BENİN’DE LASSA ATEŞİ

19 Şubat 2016 Cuma

25 Ocak’ta Benin Ulusal UST Odak Noktası ülkede bir Lassa Ateşi salgını görüldüğünü DSÖ’ye bildirmiştir.

BENİN’DE LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

19 Şubat 2016

       25 Ocak’ta Benin Ulusal UST Odak Noktası ülkede bir Lassa Ateşi salgını görüldüğünü DSÖ’ye bildirmiştir.

       Salgın ilk olarak Borgou Eyaleti’nin Tchaourou bölgesinde bir grup sağlık çalışanında açıklanamayan ateş görüldüğünün rapor edilmesinin ardından 21 Ocak’ta tespit edilmiştir. Söz konusu sağlık çalışanları 3 Ocak’ta hemorajik ateşten muzdarib bir hastanın bakımıyla meşgul olmuştur.   

       21 Ocak ile 16 Şubat tarihleri arasında 71 vaka ( 6 doğrulanmış, 10 olası ve 55 şüpheli vaka) toplam 7 eyaletten rapor edilmiştir: Borgou (52), Collines (13), Ouémé (2), Alibori (1), Atlantique (1), Kouffo (1) ve Littoral (1).

Aynı zaman zarfında 23 ölüm rapor edilmiştir: Borgou (16), Collines (4), Atlantique (1), Ouémé (1) ve Plateau.    Rapor edilen vakaların 7’si (3 doğrulanmış,1 olası ve 3 şüpheli vaka), bunlara 2 ölüm de dahil (1 doğrulanmış ve 1 olası vaka) sağlık çalışanlarıdır.   

       Bugüne kadar 2 ölüm dahil toplam 6 vaka Nijerya’nın Lagos şehrinde bulunan Lagos Eğitim Hastanesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın Viroloji Birimi’nde Reverse Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemiyle doğrulanmıştır. 

Halk Sağlığı Yanıtı

       Benin Sağlık Bakanlığı salgın yönetimini DSÖ ve paydaşların desteğiyle koordine etmektedir. Saha incelemeleri, artırılmış sürveyans, vaka yönetimi, enfeksiyon önleme ve kontrol, temaslı izi sürme ve takibi ve sosyal seferberlik çalışmalarını içeren kontrol önlemleri uygulanmaktadır.   

       DSÖ multidisipliner bir ekibi salgın yanıt çalışmalarına destek vermek üzere salgından etkilenen bölgelere yerleştirmiştir. DSÖ Afrika Bölgesi Ofisi (WHO/AFRO) 2 uzman görevlendirmiş ve ülkeye maddi destek sağlamıştır.    

       Salgının başlangıcından buyana toplam 318 temaslı tespit edilmiş olup, 292 temaslı halen takip altındadır.  

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Lassa Ateşi komşu ülke olan Nijerya ve Batı Afrika Ülkelerinde endemiktir. Bu hastalık Benin’de her sene Aralık ile Şubat ayları arasında piklerin gözlemlendiği salgınlara yol açar. Bu Benin’de görülen ikinci Lassa salgını olmasına rağmen salgın bilinen dönemsel özellikleri taşımaktadır. Mevcut bilgilere göre bu salgın başka yerlerde görülen salgınlarla benzer özellikler taşımakla birlikte, yılın bu döneminde salgında mevsimsel alevlenmeler göz önünde bulundurularak Lassa Ateşli’nin endemik olduğu Batı Afrika’da bulunan ülkeler ilgili sürveyans sistemlerini güçlendirmeleri konusunda teşvik edilmektedirler.      

      DSÖ söz konusu salgınla ilgili olarak Benin’e yönelik herhangi bir seyahat ve ticaret ksıtlaması uygulanmasını önermemektedir.

Hastalıkla İlgili Bilgi

       Lassa Ateşi Batı Afrika’da endemik olan ve 1-4 hafta enkübasyon süresine sahip  bir akut viral hemorajik ateş hastalığıdır. Bu hastalık insanlara, kemirgenlerin dışkısıyla kontamine olmuş gıda ve ev eşyalarıyla temas yoluyla geçer. İnsandan insana bulaşma ve laboratuvar iletimi, özellikle de uygun enfeksiyon kontrol önlemelerinin bulunmadığı hastane ortamlarında meydana gelebilir. Hastalık Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşayan  kemirgenlerde endemik olarak görülür. Lassa ; Benin (ilk defa 2014 Kasım’da tespit edilmiştir.), Gine, Liberya, Mali, Sierra Leone ve Nijerya’nın bazı kesimlerinde endemik olarak bilinmektedir ancak muhtemelen diğer Batı Afrika ülkelerinde de bu hastalık vardır. Hastalığın genel ölüm oranı %1’dir. Hastaneye kaldırılan ve ciddi şekilde Lassa Ateşi’nden etkilenen kişilerde ölüm oranı %15 olarak gözlemlenmiştir. Erken yapılan destekleyici  rehidrasyon tedavisi ve semptomatik tedavi hastaların hayatta kalma olasılığını artırır.        

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/19-february-2016-lassa-fever-benin/en/

Etiketler: