ALMANYA’DA LASSA ATEŞİ

27 Nisan 2016 Çarşamba

20 Nisan 2016 tarihinde Almanya Ulusal UST Odak Noktası daha önce bildirilen bir Lassa Ateşi vakasının iyileşerek Frankfurt’ta bulunan hastaneden taburcu edildiğini DSÖ’ye bildirmiştir.

ALMANYA’DA LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

27 Nisan 2016

       20 Nisan 2016 tarihinde Almanya Ulusal UST Odak Noktası, daha önce bildirilen bir Lassa Ateşi vakasının iyileşerek Frankfurt’ta bulunan hastaneden taburcu edildiğini DSÖ’ye bildirmiştir. Bu ikincil vaka görevi icabı ilk vakanın cesediyle 2 Mart’ta (23 Mart tarihli Hastalık Salgını Haberlerine bakınız.) temas etmiş, defin hizmeti veren şirketin bir çalışanıdır.  

       Vaka 6 Nisan’da, tüm temaslıların 21 günlük takip süresinin bitiminde iyileşmiş ancak kalıcı viremi sebebiyle taburcu olması ertelenmiştir. Ard arda yapılan 2 Polimeraz Zincir Reaksiyonu-PCR testinin negatif çıkması üzerine  taburcu edilmiştir. Testler, 24 saat aralıklarla kan, idrar ve faringeal sürüntü örneklerinde yapılmıştır.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Mevcut bilgiler ışığında Almanya’da Lassa Ateşi’nin ikincil iletimiyle ilgili bir risk bulunmamaktadır.Batı Afrika’dan dönen yolcular arasında Lassa Ateşi vakaları rapor edilmiştir. Batı Afrika’da ki Lassa Ateşi endemik ülkelerden, endemik olmayan ülkelere, seyahat edenler aracılığı ile hastalığın sıçrama riski çok düşüktür.

DSÖ’nün Tavsiyesi

DSÖ söz konusu durumla ilgili olarak Almanya’ya yönelik herhangi bir ticaret ya da seyahat kısıtlaması önermektedir.

Kaynak: http://www.who.int/csr/don/27-april-2016-lassa-fever-germany/en/

Etiketler: