MYANMAR’DA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜSÜ

21 Aralık 2015 Pazartesi

Myanmar Ulusal UST Odak Noktası DSÖ’ye dolaşımda olan aşı kaynaklı 2 yeni Polio Virüsü Tip 2 (cVDPV2) vakasını bildirmiştir.

 

MYANMAR’DA DOLAŞIMDA OLAN AŞI KAYNAKLI POLİO VİRÜSÜ  

Hastalık Salgını Haberleri

21 Aralık 2015

        Myanmar Ulusal UST Odak Noktası DSÖ’ye dolaşımda olan aşı kaynaklı 2 yeni Polio Virüsü Tip 2 (cVDPV2) vakasını bildirmiştir.

 

Yeni Vakalarla İlgili Ayrıntılar

        VDPV Tip 2’nin Myanmar’da dolaşımda olduğu laboratuvarca 7 Kasım 2015 tarihinde doğrulanmıştır. Dolaşımda olan VDPV2  5 Ekim’de Akut Flask Paralizi (AFP) görülen 16 aylık bir erkek çocuğundan izole edilmiştir. Çocuk daha önce Polio’ya karşı aşılanmamıştır. Aynı VDPV2’den olan suş bu yıl 16 Nisan’da AFP görülen 28 aylık bir çocuktan izole edilmiştir.  Her iki vaka da Rakhine Eyaletin’de yer alan aynı bölgedendir.  Nisan ve Ekim aylarında tespit edilen suşların genetik değişimi cVDPV2’nin bir yıldan fazla bir süredir dolaşımda olduğunu göstermektedir.  

       AFP görülen vakaların 28 hane halkı temaslısından alınan gaita örnekleri incelenmek üzere laboratuvara gönderilmiştir. Aktif vaka taraması sonucu 3 yeni AFP vakası tespit edilmiş olup bunlar incelenmektedir.

       Ulusal aşılama oranı %76 olarak değerlendirilmektedir( DSÖ/UNİCEF ölçümleri 2014). Özel risk grubunda bulunan popülasyonda aşılama oranları daha düşüktür.  Myanmar’da ulusal sürveyans göstergeleri iyidir (2015 non-polio AFP oranı: 1.8; %93 uygun gaita örneği toplama oranı); bununla birlikte ulusal anlamda açıklar sürmektedir.        

DSÖ’nün tavsiyesi

      Tüm ülkelerin özellikle de Polio’dan etkilenen ülkelere sıkça seyahat eden ve bu ülkelerle temasları olan ülkelerin, herhangi yeni bir Polio Virüs importasyonunu hızlıca tespit edebilmek ve acil yanıtı tesis edilebilmek üzere Akut Flask Paralizi (AFP) vakalarına yönelik sürveyanslarını güçlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Ülkeler, yönetimler ve bölgeler  yeni virüs girişini en aza indirgemek için  rutin bağışıklama kapsamlarını standart olarak yüksek seviyede tutmalıdırlar.

      DSÖ Uluslararası Seyahat ve Sağlık Önerileri Polio’dan etkilenmiş bölgelere giden ve buralardan dönen kişilerin Polio’ya karşı tam olarak aşılanmış olması şeklindedir. Enfekte bölgelerde oturanların ve 4 haftadan fazla bir süre ziyaretçi olarak kalanların, 4 haftadan  12 aya kadar süren seyahat süreleri içinde ilave bir doz OPV ya da İnaktive Polio Aşısı - IPV ile aşılanmaları tavsiye edilmektedir.   

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/21-december-2015-polio-myanmar/en/

Etiketler: