UKRAYNA’DA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜSÜ

01 Eylül 2015 Salı

Ukrayna’da dolaşımda olan Polio Virüsü Tip 1 Aşısı kaynaklı (cVDPV1) 2 vaka doğrulanmış olup vakalarda paralize başlangıcı 30 Haziran ve 7 Temmuz 2015 tarihlerinde görülmüştür.

UKRAYNA’DA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜSÜ  

Hastalık Salgını Haberleri 

1 Eylül 2015

            Ukrayna’da dolaşımda olan Polio Virüsü Tip 1 Aşısı kaynaklı (cVDPV1) 2 vaka doğrulanmış olup vakalarda paralize başlangıcı 30 Haziran ve 7 Temmuz 2015 tarihlerinde görülmüştür.  Vakaların ikisi de Güney Batı Ukrayna’nın Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya sınırında yer alan Zakarpatskaya yönetim bölgesindendir. Paralizi başlangıcında söz konusu çocukların biri 4 yaşında diğeri ise 10 aylıktır.

            Ukrayna yetersiz aşılama kapsamı sebebiyle özellikle dolaşımda olan aşı kaynaklı Polio Virüsü suşunun (cVDPV) görülme riskinin olduğu bir ülkedir. 2014 yılında ülkedeki çocukların sadece %50’si Polio’ya ve aşıyla önlenebilen diğer hastalıklara karşı tamamen aşılanmıştır.     

Halk Sağlığı Yanıtı

            Ulusal sağlık otoriteleriyle bir acil salgın yanıtının planlanması ve uygulanması için görüşmeler devam etmektedir.

            Dünya Sağlık Asamblesi tarafından 2015 Mayıs ayında kabul edilen uluslararası onaylanmış standartlarda bir salgın yanıtı salgının doğrulanmasını müteakip 2 hafta içinde 5 yaş altı 2 milyon çocuğu hedef alan, uygun Oral Polio Aşısının kullanıldığı,  en az 3 büyük ölçekli ek aşılama faaliyetini ve salgının halka bir ulusal halk sağlığı acil durumu olduğunun bildirimini gerektirir.  

DSÖ Risk Değerlendirmesi

            Dolaşımda olan VDPV’ler çok nadir görülmekle birlikte yetersiz aşılanmış bazı popülasyonlarda görülebilen Polio virüsü suşları çok iyi belgelendirilmiştir. Sağlam bir salgın yanıtı bunun gibi olayları hızlı bir şekilde engelleyebilir.  Ülke genelinde varolan aşılama kapsamıyla ilgili önemli açıklar ve sürveyansla ilgili önemli farklılıklar ülkede bu suşun daha fazla yayılma riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Dolaşımda olan aşı kaynaklı polio virüsü suşunun (cVDPV) tekrar görülmesi rutin aşılama kapsamının üst seviyelerde gerçekleştirilmesinin öneminin altını çizmektedir.  DSÖ Polio Virüsünün Ukrayna’dan diğer ülkelere yayılım riskini düşük olarak değerlendirmekle birlikte enfekte olan yönetim bölgesinin 4 ülkeyle (Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya) sınır komşusu olduğuna dikkat çekmiştir.     

            DSÖ uluslararası onaylanmış standartlarda bir salgın yanıtının tam olarak uygulanmasının gerekli olduğunu vurgulamıştır.  DSÖ epidemiyolojik durumu ve salgın yanıt önlemlerinin uygulanmasını değerlendirmeye devam edecektir.  

 

DSÖ’nün tavsiyesi

      Tüm ülkelerin özellikle de Polio’dan etkilenen ülkelere sıkça seyahat eden ve bu ülkelerle temasları olan ülkelerin, herhangi yeni bir Polio Virüs importasyonunu hızlıca tespit edebilmek ve acil yanıtı tesis edilebilmek üzere Akut Flask Paralizi (AFP) vakalarına yönelik sürveyanslarını güçlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Ülkeler, yönetimler ve bölgeler  yeni virüs girişini en aza indirgemek için  rutin bağışıklama kapsamlarını standart olarak yüksek seviyede tutmalıdırlar.

      DSÖ Uluslararası Seyahat ve Sağlık Önerileri Polio’dan etkilenmiş bölgelere giden ve buralardan dönen kişilerin Polio’ya karşı tam olarak aşılanmış olması şeklindedir. Enfekte bölgelerde oturanlar (ve 4 haftadan fazla bir süre ziyaretçi olarak kalanlar) 4 haftadan  12 aya kadar süren seyahat süreleri içinde ilave bir doz OPV ya da İnaktive Polio Aşısı - IPV ile aşılanmaları tavsiye edilmektedir.     

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/01-september-2015-polio/en/

 

 

 

Etiketler: