NIJERYA’DA LASSA ATESI

04 Nisan 2012 Çarşamba

DSÖ’ye, 2012 yılı başında, Nijerya Federal Sağlık Bakanlığı tarafından ülkede Lassa Ateşi salgınları görüldüğüne dair bir bildirimde bulunulmuştur.

NIJERYA’DA LASSA ATESI

04 Nisan 2012

DSÖ’ye, 2012 yili basinda, Nijerya Federal Saglik Bakanligi tarafindan ülkede Lassa Atesi salginlari görüldügüne dair bir bildirimde bulunulmustur. 22 Mart 2012 tarihi itibariyle 36 eyaletin 19’undan aralarinda 70 ölüm vakasinin da bulundugu 623 süpheli vaka görüldügü yilin baslangicindan bu yana kayitlara geçmistir. Irrua Edo Eyaleti’nde bulunan Irrua Uzman Egitim Hastanesi’nde gerçeklestirilen laboratuar analizleri sonucu 108 hastada Lassa Virüsü enfeksiyonu görüldügü teyit edilmistir. Ölüm vakalarinin içinde 3 doktor ve 4 hemsire yer almaktadir. Bu bilgi nihai bir bilgi olmayip süpheli Lassa Atesi vakalariyla ilgili laboratuar tahlil sonuçlari çiktiginda kesin bilgilere ulasilacaktir.       

Federal ve Eyalet Hükümetleri salginla ilgili olarak yanit çalismalarini vakalarin erken tespiti için sürveyansin genisletilmesi, hastalarin tedavilerinin güçlendirilmesi ve hastaliktan etkilenen nüfusta bilgilendirme kampanyalarinin yürütülmesi araciligiyla gerçeklestirmektedir.  

En büyük sorunlar; ülkede süregelen güvenlik tehdidi, belli bölgelere sinirli erisimin olmasi ve büyüyen salgina yanit vermek için gerekli kaynaklarin sinirli olmasi olarak siralanabilir.    

DSÖ Nijerya’ya seyahat edilmesi ya da bu ülke ile ticaret yapilmasi konusunda herhangi bir sinirlama getirilmesini tavsiye etmemektedir.  Hastaliktan etkilenen bölgeden dönen yolcular kendilerinde ates, kirginlik,  bas agrisi, kas agrisi, gögüs agrisi, nezle, kusma, ishal ve karin agrisi gibi belirtiler görürlerse bir doktora basvurmalari gerekmektedir.

Lassa Virüsünün bulastigi insanlar genellikle bu virüse Mastomys ailesine mensup enfekte olmus sürüngenler araciligiyla maruz kalirlar.  Insandan insana bulasma; söz konusu hastaligi tasiyan kisilerle dogrudan temasla gerçeklesir. Mastomy farelerinin yasadigi kirsal bölgelerde ikamet eden insanlar en çok tehdit altinda olan kisilerdir. Saglik çalisanlari da uygun enfeksiyon kontrol uygulamalari hayata geçirilmedigi takdirde tehdit altindadir.   

Çeviri    : Emin Ali BALTACI

Lassa Atesi Hakkinda Ayrintili Bilgi:

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/hastaliklar/lassafever.aspx

 

Etiketler: