ALMANYA’DA LASSA ATEŞİ

23 Mart 2016 Çarşamba

10 ve 16 Mart 2016 tarihleri arasında Almanya Ulusal UST Odak Noktası 2 Lassa Ateşi vakasını DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’ne bildirmiştir.

ALMANYA’DA LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

23 Mart 2016

       10 ve 16 Mart 2016 tarihleri arasında Almanya Ulusal UST Odak Noktası 2 Lassa Ateşi vakasını DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’ne bildirmiştir.

Vakalarla İlgili Ayrıntılar

  • İlk vaka 25 Şubat’ta komplike olmuş Falciparum Sıtması tedavisi için Togo’dan Almanya’nın Köln şehrine gönderilen bir sağlık çalışanıdır. Hasta çoklu organ yetmezliğinden 26 Şubat’ta hayatını kaybetmiştir. Otopsi bulguları hastanın hemorajik ateşe yakalanmış olabileceğini göstermiş ve Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan Bernhard Nocht Tropikal Tıp Enstitüsü’nce 9 Mart’ta Lassa Ateşi tanısı doğrulanmıştır.
  • İkinci vaka defin hizmetleri şirketinde çalışan biri olup 2 Mart’ta birinci vakanın cesediyle temas etmiştir. Hastanın yıpranmış eldiven giydiği ve vücut sıvılarına maruz kalıp kalmadığını hatırlamadığı rapor edilmiştir. Birinci vakanın tanısının konulmasından sonra, 9 Mart’tan buyana evde karantina altında tutulmaktadır.  Vaka cesetle temasından önce kendisinde üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları bulunduğunu ifade etmiştir. Semptomlar takip eden günlerde artmış ve azalmıştır. 10 Mart’ta Lassa Ateşi için Polimeraz Zincir Reaksiyonu – PCR ile yapılan ilk testler negatif (-) çıkmıştır. Semptomların devam etmesi sonucunda tekrar PCR yöntemiyle testler yapılmış ve Lassa Ateşi tanısı 15 Mart’ta doğrulanmıştır. Hasta Franfut’ta bulunan özel bir birime karantinaya alınmak üzere transfer edilmiştir. Hastanın semptomların görülmeye başlamasından önceki 21 gün içinde herhangi bir seyahat öyküsü bulunmamaktadır. Vakanı 4 yakını kendi istekleriyle aynı birimde karantinaya alınmıştır. Konuyla ilgili ilave incelemeler yapılmaktadır.

Halk Sağlığı Yanıtı

      Laboratuvarca ilk Lassa Ateşi vakasının doğrulanmasının ardından 52 temaslı tespit edilmiş olup bunlar takip edilmektedir. Temaslıların hepsi sağlık personelleri ve defin hizmetleri şirketi çalışanlarından oluşmaktadır. Temaslılardan 38’inin azami inkübasyon dönemi (21 gün) 19 Mart’ta sona erecektir. İkinci vakanın da temaslıları takip edilmektedir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Afrika’dan Avrupa’ya Lassa Ateşi vakaları importe edilmiştir. Bununla birlikte Avrupa’da enfeksiyonun ikincil iletimlerinin ilk defa rapor edilmesi söz konusudur. Almanya’da Lassa Ateşi’nin daha fazla yayılım riski düşük olarak kabul edilmektedir. Bu yayılım söz konusu vakaların tedavi gördüğü hastanelerle sınırlıdır ki vakaların temaslılarının hepsi takip edilmektedir.    

DSÖ epidemiyolojik durumu takip etmekte ve eldeki bilgiler ışığında risk değerlendirmesi yapmaktadır.

DSÖ’nün Tavsiyesi

       Almanya’da tespit edilen ikincil vaka, hastaların konulmuş tanılarına bakılmaksızın standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemlerinin uygulanmasının bütün ülkeler için gerekli olduğunu göstermiştir. Bu önlemler içinde temel el hijyeni, respirauvar hijyen, kişisel koruyucu ekipman (PPE) kullanımı, güvenli enjeksiyon ve güvenli defin uygulmaları yer almaktadır.    

DSÖ söz konusu durumla ilgili olarak Almanya’ya yönelik herhangi bir ticaret ya da seyahat kısıtlaması önermemektedir.

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/23-march-2016-lassa-fever-germany/en/

 

Etiketler: