LAOS’TA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜSÜ

15 Aralık 2015 Salı

8 Aralık 2015 tarihleri arasında Laos Ulusla UST Odak Noktası DSÖ’ye 2 yeni Aşı Kaynaklı Polio Virüsü Tip 1-VDPV1 vakasının doğrulandığını bildirmiştir.

LAOS’TA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜSÜ  

Hastalık Salgını Haberleri

15 Aralık 2015

        8 Aralık 2015 tarihleri arasında Laos Ulusal UST Odak Noktası DSÖ’ye 2 yeni Aşı Kaynaklı Polio Virüsü Tip 1-VDPV1 vakasının doğrulandığını bildirmiştir. Bu vakalar daha önce etkilenmeyen bir bölge olan Xaisomboun’da görülmüştür. Bu güne kadar söz konusu salgınla ilgili doğrulanmış dolaşımda olan VDPV1 toplam vaka sayısı 5’tir.   

 

Yeni Vakalarla İlgili Ayrıntılar       

        Vakaların ilki 7 aylık bir erkek bebek olup, 3 Ekim’de paralizi başlangıcı görülmüştür.  Vaka Xaisomboun Vilayetinin Hom ilçesinde yaşamaktadır. 30 Eylül’de Oral Polio Aşısı-OPV olmuştur.  4 Kasım’da 2 yakın temaslıdan gaita numunesi alınmıştır; her iki temaslıda cVDPV1 için yapılan testlerin sonucu pozitif (+) çıkmıştır.

       Vakalardan ikincisi 14 yaşında bir erkek çocuğu olup, 26 Ekim’de ateş  ve 28  Ekim’de ise paralizi başlangıcı görülmüştür. Vaka Xaisomboun Vilayetinin Anouvong İlçesinde yaşamaktadır. Vakanın OPV öyküsü bulunmaktadır.  6 ve 7 Kasım tarihinde hane halkı temaslıları ve komşu hane halkı temaslıları dahil 3 temaslıdan gaita örnekleri alınmıştır. Bunlardan 2’sinde cVDPV1 için yapılan testler pozitif çıkmıştır.

       DSÖ kriterlerine göre bu 2 Akut Flask Paralizi –AFP  vakası doğrulanmış cVDPV1 vakaları olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca salgın başlangıcından bu yana Bolikhamxay ve Xaisomboun  Vilayetlerinde 16 sağlıklı temaslıdan alınan gaita örneklerinde dolaşımda olan VDPV1 (cVDPV1) izole edilmiştir.  

DSÖ Risk Değerlendirmesi

      Dolaşımda olan VDPV’ler; OPV’lerde bulunan suşlardan mutasyona uğramış çok nadir görülmekle birlikte çok iyi belgelendirilmiş Polio virüsü suşlarıdır.

      Aşılanmanın yetersiz olduğu bazı popülasyonlarda görülebilirler.

      Bu bölgeye ya da bu bölgeden seyahat edenlerin sayısının oldukça sınırlı ve aşılama faaliyetleri planlanmış olduğundan, DSÖ Laos’tan cVDPV1’in  uluslararası yayılım riskinin düşük olduğunu değerlendirmektedir.

           

DSÖ’nün tavsiyesi

       Tüm ülkelerin, özellikle de Polio’dan etkilenen ülkelere sıkça seyahat eden ve bu ülkelerle temasları olan ülkelerin, herhangi yeni bir Polio Virüs importasyonunu hızlıca tespit edebilmek ve acil yanıtı tesis edilebilmek üzere Akut Flask Paralizi (AFP) vakalarına yönelik sürveyanslarını güçlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Ülkeler, yönetimler ve bölgeler yeni virüs girişini en aza indirgemek için  rutin bağışıklama kapsamlarını standart olarak yüksek seviyede tutmalıdırlar.

      DSÖ Uluslararası Seyahat ve Sağlık Önerileri Polio’dan etkilenmiş bölgelere giden ve buralardan dönen kişilerin Polio’ya karşı tam olarak aşılanmış olması şeklindedir. Enfekte bölgelerde oturanlar (ve 4 haftadan fazla bir süre ziyaretçi olarak kalanlar) 4 haftadan  12 aya kadar süren seyahat süreleri içinde ilave bir doz OPV ya da İnaktive Polio Aşısı - IPV ile aşılanmaları tavsiye edilmektedir.   

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/15-december-2015-polio-lao/en/

Etiketler: