FİLİPİNLER’DE MERS-COV HASTALIĞI

08 Temmuz 2015 Çarşamba

6 Temmuz 2015 tarihinde Filipinler Ulusal UST Odak Noktası laboratuvar tarafından doğrulanmış bir Ortadoğu Respiratuar Sendromu Korona Virüsü (MERS-CoV) enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

FİLİPİNLER’DE MERS-COV HASTALIĞI

Hastalık Salgını Haberleri

8 Temmuz 2015

       6 Temmuz 2015 tarihinde Filipinler Ulusal UST Odak Noktası laboratuvar tarafından doğrulanmış bir Ortadoğu Respiratuar Sendromu Korona Virüsü (MERS-CoV) enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

Vakayla ilgili ayrıntılar

       Vaka Finlandiya’dan 36 yaşında bir erkektir. 10 ile 18 Haziran tarihleri arasında Suudi Arabistan’a seyahat etmiş ve Riyad, Cidde ve Dammam’da kalmıştır. Hastada Suudi Arabistan’a seyahat etmeden önce öksürük başlamış ancak Suudi Arabistan’da kendini kötü hissetmemiş ve doktora başvurmamıştır. Semptomların başlamasından önceki 14 gün içinde bilinen risk faktörlerine maruziyet öyküsüyle ilgili incelemeler devam etmektedir.

       19 Haziran’da hasta Suudi Arabistan’dan ayrılmış, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde bir gece kalmış ve 19 Haziran’da Filipinlerin Manila şehrine seyahat etmiştir. Suudi Arabistan’dan ayrıldığında asemptomatik olarak kalmıştır. 20 Haziran’dan 22 Haziran’a kadar hasta Manila’nın Taguig ve Makati bölgelerinde kalmıştır. 23 ve 24 Haziran tarihleri arasında hasta Manila’dan Malezya’nın Kuala Lumpur şehri üzerinden Penang şehrine seyahat etmiştir. 25 Haziran’da  Malezya’nın Penang şehrinden Singapur’a ve Singapur’dan da Manila’ya seyahat etmiştir. Malezya’dan Singapur’a ve oradan da Manila’ya seyahati esnasında asemptomatik olarak kalmıştır.

      30 Haziran’da hastada ateş ve öksürük görülmüş ve 2 Temmuz’da kendisinden laboratuvar testlerinin yapılması için örneklerin alındığı hastaneye başvurmuştur. Tıbbi tavsiyeye karşın hastaneden ayrılmıştır. Hasta 3 Temmuz’da evde kalmış, 4 Temmuz’da testlerin sonuçlarını almak üzere hastaneye gitmiştir ancak klinik kapanmıştır. Sonrasında sağlık çalışanlarınca görüldüğü başka bir hastaneye gitmiştir. 4 Temmuz’da MERS-CoV için yapılan testlerde pozitif çıktığında hasta ambulansla üçüncü bir hastaneye götürülmüş ve karantinaya alınmıştır. Ateşi olan hastanın durumu stabildir.

Halk Sağlığı Yanıtı

      Filipinler Sağlık Bakanlığı hane halkı ve sağlık çalışanları temaslıların takibini aktif olarak yürütmektedir. Filipinler Sağlık Bakanlığı Singapor-Manila uçuşları yolcularının tamamının aktif olarak izini sürmektedir.

       Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ulusal otoriteleri bilgilendirilmiştir. Olası temaslarla ilgili incelemeler ve temaslı izi sürme çalışmaları devam etmektedir.  Geliştirilmiş hastalık sürveyansı uygulanmaktadır.

Küresel Son Durum

       2012 Eylül ayından bu yana küresel olarak 1.367 laboratuvarca doğrulanmış MERS-CoV enfeksiyonu vakası DSÖ’ye bildirilmiştir buna en az 487 ölüm de dahildir.*

DSÖ’nün Tavsiyesi

       DSÖ, mevcut durum ve eldeki bilgilere dayanarak kendisine üye tüm ülkeleri Ciddi Akut Respiratuar Enfeksiyonlar (SARI) sürveyanslarını sürdürmeleri ve sıra dışı paternleri dikkatlice incelemeleri konusunda teşvik etmektedir.

       Enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirleri sağlık tesislerinde MERS-CoV’un olası yayılımını önlemek için şarttır. Diğer respiratuar hastalıklarda olduğu gibi MERS-CoV’un erken semptomları non-spesifik olduğu için MERS-CoV’a yeni yakalanmış kişileri tespit etmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle sağlık çalışanları, tanısına bakılmaksızın tüm hastalar için standart önlemleri uygulamalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan hastaların bakımı yapılırken standart önlemlere ek olarak damlacık önlemleri alınmalıdır; olası ya da doğrulanmış MERS-CoV enfeksiyonu vakaları için temas ve gözleri koruyucu önlemler ilave olarak alınmalıdır; aeresol üreten işlemlerde hava kaynaklı mikroplara karşı önlemler uygulanmalıdır.

       MERS-CoV hakkında daha fazla bilgiye ulaşıncaya kadar diabet, böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalığı olan ve bağışıklığı baskı altında olan kişiler MERS-CoV enfeksiyonu kaynaklı ciddi rahatsızlık riskinin yüksek olduğu kişiler olarak değerlendirilmelidir. Düzenli el yıkama gibi genel hijyen kurallarına uyulması tavsiye edilmektedir.

       Gıda hijyen uygulamalarına uyulmalıdır. İnsanlar çiğ deve sütü ya da deve idrarı içmekten veya uygun bir şekilde pişirilmemiş etleri yemekten kaçınmalıdır.

       DSÖ ihtiyatı elden bırakmamakta ve durumu izlemektedir. İnsandan insana virüsün bulaşması hakkında yeterli bilgi olmaması sebebiyle DSÖ söz konusu olayla ilgili olarak herhangi bir seyahat ya da ticaret kısıtlaması uygulanmasını önermemektedir. Etkilenmiş ülkelere ya da bu ülkelerden başka ülkelere seyahat edenlerde farkındalığın artırılması etkili bir halk sağlığı uygulamasıdır.

       Kitle toplantıları için hazırlanan ev sahibi ülkelerdeki halk sağlığı otoriteleri, MERS-CoV ile ilgili olarak DSÖ tarafından düzenlenmiş tüm tavsiyeler ve kılavuzlara uyulduğundan ve bunların ilgili tüm yetkililerin erişimine açık olduğundan emin olmalıdır. Halk sağlığı otoriteleri kitle toplantıları süresince ziyaretçilerin sağlık sistemleri tarafından konaklamalarına imkan sağlanabilmesi için bir kapasite planlaması yapmalıdır.

DÜZELTME:

* 8 Temmuz 2015’te güncellenmiştir. 1,367 küresel vaka sayısı 1,368 olarak düzeltilmiştir.

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/08-july-2015-mers-philippines/en/

Etiketler: