NİJERYA’DA LASSA ATEŞİ

27 Ocak 2016 Çarşamba

Nijerya Ulusal UST Odak Noktası ülkede farklı Lassa Ateşi salgınları görüldüğünü DSÖ’ye bildirmiştir.

NİJERYA’DA LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

27 Ocak 2016

       Nijerya Ulusal UST Odak Noktası ülkede farklı Lassa Ateşi salgınları görüldüğünü DSÖ’ye bildirmiştir.

Salgınla İlgili Ayrıntılar:

       Ağustos 2015 ile 23 Ocak 2016 tarihleri arasında, 19 eyaletten 82 ölüm dahil toplam 159 şüpheli Lassa Ateşi vakası bildirilmiştir. Konuyla ilgili araştırmalar ve vakalarla ilgili olarak geriye dönük incelmeler sürmekte olduğundan bu sayılarda değişiklikler olabilir.

       Doğrulanmış vakaların %54’ü (54 vaka) ve bildirilmiş ölümlerin  %52’sinin (34 ölüm) görüldüğü Bauchi, Edo, Oyo ve Taraba eyaletleri salgından en çok etkilenen bölgelerdir. Geriye kalan 15 eyaletten ise doğrulanmış vaka sayısı 5’ten azdır.

       54 vaka ve 34 ölümle ilgili olarak Lassa Ateşi için Reverse Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RTPCR)  yöntemiyle doğrulama yapılmıştır. Örneklerin hepsinde Ebola, Dengue (Dang) ve Sarı Humma için yapılan testler negatif çıkmıştır.

       Bugüne kadar 4 sağlık çalışanı Lassa Ateşine yakalanmış olup bu vakaların 2’si ölmüştür. Bu sağlık çalışanlarının çalıştığı 4 farklı sağlık tesisinden herhangi bir doğrulanmış veya şüpheli vaka bildirimi yapılmamış olduğundan, bu vakaların hastane kaynaklı enfeksiyon vakaları olarak düşünülmediğini dikkate almak önemlidir.

       21 Ocak itibariyle 2.504 temaslı belirlenmiş olup bunların 1.942 tanesi takip edilmektedir. 562 temaslının takibi tamamlanmıştır.  Bu güne kadar temaslılarda Lassa Ateşi  görülmemiştir.

Halk Sağlığı Yanıtı

       DSÖ Ülke Ofisi yanıtın koordine edilmesinde özellikle de sürveyansla ilgili olarak (aktif sürveyans ve temaslı izi sürme), vaka yönetimi, enfeksiyon kontrol ve önleme ve toplumun ve sağlık çalışanlarının duyarlı  hale getirilmesi konularında Federal Sağlık Bakanlığını desteklemektedir. DSÖ ve Sağlık Bakanlığı klinisyenler ve toplumun duyarlılaştırılması konularında eğitimlerin güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu tespit etmişlerdir.

Arka Plan Bilgisi

       Lassa Ateşi Nijerya’da endemik olup ülkenin belli kesimlerinde neredeyse her sene Aralık ve Şubat ayları arasında pik yapan salgınlara yol açmaktadır.  Lassa Ateşi, Arenavirüs ailesinin bir üyesi olan Lassa Virüsünün yol açtığı akut viral hemorajik bir hastalıktır. Bu hastalık insanlara, kemirgenlerin dışkısıyla kontamine olmuş gıda ve ev eşyalarıyla temas yoluyla geçer. Hastalık Batı Afrika’nın bazı bölgelerindeki kemirgen nüfusunda endemiktir. İnsandan insana bulaşma ve laboratuvar iletimi, özellikle de uygun enfeksiyon kontrol önlemelerinin bulunmadığı hastane ortamlarında meydana gelebilir. Tanı ve acil tedavi esastır.

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/27-january-2016-lassa-fever-nigeria/en/

Etiketler: