İSVEÇ’TE LASSA ATEŞİ

08 Nisan 2016 Cuma

1 Nisan 2016 tarihinde İsveç Ulusal UST Odak Noktası importe bir Lassa Ateşi Enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

İSVEÇ’TE LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

8 Nisan 2016

       1 Nisan 2016 tarihinde İsveç Ulusal UST Odak Noktası  importe bir Lassa Ateşi Enfeksiyonu vakasını DSÖ’ye bildirmiştir.

       Vaka 6 hafta boyunca Liberya’da seyahat ettikten sonra İsveç’e dönmüş 73 yaşında bir kadındır. Liberya seyahatinin ilk haftasını Monrovia’da geçirmiştir. Sonrasında 1 hafta Yekaba’da, seyahatinin üçüncü haftasında hasta kemirgenlerle temas ettiği Voinjama’da kalmıştır. Diğer haftaları ise  Foya Kamara’da geçirmiştir. İsveç’e 2 Mart’ta dönmüştür.  8 Mart’ta hastada semptomlar görülmüş (ateş, titreme, eklem ağrıları, baş ağrısı ve diare) ve 17 Mart’ta hastaneye kabulü gerçekleştirilmiştir. Sağlık incelemesi sonucunda ensefalit belirtileri görülmüştür.

       1 Nisan’da İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nda yapılan serolojik test, Polimeraz Zincir Reaksiyonu-PCR testi ve sekanslama yöntemiyle hastalığın Lassa Ateşi olduğu doğrulanmıştır. Hastanede kaldığı süre boyunca kademeli olarak iyileşme gösteren hastanın işitme duyusu kötüleşmiştir. İkincil iletimlerin önlenmesi amacıyla hasta özel bir tedavi merkezine transfer edilmiş ve bir karantina birimine yerleştirilmiştir.

Halk Sağlığı Yanıtı

      Sağlık çalışanları ve aile bireyleri arasında temaslı taraması tamamlanmıştır. Toplam 74 temaslı gözetim altındadır. Son tespit edilen temaslı için takip süresi (21 gün)  22 Nisan’da sona erecektir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Batı Afrika’dan Avrupa’ya Lassa Ateşi vakaları her zaman importe olmuştur. Bununla birlikte Avrupa’da enfeksiyonun ikincil iletimlerinin görülmesi standart enfeksiyon kontrol önlemleri alındığında nadir yaşanmakla birlikte muhtemeldir. Bu sebeple İsveç’te Lassa Ateşi iletimi riski bulunmakta olup iletim riski düşük olarak değerlendirilmektedir.

       DSÖ epidemiyolojik durumu takip etmekte ve eldeki bilgiler ışığında risk değerlendirmesi yapmaktadır.

DSÖ’nün Tavsiyesi

        DSÖ söz konusu durumla ilgili olarak İsveç ve Liberya’ya yönelik herhangi bir ticaret ya da seyahat kısıtlaması önermektedir.

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/8-april-2016-lassa-fever-sweden/en/

Etiketler: