NİJERYA’DA LASSA ATEŞİ

27 Mayıs 2016 Cuma

DSÖ Ağustos 2015 ve 17 Mayıs 2016 tarihleri arasında Nijerya’da 149 ölüm dahil toplam 273 Lassa Ateşi vakası görüldüğünü bildirdi.

NİJERYA’DA LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

27 Mayıs 2016

       DSÖ Ağustos 2015 ve 17 Mayıs 2016 tarihleri arasında Nijerya’da 149 ölüm dahil toplam 273 Lassa Ateşi vakası görüldüğünü bildirdi. Bu vakalardan 89 ölüm dahil toplam 165 vaka laboratuvarca doğrulanmıştır (Ölüm oranı: % 53.9). Vakalar Nijerya’nın 23 eyaletinden rapor edilmiştir. 

       Ağustos 2015’ten bu yana 10 sağlık çalışanı Lassa Virüsüyle enfekte olmuş, bunlardan 2’si ölmüştür. Söz konusu 10 vakanın 4’ü hastane enfeksiyonlarıdır.

       17 Mayıs 2016 tarihi itibariyle 8 eyalette Lassa Ateşi Vakası (şüpheli, olası ve doğrulanmış) ve ölüm rapor edilmekte ve/veya temaslılar azami inkübasyon süresince takip edilmektedir. Halihazırda ülkede 248 temaslının takibi yapılmaktadır. Önceden etkilenmiş olan diğer 15 eyalette  bilinen son olası iletimden sonra 42 günlük dönem tamamlanmıştır.

Halk Sağlığı Yanıtı

       Halen 2 ulusal laboratuvar, Lassa Ateşi vakalarının Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) kullanarak laboratuvarca doğrulanmalarını sağlamaktadır. Bütün örneklerde Ebola ve Sarıhumma için testler yapılmış ve şuana kadar hepsi negatif çıkmıştır. 

       Konuyla ilgili hizmet veren 2 laboratuvarın isimleri aşağıdaki gibidir:

  • Lagos Üniversitesi Eğitim Hastanesi Viroloji Laboratuvarı.

  • Irrua Dal Hastanesi Lassa Ateşi Araştırma ve Kontrol Merkezi.

       Anahtar ortaklarla birlikte DSÖ, temaslı izi sürme, temaslı takibi ve toplumsal seferberlik konuları da dahil Lassa Ateşi salgınları sürveyansı ve yanıtında Sağlık Bakanlığını desteklemektedir. Lassa ateşi salgınları başladığından bu yana endişe edilen konulardan biri olan yüksek ölüm oranları halen araştırılmaktadır.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Nijerya’da görülen Lassa Ateşi salgını genel olarak azalma eğilimi göstermektedir. Daha önceki yıllarda görülen dönemsel pikler göz önüne alındığında daha büyük ölçüde bir salgın riski olasılığı düşük olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte yakın takip, aktif vaka bulma, temaslı izi sürme, laboratuvar desteği ve hastalıkla ilgili uyarılara ( genel olarak topluma yönelik ve sağlık çalışanlarının eğitimine yönelik uyarılara) devam edilmelidir.  

DSÖ’nün Önerisi

       Yılın bu döneminde vakaların sayısında mevsimsel artışlar olacağı göz önünde bulundurulduğunda Lassa Ateşi’nin endemik olduğu Batı Afrika ülkeleri, ilgili sürveyans sistemlerini güçlendirmeleri konusunda teşvik edilmektedir.    

      Şüpheli ya da doğrulanmış Lassa Ateşi vakalarıyla ilgilenen sağlık çalışanlarına, hastaların kanı ve vücut sıvıları ya da elbise ve yatak çarşafları gibi kontamine yüzeylerle teması önlemek amacıyla ilave enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulamaları tavsiye edilmektedir.   

       Lassa Ateşi vakalarıyla yakın temas (1 metrelik bir mesafe içinde)  söz konusuysa, sağlık çalışanları yüz koruyucu ekipmanlar ( yüz kalkanı ya da tıbbi maske ve gözlük ), temiz non-steril uzun kollu önlük ve eldivenler (bazı işlemler için steril eldivenler) kullanmalıdır.           

       Laboratuvar çalışanları da risk altındadır. Lassa Virüsü Enfeksiyonunu incelemek amacıyla insan ve hayvanlardan alınan örnekler eğitimli personel tarafından ve uygun donanıma sahip laboratuvarlarda azami biyolojik muhafaza koşulları altında ele alınmalıdır.        

       Lassa Ateşi’nin endemik olduğu bölgelerden dönen ateşli hastalarda Lassa Ateşi tanısı göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlık çalışanları, Lassa Ateşi olmasından şüphelenilen hastaları gördüklerinde acilen yerel ve ulusal uzmanlarla, tavsiye almak ve laboratuvar testlerini yaptırmak üzere iletişime geçmelidir.     

       DSÖ söz konusu durumla ilgili olarak eldeki bilgiler ışığında Nijerya’ya yönelik herhangi bir ticaret ya da seyahat kısıtlaması önermemektedir.

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/27-may-2016-lassa-fever-nigeria/en/

Etiketler: