ŞİLİ’DE KIZAMIK

12 Haziran 2015 Cuma

10 Haziran 2015 tarihinde Şili Ulusal UST Odak Noktası 5 Kızamık vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

Hastalık Salgını Haberleri

12 Haziran 2015

       10 Haziran 2015 tarihinde Şili Ulusal UST Odak Noktası 5 Kızamık vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.  

Vakalarla ilgili ayrıntılar aşağıdadır :

  • Birinci vaka Santiago’dan 31 yaşında bir erkek olup 12 Mayıs’ta semptomlar görülmüş ve 15 Mayıs’ta Kızamık için yapılan testin sonucu pozitif (+) çıkmıştır. 4 ile 28 Nisan tarihleri arasında Çin’e seyahat etmiştir. Epidemiyolojik incelemelere göre enkübasyon dönemi vakanın Çin-Hawaii- Santiago seyahatine rastlamaktadır; hasta yolculuğun ilk bölümünde Santiago’ya dönüşte  (Pekin-Honolulu) semptomatik yolcularla temas ettiğini bildirmiştir.  
  • İkinci vaka Santiago’nun Maria Pinto yerleşim yerinden 10 aydan küçük bir bebek olup bebekte 25 Mayıs’ta semptomlar görülmüş ve 29 Mayıs’ta Kızamık için yapılan testler pozitif çıkmıştır. Bebek ulusal bağışıklama takvimine göre henüz aşılama zamanı gelmediğinden MMR aşısı olmamıştır. Bugüne kadar ilk vakayla doğrudan temasın sağlandığına dair epidemiyolojik bir bağlantı yoktur. Bununla birlikte  bebeğin viral genotipi H1 olarak tespit edilmiştir; bu virolojik kanıt 1. ve 2. vakaların aynı iletim zincirinin bir parçası olduğuna işaret edebilir.   
  • Üçüncü vaka Santiago’dan 38 yaşında bir erkek olup 1 Haziran’da, 1 vakanın enkübasyon döneminde,  semptomlar görülmüştür. 2. Vakada olduğu gibi viral genotip H1 olarak belirlenmiştir.
  • Dördüncü vaka Santiago’nun Las Condes yerleşim yerinden 44 yaşında bir sağlık çalışanı olup 3 Haziran’da semptomlar görülmüş ve 6 Haziran’da Kızamık için yapılan test pozitifi çıkmıştır. Hastaneye kabulü gerçekleştirilmiş olan hasta evde olup sağlık durumu iyiye gitmektedir.
  • Beşinci vaka 2. Vakanı akrabası olup 21 yaşında bir erkektir. 4 Haziran’da semptomlar görülmüş ve 10 Haziran’da Kızamık için yapılan test pozitifi çıkmıştır.

Halk Sağlığı Yanıtı

Halk sağlığı önlemleri zamanında incelemelerin yapılabilmesi için sürveyansın yoğunlaştırılmasında özel ve kamu ağlarını uyarılmasına odaklanmıştır. Tespit edilen tüm şüpheli vakaların temaslıları acilen aşılanmış olup çocukların bağışılanması güçlendirilmiştir. Amaç iletim zincirini kesmektir.

11 Haziram 4 Temmuz tarihleri arasında Şilinin ev sahipliğini yapacağı “2015 Şili Amerika Kupası”yla ilgili olarak Şili sağlık otoriteleri ve Pan Amerikan Sağlık Örgütü bu ülkeye seyahat edecek olanlara Kızamık aşılarını güncel olmasını ve ya da seyahatlerinden 2 hafta önce aşılanmış olmalarını önermektedir.

 

Etiketler: