BENİN’DE LASSA ATEŞİ

13 Haziran 2016 Pazartesi

25 Ocak’ta Benin Ulusal UST Odak Noktası ülkede bir Lassa Ateşi salgını (Bakınız 19 Şubat tarihli Hastalık Salgını Haberleri) görüldüğünü DSÖ’ye bildirmiştir. 23 Mayıs 2016 tarihinde Benin Sağlık Bakanlığı söz konusu salgının sona erdiğini duyurmuştur.

BENİN’DE LASSA ATEŞİ

Hastalık Salgını Haberleri

13 Haziran 2016

       25 Ocak’ta Benin Ulusal UST Odak Noktası ülkede bir Lassa Ateşi salgını (Bakınız 19 Şubat tarihli Hastalık Salgını Haberleri) görüldüğünü DSÖ’ye bildirmiştir.

       23 Mayıs 2016 tarihinde Benin Sağlık Bakanlığı söz konusu salgının sona erdiğini duyurmuştur. Bu duyuru ülkedeki son Lassa Ateşi vakasının tespit edilmesinden (10 Nisan 2016)  42 gün sonra gelmiştir.

       8 bölgeden 28 ölüm dahil toplam 54 şüpheli vaka rapor edilmiş olup bu bölgeler şunlardır:   Borgou (31 vaka, 16 ölüm), Donga (7 vaka, 5 ölüm), Collines (6 vaka, 3 ölüm), Alibori (3 vaka, 1 ölüm), Plateau (3 vaka, 2 ölüm), Ouémé (2 vaka, 1 ölüm), Atlantique (1 vaka) ve Littoral (1 vaka). Söz konusu şüpheli 54 vakanın 16’sı şu 3 bölgede laboratuvarca teyit edilmiştir: Borgou (13 vaka), Donga (2 vaka) ve Ouémé (1 vaka).

       Söz konusu şüpheli 54 vakanın 5’ini Borgou bölgesinden sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Bu 5 sağlık çalışanının 3’ü laboratuvarca doğrulanmıştır. 5 sağlık çalışanın 2’si ölmüştür.

       Salgın boyunca aşağıda belirtilen 5 laboratuvar, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemiyle Lassa Ateşi vakalarının doğrulanmasına teknik destek sağlamıştır:

  • Lassa Ateşi Araştırma ve Kontrol Merkezi Irrua Dal Eğitim Hastanesi (Irrua - Edo Eyaleti – Nijerya);
  • Viroloji Laboratuvarı Lagos Üniversitesi Eğitim Hastanesi (Lagos – Nijerya);
  • Tropikal Tıp Enstitüsü Laboratuvarı (Hamburg – Almanya);
  • Noguchi Laboratuvarı (DSÖ İşbirliği Merkezi) Gana;
  • Pasteur Enstitüsü (Lyon – Fransa).

Halk Sağlığı Yanıtı

       Benin Sağlık Bakanlığı salgın yönetimini DSÖ ve paydaşların desteğiyle koordine etmektedir. Saha incelemeleri, artırılmış sürveyans, vaka yönetimi, enfeksiyon önleme ve kontrol, temaslı izi sürme ve takibi ve sosyal seferberlik çalışmalarını içeren kontrol önlemleri uygulanmaktadır.   

       DSÖ multidisipliner bir ekibi salgın yanıt çalışmalarına destek vermek üzere salgından etkilenen bölgelere yerleştirmiştir.

       Salgının başlangıcından bu yana toplam 739 temaslı tespit edilmiş ve takip edilmiştir.

       Halen takip altında olan bir temaslının Lassa Ateşi Enfeksiyonu olduğu laboratuvarca doğrulanmıştır.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

       Son raporlar hali hazırda Benin’de Lassa Ateşiyle ilgili olarak bilinen herhangi bir iletim zincirinin olmadığını doğrulamaktadır.    

       Benin’e komşu ülke olan Nijerya ve Batı Afrika Ülkelerinde Lassa Ateşi endemik olasına rağmen Benin’de sadece iki defa Lassa Ateşi vakaları rapor edilmiştir (ilk salgın 2014 Kasım ayında görülmüştür). Son salgın doğrulanmış vakalarda görülen yüksek ölüm oranlarıyla öne çıkmıştır. Bu nedenle beklenmedik derecede yüksek ölüm oranlarına yol açan etkenlerin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte, salgınla ilgili olası alevlenmeleri azaltmak için, Lassa Ateşi’nin endemik olduğu Batı Afrika ülkelerine ilgili sürveyans sistemlerini güçlendirmeleri tavsiye edilmektedir.       

DSÖ’nün Önerisi

      DSÖ söz konusu salgınla ilgili olarak Benin’e yönelik herhangi bir seyahat ve ticaret kısıtlaması uygulanmasını önermemektedir.

Kaynak : http://www.who.int/csr/don/13-june-2016-lassa-fever-benin/en/

Etiketler: