MEKSİKA’DA ZİKA VİRÜSÜ ENFEKSİYONU

03 Aralık 2015 Perşembe

26 Kasım 2015 tarihinde Meksika Ulusal Sağlık Otoritesi 2 yerel (Nuevo León ve Chiapas’a oturan iki kişi) ve bir importe vaka (Kolombiya’ya seyahat öyküsü olan biri) dahil toplam 3 Zika Virüs Enfeksiyonu vakası görüldüğünü Pan Amerikan Sağlık Örgütü-PAHO ve Dünya Sağlık Örgütü-DSÖ’ye bildirmiştir.

MEKSİKA’DA ZİKA VİRÜSÜ ENFEKSİYONU 

Hastalık Salgını Haberleri

3 Aralık 2015

       26 Kasım 2015 tarihinde Meksika Ulusal Sağlık Otoritesi, 2 yerel (Nuevo León ve Chiapas’a oturan iki kişi) ve bir importe vaka (Kolombiya’ya seyahat öyküsü olan biri) dahil toplam 3 Zika Virüs Enfeksiyonu vakası görüldüğünü Pan Amerikan Sağlık Örgütü-PAHO ve Dünya Sağlık Örgütü-DSÖ’ye bildirmiştir.

       Ulusal Referans Laboratuvarınca Reverse-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) tekniği kullanılarak tanılar konmuştur. Meksika Sağlık Otoriteleri ilgili önleme ve kontrol tedbirlerini uygulamaktadır. Söz konusu durumla ilgili incelemeler devam etmektedir.          

DSÖ’nün Tavsiyesi

       Amerika Kıtası bölgesinde artan Zika Virüsü yayılımı göz önünde bulundurulduğunda PAHO ve DSÖ kendisine Üye Devletlere Zika Virüsü Enfeksiyonu vakalarının tespiti ve doğrulanması kapasitelerinin tesisi ve sürdürülmesini, sağlık hizmetinin tüm kademelerinde oluşabilecek ilave yüke karşı hazırlıklı olunmasını ve özellikle de vektörün yaşadığı alanlarda hastalığı yayan sivrisineklerin azaltılması için etkin halk sağlığı iletişimi stratejilerinin uygulanmasını önermektedir.

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/03-december-2015-zika-mexico/en/

Etiketler: