarak teknik rehberlik geliştirilmiş olup yeni bilgiler mevcut olduğundan güncellenmeye devam edilecektir.

DSÖ risk değerlendirmesi

Bugüne kadar, salgının tam kapsamını değerlendirmek için araştırmalar devam etmektedir. Wuhan şehri büyük bir yurtiçi ve uluslararası ulaşım merkezidir. Bugüne kadar, Wuhan Şehri dışında bildirilmiş bir vaka bulunmamaktadır.

Epidemiyoloji, klinik tablo, kaynak, bulaşma yolları ve enfeksiyonun kapsamını ve uygulanan önlemleri daha iyi anlamak için daha kapsamlı bilgiye ve devam eden araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

DSÖ önerisi

 

Ulusal yetkililer tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, DSÖ'nün yeni koronavirüsler için halk sağlığı önlemleri ve sürveyansı hakkındaki önerileri geçerlidir. DSÖ, gezginler için spesifik bir sağlık önlemi önermez. Seyahat sırasında veya sonrasında solunum yolu hastalığını düşündüren semptomlar olması durumunda, gezginlerin tıbbi yardım almaları ve seyahat geçmişlerini sağlık uzmanlarıyla paylaşmaları tavsiye edilir. Seyahat rehberi güncellenmiştir.

DSÖ, şu anda bu olayla ilgili mevcut olan bilgilere dayanarak Çin'e yönelik herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlaması uygulanmasını önermemektedir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

Etiketler: