JAPONYA’DA YENİ KORONAVİRÜS

16 Ocak 2020 Perşembe

Japonya Sağlık, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı, bugün Dünya Sağlık Örgütü'nü, Çin'in Wuhan şehrine seyahat eden bir kişide ortaya çıkan yeni koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonu hakkında bilgilendirdi. Bu, 13 Ocak'ta Tayland'da bir vakanın teyit edilmesinin ardından, Çin dışında tespit edilen doğrulanmış ikinci 2019-nCoV vakasıdır.

 

Hastalık salgını haberi
16 Ocak 2020

Japonya Sağlık, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı, bugün Dünya Sağlık Örgütü'nü, Çin'in Wuhan şehrine seyahat eden bir kişide ortaya çıkan yeni koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonu hakkında bilgilendirdi. Bu, 13 Ocak'ta Tayland'da bir vakanın teyit edilmesinin ardından, Çin dışında tespit edilen doğrulanmış ikinci 2019-nCoV vakasıdır. Küresel seyahatler göz önüne alındığında, diğer ülkelerde de benzer durumlar muhtemeldir.

Koronavirüsler, soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu gibi daha ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. 2019-nCoV, daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir türdür.

Çin'de ilk kez bu ayın başlarında tespit edilen yeni koronavirüs hakkında anlaşılması gereken çok şey vardır. 2019-nCoV’un nasıl bulaştığı, hastalığın klinik özellikleri veya yayılma derecesi hakkında kesin sonuçlar çıkarmak için bilgiler yeterli değildir. Ayrıca, henüz enfeksiyon kaynağı da bilinmemektedir. DSÖ, tüm ülkeleri hazırlık faaliyetlerini sürdürmeye teşvik etmektedir. 

10 Ocak'ta DSÖ, vakaların nasıl izleneceği, hastaların nasıl tedavi edileceği, sağlık tesislerinde devam eden bulaşın nasıl önleneceği, gerekli malzemelerin nasıl sağlanacağı ve 2019-nCoV hakkında kamuoyuyla nasıl iletişim kurulacağı ile ilgili bilgi yayınlamıştır. Bilgiler, el ve solunum hijyeninin nasıl sağlanacağı ve güvenli gıda ve pazar uygulamaları hakkında tavsiyeler içermektedir. DSÖ, bu bilgileri tüm dünyadaki uzmanlarla istişare ederek geliştirmekte ve güncellemektedir.

DSÖ'nün koronavirüslerle ilgili geçici rehberine ve diğer bilgilere "www.who.int/health-topics/coronavirus" adresinden ulaşılabilir.

DSÖ, mevcut bilgilere dayanarak seyahat veya ticaretle ilgili herhangi bir kısıtlamayı önermemektedir. Seyahat edenler, seyahat öncesinde, sırasında veya sonrasında solunum yolu rahatsızlığı gelişirse, tıbbi yardım almalı ve seyahat hikayelerini sağlık uzmanlarıyla paylaşmalıdır.

 

Etiketler: