LAOS’TA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜS

12 Ekim 2015 Pazartesi

8 Ekim 2015 tarihinde Laos Ulusal UST Odak Noktası tarafından doğrulanmış Aşı Kaynaklı Tip 1 Polio Virüs vakası DSÖ’ye bildirmiştir.

LAOS’TA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜS

Hastalık Salgını Haberleri

12 Ekim 2015

 

       8 Ekim  2015 tarihinde Laos Ulusal UST Odak Noktası tarafından doğrulanmış  Aşı Kaynaklı Tip 1 Polio Virüs vakası DSÖ’ye bildirilmiştir.

 

Vakayla ilgili ayrıntılar:

       Laos’ta 7 Eylül ‘de paralizi başlangıcı görülen “Dolaşımda Olan Aşı Kaynaklı Tip-1 Polio Virüs”  vakası doğrulanmıştır.   8 yaşında olan hasta 11 Eylül’de ölmüştür.

       Virüsün genetik incelemeleri 6 Ekim’de bu virüsün aşı kaynaklı olduğunu ve söz konusu bölgede 2 yılı aşkın bir zamandır dolaşımda bulunduğunu göstermiştir. Söz konusu çocuk Bolikhamxay Vilayetinin Bolikhan bölgesinde yaşamıştır. Bölgede kronikleşmiş düşük bağışıklama oranları söz konusudur: 2009 ile 2014 yılları arasında 3 doz Oral Polio Aşısıyla (OPV) aşılanan çocuk sayısı % 40 ile % 60 arasında değişmektedir ve 2015 yılında bugün itibariyle bu oran  %44’tür.

       Laos’ta yerel Vahşi Polio Virüs vakası son olarak 1993 yılında rapor edilmiştir.

 

DSÖ’nün risk değerlendirmesi:

       DSÖ bu bölgeye ve bu bölgeden seyahatlerin göreceli olarak sınırlı olması ve planlanmış bağışıklama faaliyetleri sebebiyle Dolaşımda Olan Aşı Kaynaklı Tip-1 Polio Virüsün başka ülkelere yayılma riskini düşük olarak değerlendirmektedir.

 

DSÖ’nün tavsiyesi:

       Tüm ülkelerin özellikle de Polio’dan etkilenen ülkelere sıkça seyahat eden ve bu ülkelerle temasları olan ülkelerin, herhangi yeni bir Polio Virüs importasyonunu hızlıca tespit edebilmek ve acil yanıtı tesis edilebilmek üzere Akut Flask Paralizi (AFP) vakalarına yönelik sürveyanslarını güçlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Ülkeler, yönetimler ve bölgeler yeni virüs girişini en aza indirgemek için rutin bağışıklama kapsamlarını standart olarak yüksek seviyede tutmalıdırlar.

       DSÖ Uluslararası Seyahat ve Sağlık Önerileri Polio’dan etkilenmiş bölgelere giden ve buralardan dönen kişilerin Polio’ya karşı tam olarak aşılanmış olması şeklindedir. Enfekte bölgelerde oturanların ve 4 haftadan fazla bir süre ziyaretçi olarak kalanların, 4 haftadan 12 aya kadar süren seyahat süreleri içinde ilave bir doz OPV ya da İnaktive Polio Aşısı - IPV ile aşılanmaları tavsiye edilmektedir.

Kaynak:  http://www.who.int/csr/don/12-october-2015-polio/en/

Etiketler: