DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ’NDE EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

10 Şubat 2021 Çarşamba

7 Şubat 2021 tarihinde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanı, Kuzey Kivu Eyaletinde Ebola Virüsü Hastalığı (EVH) salgınının görüldüğünü açıklamıştır.

Salgın Hastalık Haberleri

10 Şubat 2021

7 Şubat 2021 tarihinde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanı, Kuzey Kivu Eyaletinde görülen bir vakanın laboratuvar sonucu ile doğrulanmasından sonra Ebola Virüsü Hastalığı (EVH) salgınının görüldüğünü açıklamıştır. Söz konusu vakanın Biena Sağlık Bölgesi'nde yaşayan yetişkin bir kadın hastada görüldüğü bildirilmiştir. Hala enfeksiyonun kaynağı araştırılmaktadır.

25 Ocak 2021 tarihinde vaka burun kanaması ile yerel bir sağlık merkezine başvurmuş olup 25 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında ayakta tedavisi yapılmıştır. 1-3 Şubat tarihleri ​​arasında fiziksel güçsüzlük, baş dönmesi, eklem ağrısı, epigastrik ağrı, sıvı dışkı, baş ağrısı ve nefes almada güçlük şikayetleri ile ikinci bir sağlık merkezine başvurmuştur. 3 Şubat'ta, EVH’nin epidemiyolojik bağlantısı nedeniyle EVH testi yapılması için vakadan kan örneği alınmıştır. Aynı gün durumunun kötüleşmesi üzerine Katwa Sağlık Bölgesi'ndeki (Butembo şehri) bir hastaneye sevk edilmiştir ve yoğun bakım ünitesine yatırılmıştır.4 Şubat'ta ise hayatını kaybetmiştir. 5 Şubat'ta Musienene Sağlık Bölgesi'ne gömülmüştür, ancak güvenli defin işlemleri yapılmamıştır.

6 Şubat'ta Butembo laboratuvarı, GeneXpert sistemi aracılığı ile söz konusu vakanın EVH pozitif olduğunu doğrulamıştır. 7 Şubat'ta ise numune Goma laboratuvarına gönderilmiştir ve 8 Şubat'ta GeneXpert sistemi tarafından EVH pozitif olduğu sonucuna varılmıştır. Son görülen Ebola vakasının yeni bir yayılım mı yoksa 2018-2020 yılları arasında Kuzey Kivu, Ituri ve Güney Kivu İllerini etkileyen salgının yeniden ortaya çıkmasıyla mı bağlantılı olduğunu belirlemek için numuneler yeni nesil sekanslama yapılmak üzere Institut de Recherche Biomedicale'e gönderilmiştir.

8 Şubat 2021 tarihi itibariyle toplam 117 vaka tespit edilmiş olup takip altında tutulmaktadır.  Araştırmalar ve müdahale faaliyetleri devam etmektedir.

Halk Sağlığı Yanıtı

 • 8 Şubat'ta Sağlık Bakanı tarafından acil bir toplantı düzenlenmiştir ve Kuzey Kivu İl Sağlık Bakanı liderliğindeki bir ekip, acil müdahale faaliyetlerini düzenlemek için Butembo'ya gönderilmiştir;
 • Katwa, Biena ve Musienene Sağlık Bölgelerinde bulaşma kaynaklarını belirlemek, temaslıları belirlemek ve aktif vaka tespitini yürütmek için araştırmalar devam etmektedir;
 • Vakanın ziyaret ettiği sağlık tesisleri dezenfekte edilmiştir;
 • Hizmet dışı bırakılan Katwa Ebola Tedavi Merkezinin yeniden açılması değerlendirilmektedir;
 • DSÖ, Butembo bölgesinde bulunan personel aracılığıyla, aşı dozlarının Butembo'ya sevkiyatının yapılması ve soğuk zincir ekipmanının Butembo bölgesine gönderilmesini destekleyerek; ulusal makamlara sürekli bir destek sağlamaktadır;
 • DSÖ ve ulusal otoriteler, Butembo laboratuvarında GeneXpert kartuşlarının bulunmasını sağlayarak laboratuvar kapasitelerini güçlendirmektedir; ve ayrıca DSÖ, vaka incelemesi, vaka tespiti, temaslı kişi listesi ve bu kişilerin takip edilmesi dahil olmak üzere acil eylemleri uygulamak için yerel yetkilileri desteklemektedir.

Şu anda Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 400 hastayı tedavi edilebilecek miktarda ilaç (Regeneron ve mAb114) bulunmaktadır.

DSÖ risk değerlendirmesi

Ön bilgiler, hastanın iki sağlık bölgesinde en az üç sağlık tesisini ziyaret ettiğini ve üçüncü bir sağlık bölgesine güvenli olmayan bir biçimde gömüldüğünü göstermektedir. Bu nedenle, EVH'nin diğer sağlık bölgelerine yayılma riski bulunmaktadır. DSÖ, durumu yakından izlemektedir ve daha fazla bilgi elde edildikçe risk değerlendirmesi güncellenecektir.  

EVH'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde endemik olduğu ve bölgedeki hayvan rezervuarlarında Ebola virüsünün görüldüğü göz önüne alındığında, yeniden oluşumu beklenmeyen bir durum değildir. Ebola hastalığını yenenlerin hayvan konakçılarına veya vücut sıvılarına maruz kalması durumunda hastalığın yeniden ortaya çıkma riski göz ardı edilemez. Ek olarak, büyük bir salgının ardından sporadik vakaların ortaya çıkması alışılmadık bir durum değildir.

Hastalığın görüldüğü bölgelere erişim ve toplumun yetkililere ve salgına müdahale edenlere karşı güvensizliğinden kaynaklı, hastalığın sürveyans çalışmalarında devam eden bir dizi zorlukla karşılaşılmaktadır. COVID-19, kolera ve kızamık salgınları gibi diğer acil sağlık problemleri, ülkenin EVH vakalarının yeniden ortaya çıkışını hızla tespit etme ve müdahale etme yetisini riske sokabilir.

DSÖ tavsiyesi

 • DSÖ, insanlarda EVH’nin bulaşmasını azaltmanın etkili bir yolu olarak aşağıdaki risk azaltma önlemlerini tavsiye etmektedir:
 • EVH vakalarının erken teşhisi, izolasyonu ve tedavisi için sağlık çalışanlarını eğitmeye devam edin;
 • Sağlık çalışanlarının aşılanması için hazırlıklı olun;
 • Güvenli ve temkinli cenaze törenlerinin sağlanması için topluluklarla etkileşim halinde olun; ve
 • Kritik hastaları yönetmek ve dekontaminasyonu sağlamak için kişisel koruyucu ekipman ve enfeksiyon önleme ve kontrol malzemelerinin mevcut olduğundan emin olun.

 

Meyve yarasaları, maymunlar ve insanlarla temas yoluyla olduğu gibi, yabani hayvanlardan insana bulaşma riskini azaltmak için:

 • Yaban hayvanları eldiven ve diğer uygun koruyucu kıyafetlerle tutun ve
 • Hayvansal ürünleri (kan ve et) tüketmeden önce iyice pişirin ve çiğ yabani hayvan eti tüketmekten kaçının.

EVH semptomları gösteren kişilerle, özellikle vücut sıvılarıyla doğrudan veya yakın temas ile oluşabilecek  insandan insana bulaşma riskini azaltmak için:

 • Evde ağır hastalara bakarken eldiven ve uygun kişisel koruyucu ekipman giyin ve
 • Hastanede hastaları ziyaret ettikten sonra ve ayrıca evde hastalara baktıktan veya herhangi bir vücut sıvısına dokunduktan veya temas ettikten sonra ellerinizi düzenli olarak yıkayın.

Hastalığı atlatanların bazı vücut sıvılarında virüs kalıcılığından oluşabilecek bulaşma riskini azaltmak için DSÖ, EVH geçirmiş hasta bakım programı aracılığıyla tıbbi bakım, psikolojik destek ve biyolojik test (ardışık iki negatif teste kadar) yapılmasını önermektedir.

DSÖ, Ebola virüsü için yapılan kan testleri negatif çıkan iyileşmiş erkek veya kadın hastaların izolasyonunu önermemektedir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linklere bakınız:

Ebola fact sheet

Resources and information on Ebola virus disease

Resources and information on Ebola survivors

History of Ebola virus disease in the Democratic Republic of the Congo

Optimized Supportive Care for Ebola Virus Disease: Clinical management standard operation procedures           

 

 

Etiketler: