DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİN'DE EBOLA

21 Mayıs 2020 Perşembe

13 - 19 Mayıs 2020 tarihleri arasında, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kuzey Kivu Eyaletinden yeni bir Ebola virüsü hastalığı (EVH) vakası bildirilmemiştir.

 

Hastalık Salgını Haberi

21 Mayıs 2020

 

13 - 19 Mayıs 2020 tarihleri arasında, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kuzey Kivu Eyaletinden yeni bir Ebola virüsü hastalığı (EVH) vakası bildirilmemiştir (Şekil 1). Salgının 10 Nisan 2020'de yeniden canlanmasından bu yana, Beni Sağlık Bölgesi'ndeki Kasanga, Malepe ve Kanzulinzuli Sağlık Bölgelerinden doğrulanmış 7 vaka bildirilmiştir. Bunlardan ikisi Beni Ebola Tedavi Merkezinde (ETM) tedavi görmüş ve taburcu olmuş olup biri toplum içinde bulunmaktadır. Beni'deki ETM'de 2 ölüm  ve  toplumda 2 ölüm de dahil olmak üzere  4 kişinin Ebola'dan öldüğü doğrulanmıştır. 27 Nisan'dan buyana yeni vaka rapor edilmemiştir. Ebola olduğu doğrulanan son kişi iyileşmiş olup 14 Mayıs 2020'de tedavi merkezinden taburcu edilmiştir. Aynı gün Demokratik  Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, salgının sonuna doğru 42 günlük geri sayımın başladığını ilan etmiştir. Sürveyansa tabi tutulan  90 temaslının tamamı,18 Mayıs'ta,  21 günlük takibini tamamlamıştır.

10 Nisan 2020'den beri Beni ve Karisimbi'de toplam 1486 kişi aşılanmış olup bugüne kadar kesin bir enfeksiyon kaynağı tespit edilmemiştir.

13 - 19 Mayıs 2020 arasında, günde ortalama 2.832 uyarı bildirilmiş olup bunların 2.827'i 24 saat içinde araştırılmıştır. Bunlardan ortalama 385 uyarı, her gün şüpheli vaka olarak doğrulanmış olup bunların EVH olup olmadıklarını belirlemek için özel bakıma ve laboratuvar testlerine ihtiyaç duyulmuştur. Son üç haftada, etkilenen bölgelerde uyarı oranında önemli ölçüde iyileşme yaşanmıştır. Şüpheli vakaların testlerinin zamanında yapılması 8 laboratuvarca gerçekleştirilmektedir. 11 - 17 Mayıs 2020 tarihleri arasında, canlı, şüpheli vakalardan  2.081  kan örneği dahil olmak üzere 2.869 numune test edilmiş olup bunlara topluluk ölümlerinden alınan 382 swab ve yeniden test edilmiş hastalardan alınan 406 örnek dahildir. Genel olarak laboratuvar faaliyetleri bir önceki haftaya göre% 15 artmıştır.

19 Mayıs 2020 itibariyle, toplam 3.462 EVH vakası bildirilmiştir, bunların 3.317’sı doğrulanmış ve 145’i olası vaka olup 2.279’u ölmüş (Genel vaka ölüm oranı % 66) ve 1.171'i hastalıktan kurtulmuştur. Toplam doğrulanmış ve olası vakaların % 57'si (n = 1.970) kadın,% 29'u (n = 1002) 18 yaşından küçük çocuklar ve % 5'i (n = 171) sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Salgının başlangıcından bu yana 250.292 temaslı kayıtlara geçmiş olup Ağustos 2018'den beri, 303.867 kişi (ön saha çalışanları; doğrulanan vakaların temaslıları ve temaslılar) rVSV-ZEBOV-GP aşısı ile EVH'ye karşı aşılanmıştır.

Kayıp doğrulanmış vakayı bulma çabaları ve Beni Sağlık Bölgesi'ndeki son vaka kümesinin kökeniyle ilgili araştırmalar devam etmektedir. Demokratik Kongo

 Cumhuriyeti'ndeki Ituri, Kuzey Kivu ve Güney Kivu Eyaletlerindeki Ebola salgınının uzun sürmesi ve büyüklüğü ve bölgedeki hayvan rezervuarlarındaki Ebola virüsünün kalıcılığı göz önüne alındığında,  hastalığın yeniden ortaya çıkma riski vardır. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda, şüphelenilen yeni vakaları mümkün olduğunca erken tespit etmek, izole etmek, bunların tahlillerini yapmak ve tedavi etmek, olası vakaların sonuçlarını iyileştirmek ve yeni bulaş zincirlerinin kırılması açısından çok önemlidir. Ortaklar, yetkililer ve etkilenen topluluklar arasında güçlü bir koordinasyon ve iletişimin yanı sıra, EVH mağdurlarına sürekli destek ve yakın temas sağlanmalıdır.

Şekil 1: 19 Mayıs 2020 tarihi itibariyle hastalık başlangıcı haftası ve sağlık bölgesine göre doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakalarıyla ilgili veriler

Tablo 1: 19  Mayıs 2020 'de Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kuzey Kivu ve Ituri illerinde sağlık bölgelerine göre hastalıktan etkilenen sağlık alanları ve doğrulanmış ve olası Ebola virüsü hastalığı vakaları

Halk Sağlığı Yanıtı

 

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve ortakların halk sağlığı yanıtı eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi için, DSÖ Afrika Bölge Ofisi tarafından yayınlanan son durum raporlarına bakınız:    

  • Ebola situation reports: Democratic Republic of the Congo

 DSÖ Risk Değerlendirmesi

 14 Nisan 2020'de DSÖ bu olayın risk değerlendirmesini ulusal ve bölgesel düzeylerde Yüksek'ten Orta'ya revize ederken, risk seviyesi küresel düzeyde Düşük kalmıştır. Risk değerlendirmesi, mevcut ve paylaşılan bilgilere dayanarak önümüzdeki günlerde sürekli olarak yeniden değerlendirilecektir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız:

 

DSÖ Tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü, hali hazırda mevcut bilgilere dayanarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne seyahat ve ticaretle ilgili olarak herhangi bir kısıtlama getirilmesini tavsiye etmemektedir. Bu nedenle, Ebola aşısı sertifikalarıyla ilgili herhangi bir gereklilik, sınır ötesine geçişleri sınırlamak veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılan yolculara vize vermekle ilgili makul bir temel değildir. DSÖ, bu durumla ilgili olarak seyahat ve ticaret önlemlerini izlemeyi sürdürmektedir. Şu anda hiçbir ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yönelik her hangi bir seyahat kısıtlaması uygulamamıştır. Yolcular seyahat etmeden önce tıbbi tavsiyeler almalı ve iyi hijyen kurallarına uymalıdır. Konu hakkında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola Virüsü Hastalığı salgınına ilişkin DSÖ'nün uluslararası trafikle ilgili önerilerinde daha fazla bilgiye ulaşılabilir:

  • https://www.who.int/ith/who-recommendations-for-international-travel-19july2019/en/

 Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

  • DSÖ’nün Ebola Aşısı ile ilgili geçici tavsiyesi
  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola Virüs Hastalığı Salgınına İlişkin Uluslararası Gezginler İçin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri
  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ebola Virüsü Hastalığı İçin Komşu Ülkelerde Operasyonel Hazırlık Ve Teyakkuz
  • WHO resources and updates on Ebola virus disease
  • WHO resources and information on Ebola survivors
  • WHO recommended criteria for declaring the end of the Ebola virus disease outbreak
  • Statement on the meeting of the International Health Regulations (2005) Emergency Committee for Ebola virus disease in the Democratic Republic of the Congo on 12 February 2020
  • Ebola response funding
Etiketler: