TOGO’DA LASSA ATEŞİ

23 Mart 2016 Çarşamba

9 Mart 2016 tarihinde Togo Ulusal UST Odak Noktası 2 Lassa Ateşi Enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

TOGO’DA LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

23 Mart 2016

       9 Mart 2016 tarihinde Togo Ulusal UST Odak Noktası 2 Lassa Ateşi Enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

Vakalarla İlgili Ayrıntılar

  • İlk vaka Togo’nun kuzeyinde Savanes Bölgesinde yer alan Sansanne-Mango’da çalışan 47 yaşında bir erkek sağlık çalışanı olup kendisi Togo vatandaşı değildir. Hastada 12 Şubat’ta diare, kusma ve ateş görülmüştür ve hastaya Sıtma tedavisi uygulanmıştır. 26 Şubat’ta Sıtma tanısıyla Almanya’nın Köln şehrine gönderilen hasta, Almanya’ya varışından sonra birkaç saat içinde çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Hastanın semptomlar görülmeye başlamasından önceki 21 gün içinde herhangi bir seyahat öyküsü bulunmamaktadır. Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan Bernhard Nocht Enstitüsü-BNİ’de 9 Mart’ta yapılan Polimeraz Zincir Reaksiyonu-PCR ve dizi analizi (sekanslama) yöntemi ile hastada  postmortem Lassa Ateşi tanısı  konmuştur.      
  • İkinci vaka 33 yaşında Togo vatandaşı olmayan bir erkek sağlık çalışanı olup yukarıda bahsedilen Lassa Ateşi tanısı konmuş vakanın bakımıyla uğraşmıştır. Vakada ilk vakayla benzer belirti ve semptomlar 5 Mart’ta görülmüştür. Hasta aynı hastanede 9 Mart’ta karantinaya alınmıştır. Daha sonra hasta Amerika birleşik Devletleri -ABD’ye gönderilmiş, 12 Mart’ta ABD’nin Atlanta şehrine varmıştır. Hastanın semptomlar görülmeye başlamasından önceki 21 gün içinde herhangi bir seyahat öyküsü bulunmamaktadır. Hastada ABD Hastalık Önleme ve  Kontrol Merkezi’nde 12 Mart’ta Lassa Ateşi için yapılan testlerin sonucu pozitif (+) çıkmıştır. Hasta ülkeye geldiğinden bu yana ABD topraklarında tedavi görmektedir. Sağlık durumu stabildir.        

Halk Sağlığı Yanıtı

       DSÖ Ülke ve ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin desteğiyle Togo Sağlık Bakanlığı salgın inceleme ve yanıt çalışmalarını yürütmektedir. Yürütülen faaliyetler arasında etkilenen sağlık tesislerinde yönetilen vakaların incelenmesi de yer almaktadır. Toplumun seferber edilmesi ve hastalıkla ilgili uyarı kampanyaları çeşitli seviyelerde sürdürülmektedir. Temaslıların taranması ve takibi faaliyetleri yürütülmektedir. 18 Mart 2016 tarihi itibariyle Togo’da 13 temaslı, Almanya’da 52 temaslı ve ABD’de 1 temaslı kişi takip edilmektedir.      

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Etkilenen bölge Togo’nun Benin sınırında yer almakta olup Aralık 2015’ten buyana bölgede bir Lassa Ateşi salgını yaşanmaktadır. Ayrıca her iki ülke arasında yerel popülasyonda yoğun sınır geçişleri rapor edilmektedir. Bu sebeple Benin’den Togo’ya salgının sıçrama olasılığı göz ardı edilemez.

       İlk dizi analizi (sekanslama) bilgileri Togo’daki virüsün Lassa Ateşinden etkilenen bir ülke olan Nijerya’yla ilgili olmayan yeni bir bazal tür olduğunu göstermektedir. Bu bulguları doğrulamak için ilave dizi analizi (sekanslama) ve epidemiyolojik incelemeler yapılmaktadır.

       DSÖ  epidemiyolojik durumu takip etmekte ve eldeki bilgiler ışığında risk değerlendirmesi yapmaktadır.

       DSÖ mevcut bilgiler ışığında Togo’ya yönelik herhangi bir ticaret ya da seyahat kısıtlaması getirilmesini önermemektedir.  

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/23-march-2016-lassa-fever-togo/en/

Etiketler: