KIZAMIK SALGINLARI: AMERIKA, AVRUPA VE AFRIKA BÖLGELERINDE

07 Ekim 2011 Cuma

2011 yılında birçok kızamık salgınlarının görüldüğü Avrupa ve Afrika Bölgesi’nde yer alan üye ülkelerden rapor edildiği gibi Avrupa ya da Afrika bağlantılı olan birçok kızamık salgınının Amerika bölgesinde görüldüğü rapor edilmiştir.

KIZAMIK SALGINLARI: AMERIKA, AVRUPA VE AFRIKA BÖLGELERINDE

07 EKIM 2011

2011 yilinda birçok kizamik salginlarinin görüldügü Avrupa ve Afrika Bölgesi’nde yer alan üye ülkelerden rapor edildigi gibi Avrupa ya da Afrika baglantili olan birçok kizamik salgininin Amerika bölgesinde görüldügü rapor edilmistir.  

 

Avrupa: 20 Eylül 2011 tarihi itibariyle DSÖ Avrupa Bölgesi’nde yer alan 53 üye ülkenin 40’i Ocak-Temmuz 2011 dönemi boyunca teyit edilmis 26.025 kizamik vakasini DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’ne rutin sürveyans ve salgin raporlari araciligiyla bildirmistir. Yilin ilk 6 ayi için en çok vaka bildiren ülke 14.025 vakayla Fransa olmustur. Ayrica Bölgedeki tüm vakalarin 11’i ölümle sonuçlanmistir (Fransa’da 6 vaka ve Almanya, Kirgizistan, Romanya, Eski Makedonya Cumhuriyeti ve Birlesik Krallikta 1’er vaka ölümle sonuçlamistir). Hali hazirda Avrupa Bölgesi’nde dolasimda olan baskin genotip D4 olup bu genotip 2008 yilinda Birlesik Krallikta görülen endemik genotipin aynisidir.  En son görülen salgin 12 vakayla Israil’den Eylül ayinda bildirilmistir. Üye ülkeler erisebilirliligi artirmak ve asilarin tedarik edilmesini artirmak için asilama takvimlerini degistirerek, ücretsiz asi yaparak ya ada okullarda asi yaparak salgina yanit vermislerdir.     

 

 

Afrika: Bölgesel Ofis, Eylül 2011 tarihi itibariyle, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 103.000’den fazla vaka, Nijerya’da 17.428 vaka, Zambiya’da 5.397 vaka ve Etiyopya’da 2.902 vakanin görüldügünü rapor etmistir. Buna ragmen Bölgesel Ofise, meydana gelen ölümler rutin olarak bildirilmemektedir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yer alan DSÖ Ülke Ofisi 2011 yili boyunca ülke kizamikla iliskili 1.100 ölüm vakasinin meydanda geldigini bildirmektedir.   

 

Amerika: Bölgede en son 2002 yilinda endemik kizamik vakasi görüldügü bildirilmistir. 2011 yilinda Amerika Bölgesine, diger bölgelerden importe olmus kizamik virüsüyle iliskili birçok salginlarin görüldügünü bildiren raporlar ulasmistir. Bu salginlardan en büyügü Kanada’nin Quebec sehrinde görülmüs olup salginda 742 vaka bildirilmis ve bunlarin 89’unun hastaneye kaldirilmasi gerekmis ancak kizamikla iliskili bir ölüm meydana gelmemistir. Diger salginlarin ise ABD (213 vaka), Ekvator (41 vaka), Brezilya (18 vaka), Kolombiya (7 vaka), Meksika (3 vaka) ve Sili’de (6 vaka)  görüldügü bildirilmistir. Bu salginlarin çogu Avrupa’dan importasyonla iliskili olup ABD ve Sili’de görülen salginlar Malezya’dan gelen vakalarla ve Ekvator’da görülen salgin ise Kenya ile iliskilidir.      

Kizamik daha önce tamamen saglikli olan bireylerde bile istenmeyen durumlara ve ölüme yol açan yüksek bulasicilikta bir hastalik olup bu hastaliga karsi tam bir koruma asilanarak saglanabilir. Ülkeler 15 yasa kadar olan nüfusun %95’inin 2 doz kizamik asisiyla asilandigindan emin olmalari gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeler hastanede tedavi altina alinmalara ve ölümlere yol açacak büyük çapli kizamik salginlari yasacaktir. Uluslar arasi seyahat eden kisilerin çok yogun oldugu ülkelerde son meydana gelen salginlar daha önce kizamiktan arinmis olan Amerika Bölgesi ya da bazi Afrika ülkeleri gibi yerlere kizamik hastaliginin tekrar siçramasina yol açacaktir.   Kizamigin bu ülkelere siçramasi da büyük salginlara ve salginlarla baglantili ölümlere yol açabilir.

Bu salginlar, seyahat eden kisilere seyahatlerinden önce 2 doz kizamik asisi yaptirmalarinin iyi olacagini hatirlatmalidir.

 

Çeviri    : Emin Ali BALTACI

Etiketler: