FİLİPİNLER’DE MERS-COV HASTALIĞI

10 Temmuz 2015 Cuma

6 Temmuz 2015 tarihinde Filipinler Ulusal UST Odak Noktası laboratuvar tarafından doğrulanmış bir Ortadoğu Respiratuar Sendromu Korona Virüsü (MERS-CoV) enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

FİLİPİNLER’DE MERS-COV HASTALIĞI

Hastalık Salgını Haberleri

10 Temmuz 2015

       6 Temmuz 2015 tarihinde Filipinler Ulusal UST Odak Noktası laboratuvar tarafından doğrulanmış bir Ortadoğu Respiratuar Sendromu Korona Virüsü (MERS-CoV) enfeksiyonu DSÖ’ye bildirmiştir.

Vakayla ilgili ayrıntılar

       Filipinler Sağlık Bakanlığı 30 Haziran 2015 tarihinde MERS-CoV semptomları görülen ve 4 Temmuz 2015 tarihinde MERS-CoV için yapılan testlerin sonucun pozitif çıktığı doğrulanan Filipinler vatandaşı olmayan 36 yaşındaki hastanın Manila’daki Tropikal Tıp Araştırma Merkezi’nden  (RİTM) bugün taburcu olacağını doğrulamıştır.  Hastanın taburcu edilmesi 48 saat arayla yapılan ve hastanın artık bulaşık olmadığını gösteren negatif çıkan testler sonrasında karar verilmiştir. İyileşme döneminde olan hastanın iyi olduğu bildirilmiştir. 

Halk Sağlığı Yanıtı

      Filipinlerdeki sağlık otoritelerine göre vaka inceleme konusunda işbirliği yapmakta ve alınan halk sağlığı önlemlerine de uymaktadır.  İhtiyati tedbir olarak 36 yakın temaslı vakayla temas ettikleri tarihten sonra 14 gün boyunca gözlem altında tutulacak olup temaslı izi sürme çalışmaları devam etmektedir.

       Epidemiyolojik incelemeler vakanın 29 Haziran 2015 tarihinden önce bulaşık olmadığını göstermiştir; bu nedenle, vakanın 29 Haziran 2015 tarihinden önceki uçuşunda yer alan yolcuların gözlemlenmesine son verilmiştir.         

Son Küresel Durum

       2012 Eylül ayından buyana küresel olarak 1.368 laboratuvarca doğrulanmış MERS-CoV enfeksiyonu vakası DSÖ’ye bildirilmiştir buna en az 487 ölüm de dahildir.

DSÖ’nün Tavsiyesi

       DSÖ, mevcut durum ve eldeki bilgilere dayanarak kendisine üye tüm ülkeleri Ciddi Akut Respiratuar Enfeksiyonlar (SARI) sürveyanslarını sürdürmeleri ve sıra dışı paternleri dikkatlice incelemeleri konusunda teşvik etmektedir.

       Enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirleri sağlık tesislerinde MERS-CoV’un olası yayılımını önlemek için şarttır. Diğer respiratuar hastalıklarda olduğu gibi MERS-CoV’un erken semptomları non-spesifik olduğu için MERS-CoV’a yeni yakalanmış kişileri tespit etmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle sağlık çalışanları, tanısına bakılmaksızın tüm hastalar için standart önlemleri uygulamalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan hastaların bakımı yapılırken standart önlemlere ek olarak damlacık önlemleri alınmalıdır; olası ya da doğrulanmış MERS-CoV enfeksiyonu vakaları için temas ve gözleri koruyucu önlemler ilave olarak alınmalıdır; aeresol üreten işlemlerde hava kaynaklı mikroplara karşı önlemler uygulanmalıdır.

       MERS-CoV hakkında daha fazla bilgiye ulaşıncaya kadar diabet, böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalığı olan ve bağışıklığı baskı altında olan kişiler MERS-CoV enfeksiyonu kaynaklı ciddi rahatsızlık riskinin yüksek olduğu kişiler olarak değerlendirilmelidir. Düzenli el yıkama gibi genel hijyen kurallarına uyulması tavsiye edilmektedir.

       Gıda hijyen uygulamalarına uyulmalıdır. İnsanlar çiğ deve sütü ya da deve idrarı içmekten veya uygun bir şekilde pişirilmemiş etleri yemekten kaçınmalıdır.

       DSÖ ihtiyatı elden bırakmamakta ve durumu izlemektedir. İnsandan insana virüsün bulaşması hakkında yeterli bilgi olmaması sebebiyle DSÖ söz konusu olayla ilgili olarak herhangi bir seyahat ya da ticaret kısıtlaması uygulanmasını önermemektedir. Etkilenmiş ülkelere ya da bu ülkelerden başka ülkelere seyahat edenlerde farkındalığın artırılması iyi halk sağlığı uygulamasıdır.

       Kitle toplantıları için hazırlanan ev sahibi ülkelerdeki halk sağlığı otoriteleri MERS-CoV ile ilgili olarak DSÖ tarafından düzenlenmiş tüm tavsiyeler ve kılavuzlara uyulduğundan ve bunların ilgili tüm yetkililerin erişimine açık olduğundan emin olmalıdır. Halk sağlığı otoriteleri kitle toplantıları süresince ziyaretçilerin sağlık sistemleri tarafından konaklamalarına imkan sağlanabilmesi için bir kapasite planlaması yapmalıdır.   

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/10-july-2015-mers-philippines/en/

Etiketler: