AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ-ABD’DE LASSA ATEŞİ

28 Mayıs 2015 Perşembe

25 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri-ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi-CDC ve New Jersey Sağlık Bakanlığı’nın ölümle sonuçlanan bir Lassa Ateşi vakasını doğruladıkları PAHO/DSÖ’ye bildirilmiştir. Söz konusu vaka Liberya’dan Birleşik Devletlere dönen bir kişide 25 Mayıs’ta tespit edilmiştir.

 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ-ABD’DE LASSA ATEŞİ

 

Hastalık Salgını Haberleri


28 Mayıs 2015

 

       25 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri-ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi-CDC      ve New Jersey Sağlık Bakanlığı’nın ölümle sonuçlanan bir Lassa Ateşi vakasını doğruladıkları  PAHO/DSÖ’ye bildirilmiştir. Söz konusu enfeksiyon Liberya’dan Birleşik Devletlere dönen bir kişide 25 Mayıs’ta tespit edilmiştir. 

 

Vakayla ilgili ayrıntılar:

 

       Hasta 17 Mayıs’ta Fas üzerinden Liberya’dan JFK Havalimanı’na seyahat etmiştir. Hastada Liberya’dan ayrıldığı esnada ateş görülmemiş, uçuş esnasında herhangi bir semptom (örneğin; ishal kusma ya da kanama)  bildirilmemiş ve Birleşik Devletlere ulaştığında da ateş görülmemiştir. Hasta 18 Mayıs’ta New Jersey’de bir hastaneye boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik şikayetleriyle başvurmuştur. Hastaneye göre, hastaya güncel seyahat öyküsü sorulmuş ancak Batı Afrika’ya seyahatiyle ilgili bilgi verilmemiştir. Aynı gün hasta evine gönderilmiştir. 21 Mayıs’ta, semptomlar kötüleştiğinde, hasta hastaneye geri dönmüştür. Daha sonra hasta viral hemorajik ateş hastalıkları için özel bir tedavi merkezine nakledilmiştir. Örnekler 24 Mayıs’ta CDC’ye gönderilmiş ve örneklerde 25 Mayıs’ta Lassa Ateşi için yapılan testler pozitif çıkmıştır. Ebola ve diğer viral hemorajik ateş hastalıkları için yapılan testler negatif çıkmıştır. Hasta 25 Mayıs’ta ölmüştür.

 

Arka Plan

       Lassa Ateşi, arenavirüs ailesinin bir üyesi olan Lassa Virüsünün yol açtığı akut viral hemorajik bir hastalıktır. Bu hastalık insanlara kemirgenlerin dışkısıyla kontamine olmuş gıda ve ev eşyalarıyla temas yoluyla geçer. Hastalık Batı Afrika’nın bazı bölgelerindeki kemirgen nüfusunda endemiktir. İnsandan insana bulaşma ve laboratuvar iletimi, özellikle de uygun enfeksiyon kontrol önlemelerinin bulunmadığı hastane ortamlarında meydana gelebilir. Tanı ve acil tedavi esastır.   

 

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/28-may-2015-lassa-fever-usa/en/#

 

 

 

Etiketler: