JAPONYA'DA YENİ KORONAVİRÜS

17 Ocak 2020 Cuma

15 Ocak 2020'de Japonya Sağlık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , Çin'in Hubei Eyaleti'nde yer alan Wuhan'dan laboratuvarca doğrulanmış importe 2019-Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) vakasının görüldüğünü bildirmiştir.

Hastalık Salgını Haberi

17 Aralık  2020  

15 Ocak 2020'de Japonya Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (MHLW), Çin'in Hubei Eyaleti'nde yer alan Wuhan'dan laboratuvarca doğrulanmış importe 2019-Yeni Koronavirüs (2019-nCoV)  vakasının görüldüğünü bildirmiştir. Vaka-hasta, 30-39 yaşları arasında, Japonya'da yaşayan bir erkektir.

Vaka-hasta, Aralık ayı sonlarında Çin'in Wuhan şehrine gitmiş olup Wuhan'da bulunduğu sırada, 3 Ocak 2020'de ateş görülmüştür. Söz konusu vaka Wuhan'daki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı'nı veya diğer canlı hayvan  pazarlarını ziyaret etmemiştir. Vaka, zatürree (pnömoni) olan bir kişi ile yakın temasta olduğunu belirtmiştir.

6 Ocak'ta Japonya'ya geri dönen vaka aynı gün yerel bir kliniğe başvurmuş ve kendisiyle ilgili olarak influenza için yapılan testler negatif çıkmıştr.

10 Ocak 2020'de öksürük, boğaz ağrısı ve ateş semptomlarının devam etmesi nedeniyle yerel bir hastaneye başvuran vakanın göğüs röntgeninin infiltratlı ve anormal olduğu  görülmüştür. Aynı gün hastaneye kaldırılan vakanın ateşi  14 Ocak'a kadar devam etmiştir.

14 Ocak'ta doktoru, vakayı “Tanımlanamayan Ciddi Bulaşıcı Hastalıklar” sürveyans  sistemi kapsamında yerel bir halk sağlığı otoritesine bildirmiştir.

Örnekler toplanmış ve Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'ne (NIID) gönderilmiş olup NIID'de, 15 Ocak 2020'de iki kez gerçekleştirilen polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi sonucunda çok az miktarda 2019-nCoV RNA'sına rastlanmıştır.

15 Ocak'ta vakada-hastada ateş geçmiş ve hastaneden taburcu edilmiş olup  evde ve sağlık durumu stabildir.

Halk Sağlığı Yanıtı

 • Temaslı izleme ve diğer epidemiyolojik araştırmalar Japonya'daki yerel sağlık otoriteleri tarafından yürütülmektedir,
 • Japon Hükümeti 16 Ocak'ta hükümet koordinasyon mekanizmasını artırmıştır,
 • Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çin'in Wuhan şehrinde teşhis edilmemiş pnömoni raporundan bu yana tanı konulmamış ciddi akut solunum yolu hastalıkları için sürveyansı güçlendirmiştir,
 • Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 6 Ocak'tan itibaren, yerel sağlık otoritelerinden, etiyolojisi bilinmeyen ciddi bulaşıcı hastalıklar için mevcut sürveyans sistemini kullanarak  Wuhan'daki solunum hastalıklarına karşı teyakkuzda olmalarını talep etmiştir,
 • NIID, temaslı takibi de dahil olmak üzere epidemiyolojik araştırmalarda yerel yetkilileri desteklemektedir,
 • 7 Ocak'tan bu yana giriş noktalarında Wuhan şehrinden gelenlere yönelik karantina ve tarama önlemleri artırılmıştır,
 • NIID, 16 Ocak'ta nCoV için  kurum içi bir PCR deneyi tesis etmiştir,
 • NIID tarafından risk değerlendirmesi, yakın temaslıların vaka tanımı da dahil revize edilmesi gerçekleştirilmiştir,
 • Kamu risk iletişimi artırılmıştır,
 • Hükümetteki farklı bakanlıklar arasında bir telefon danışma hattı kurulmuştur,
 • Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, karşılıklı inceleme ve bilgi paylaşımını teşvik etmek için DSÖ ve diğer ilgili Üye Devletlerle yakın bir şekilde çalışmaktadır.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

Bu, Çin'in Wuhan kentinden importe olan 3 yeni koronavirüs vakasının ikincisiydi. Wuhan şehrinde vakaların ilk defa 31 Aralık 2019'da ve 12 Ocak 2020'de rapor edilmesinden bu yana, eşlik eden rahatsızlıkları olan vakalardaki 2 ölüm de dahil olmak üzere, laboratuvar tarafından doğrulanmış 41 nCoV enfeksiyonu vakası DSÖ'ye bildirilmiştir. Tayland'dan 2 vaka bildirilmiştir.

Salgının kaynağı Wuhan'da hala araştırılmaktadır. Ön araştırmalar Wuhan Şehrindeki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında nCoV pozitif  çevresel örnekleri belirlemiş olmakla birlikte, laboratuvarca doğrulanmış bazı hastalar bu pazarı ziyaret etmediklerini bildirmiştir. Bugüne kadar, Çin, Tayland veya Japonya'daki sağlık çalışanları arasında bildirilmiş bir enfeksiyona rastlanmamıştır. Çin'de 3 Ocak'tan bu yana başka vaka bildirilmemiştir.

Hastaların nasıl enfekte olduğunu, insandan insana bulaşma gözlenip gözlemlenmediğini, bulaşma şekillerini, hastalığın klinik spektrumunu ve tespit edilmemiş subklinik vakaların varlığı da dahil olmak üzere enfeksiyonun derecesini belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

İnsanlar arasındaki bulaşıcılığın derecesini ve zoonotik yayılma olasılığını tam olarak anlamak için mevcut tüm bilgileri gözden geçirmek önemlidir.

 

DSÖ Tavsiyesi

 

Bu pnömoni hastaları grubuna neden olan yeni koronavirüsün kaynağı ve bulaşma yolları bilinmemekle birlikte, akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için popülasyonlara ve sağlık çalışanlarına temel ilkeleri hatırlatmak akıllıca olacaktır:

 • Akut solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerle yakın temastan kaçınmak,
 • Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık el yıkamak,
 • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmak,
 • Akut solunum yolu enfeksiyonu semptomları olan kişiler öksürürken görgü kurallarını uygulamalıdır (mesafeyi korumalı, öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil veya kıyafetlerle ağız ve burun kapatılmalı ve eller yıkanmalı),
 • Sağlık kuruluşlarında, hastanelerde, özellikle acil servislerde standart enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarını artırmak,
 • DSÖ, gezginler için belirli bir sağlık önlemi önermemektedir. Seyahat sırasında veya sonrasında solunum yolu hastalığını düşündüren semptomlar olması durumunda, gezginlerin tıbbi yardım almaları ve seyahat geçmişlerini sağlık uzmanlarıyla paylaşmaları şiddetle tavsiye edilir. Seyahat rehberi güncellenmiştir.

Sağlık otoriteleri, seyahat sağlık klinikleri, seyahat acenteleri, nakil operatörleri ve giriş noktalarında genel akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltmak üzere yolculara bilgi sağlamak için seyahat, ulaşım ve turizm sektörleriyle çalışmalıdır.

 DSÖ yeni koronavirüsler için geçici rehberi yayımlamıştır :

 https://www.who.int/health-topics/coronavirus

 

DSÖ, söz konusu durumla ilgili mevcut olan bilgilere dayanarak Japonya'ya yönelik herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlaması getirilmesini önermemektedir.

 

            Yeni koronavirüs hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantılara bakınız:

 

Etiketler: