FİLİPİNLER’DE ORTADOĞU RESPİRATUAR SENDROMU KORONA VİRÜS (MERC-COV)

13 Şubat 2015 Cuma

12 Şubat 2015 tarihinde Filipinler Ulusal UST Odak Noktası 1 yeni Ortadoğu Respiratuar Sendromu Korona Virüsü (MERS-CoV) enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

FİLİPİNLER’DE ORTADOĞU RESPİRATUAR SENDROMU KORONA VİRÜS (MERC-COV)

 

Hastalık Salgını Haberleri

 

13 Şubat 2015

 

       12 Şubat 2015 tarihinde Filipinler Ulusal UST Odak Noktası 1 yeni Ortadoğu Respiratuar Sendromu Korona Virüsü (MERS-CoV) enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir. 

 

Vakayla ilgili ayrıntılar:

 

       Vaka Suudi Arabistan’ın Riyad Şehrinde sağlık personeli olarak çalışmış ve hastanede çalıştığı süre içinde, 26 Ocak’ta, semptomlar görülen 31 yaşında bir kadındır. Hasta bir aşırı duyarlılık reaksiyonu vakası olarak yönetilmiştir. Hasta 1 Şubat’ta bir aile bireyiyle birlikte evlerinin bulunduğu Filipinler’in Manila Şehrine uçmuştur. 2 Şubat’ta özel yerel bir hastaneye gitmiş ve hastaneye kabulü yapılmıştır. Hastaya akut bronşit tanısı konmuştur. MERS-CoV enfeksiyonunun laboratuvarca doğrulanmasını ardından hasta 10 Şubat’ta karantina odasında tutulduğu Tropikal Tıp Araştırma Enstitüsü’ne (RITM) nakledilmiştir. Hastanın ateşi olmayıp durumu stabildir.      

   

      Filipinler Sağlık Bakanlığı (DoH)  hane halkı ve sağlık çalışanı temaslılarının tespit çalışmalarını yürütmektedir. Sağlık Bakanlığı ayrıca Manila’ya uçan tüm yolcularla ilgili iz sürme çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir. Tespit edilen vakalar hastalığa maruz kaldıkları bilinen son tarihten itibaren 14 gün boyunca değerlendirilmekte ve takip edilmektedir. Semptomatik olan herhangi bir temaslı  Tropikal Tıp Araştırma Enstitüsü’nde (RITM) karantina altına alınacaktır.  

 

      Küresel olarak 978 laboratuvarca doğrulanmış MERS-CoV enfeksiyonu vakası DSÖ’ye bildirilmiştir buna 359 ölüm dahildir. 

 

DSÖ’nün Tavsiyesi

 

       DSÖ, mevcut durum ve eldeki bilgilere dayanarak kendisine üye tüm ülkeleri Ciddi Akut Respiratuar Enfeksiyonlar (SARI) sürveyanslarını sürdürmeleri ve sıra dışı paternleri dikkatlice incelemeleri konusunda teşvik etmektedir. 

 

       Enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirleri sağlık tesislerinde MERS-CoV’un olası yayılımını önlemek için şarttır. Diğer respiratuar hastalıklarda olduğu gibi MERS-CoV’un erken semptomları non-spesifik olduğu için MERS-CoV’a yeni yakalanmış kişileri tespit etmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle sağlık çalışanları, tanısına bakılmaksızın tüm hastalar için standart önlemleri uygulamalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan hastaların bakımı yapılırken standart önlemlere ek olarak damlacık önlemleri alınmalıdır; olası ya da doğrulanmış MERS-CoV enfeksiyonu vakaları için temas ve gözleri koruyucu önlemler ilave olarak alınmalıdır; aeresol üreten işlemlerde hava kaynaklı mikroplara karşı önlemler uygulanmalıdır.

 

       MERS-CoV hakkında daha fazla bilgiye ulaşıncaya kadar diabet, böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalığı olan ve bağışıklığı baskı altında olan kişiler MERS-CoV enfeksiyonu kaynaklı ciddi rahatsızlık riskinin yüksek olduğu kişiler olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle bu kişiler virüsün dolaşımının olası olduğu bilinen çiftlikleri, pazarları ve hayvan barınaklarının bulunduğu bölgeleri ziyaret ettikleri sürece hayvanlarla yakın temastan; özellikle de develerle temastan kaçınmalıdır. Hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli el yıkama, hasta hayvanlarla temas etmekten kaçınma gibi genel hijyen kurallarına uyulması tavsiye edilmektedir.

 

       Gıda hijyen uygulamalarına dikkat edilmelidir. İnsanlar çiğ deve sütü ya da deve idrarı içmekten ya da uygun bir şekilde pişirilmemiş etleri yemekten kaçınmalıdır.

 

       DSÖ söz konusu olayla ilgili olarak giriş noktalarında özel tarama yapılmasını ve herhangi bir seyahat ya da ticaret kısıtlaması uygulanmasını önermemektedir.

 

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/13-february-2015-mers/en/#

 

Etiketler: