NİJERYA'DA POLİO VAKASI

11 Ağustos 2016 Perşembe

Nijerya Hükümeti, Temmuz 2014’ten bu yana ilk kez 2 vahşi çocuk felci vakası bildirmiştir.

Nijerya Hükümeti, Temmuz 2014’ten bu yana ilk kez 2 vahşi çocuk felci vakası bildirmiştir.

Bu yeni vakalar, doğrulanmış son çocuk felci vakasının Afrika’dan bildirilişinin ikinci yıl dönümünde ortaya çıkmıştır.

11 Ağustos 2016 – CENEVRE – Nijerya’da vahşi çocuk felci virüsü vakası olmadan geçen  iki yıldan fazla süreden sonra, Hükümet bugün kuzey Borno eyaletinde hastalığa yakalanmış 2 çocuğun bulunduğunu bildirdi.

Acil bir öncelik olarak Nijerya Hükümeti, hızlı şekilde müdahale etmek ve daha fazla sayıda çocuğun hastalığa yakalanmasını önlemek için  DSÖ ve Küresel Çocuk Felcini Yok Etme Girişimi’nin diğer ortakları ile işbirliği yapmaktadır. Bu adımlar geniş çaplı aşılama kampanyaları ve virüsün erken yakalanmasına yardımcı olan sürveyans sistemlerinin güçlendirilmesini içermektedir. Bu faaliyetler ayrıca komşu ülkelerde de güçlendirilmektedir.

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti: “2 Nijeryalı çocuğun çocuk felcine yakalanmış olduğu haberiyle derin üzüntü yaşadık. Hükümet, son yıllarda felç edici bu hastalığı durdurmak için önemli aşamalar kaydetmiştir. Şuan için ağır basan öncelik etkilenmiş bölge civarındaki tüm çocukların hızlı şekilde aşılanması ve başka hiçbir çocuğun bu korkunç hastalığa yenik düşmemesinin sağlanmasıdır”, dedi.

Virüslerin genetik dizilimi, yeni vakaların daha çok 2011 yılında son olarak Borno’da teşhis edilen çocuk felci virüsü tipi ile yakından bağlantılı olduğunu göstermektedir. Alt tabakalarda çocuk felci virüsünün bulaşması, özellikle çocuklara aşı yetiştirmenin zor olduğu bölgelerde beklenmeyen bir şey değildir. Komşu ülkelerin bazı bölgelerinde olduğu gibi Borno’nun bazı bölgelerinde de altulusal sürveyans boşlukları bulunmaktadır.  

Çocuk felcini yok etmenin eşiğinde

DSÖ Genel Merkezi’nin çocuk felcinin yok edilmesinden sorumlu Direktörü Dr. Michel Zaffran “Hızlı bir müdahale ve Nijerya Hükümeti ile güçlü işbirliği sayesinde, ülkeyi çocuk felcinden kesin olarak kurtarabileceğimizden eminiz. Şu önemli bir hatırlatmadır ki çocuk felcini yok etmenin eşiğinde olduğumuz için dünyanın kayıtsız kalması söz konusu olamaz – ancak tüm dünyanın tamamen çocuk felcinden kurtulduğu ilan edildiğinde işimiz bitmiş olacak” dedi.

Daha 2012 yılında, dünyadaki çocuk felci vakalarının yarısından fazlası Nijerya’da yer almaktaydı ancak ülke önemli gelişmeler kaydetti ve 24 Temmuz 2016 itibariyle 2 yılı vakasız tamamladı. Bu ilerleme, her düzeydeki hükümet, sivil toplum, dini liderler ve kendini adamış onlarca binlerce sağlık çalışanının uyumlu çabasının bir sonucudur. Artan toplumsal katılım ve ulusal düzey ile eyalet düzeyinde Acil Durum Operasyon Merkezlerinin kurulması Nijerya’nın salgınlara müdahale kapasitesi için çok önemli olmuştur.  

Nijerya’daki 2 vaka özellikle, birkaç ülkeden geçen ve sık sık çatışmalardan ve büyük nüfus hareketlerinden etkilenen Çad Gölü bölgesi gibi ulaşılması zor bölgelerdeki çocukların aşılanmasının öncelikli hale getirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çocuklara ulaşmak, popülasyonun ulaşılamayan bölgelere girerken ve buralardan çıkarken aşılanmasını ve aşı ekiplerine erişimi sağlayabilmek için dini kuruluşlar ve toplum temelli örgütler gibi yerel seviyedeki gruplar ve organizasyonların kullanılmasını gerektirmektedir.   

Küresel olarak, dünya çocuk felcinin yok edilmesi amacına ulaşmaya çok yaklaşmıştır. 2016’da şu ana kadar yalnızca 21 vahşi çocuk felci vakası bildirilmiştir. Bir önceki sene aynı döneme kadar bildirilmiş vaka sayısı 34’tür. Bir önceki seneye göre yalnızca 2 farklı ülke çocuk felci bildirmiştir: Pakistan ve Afganistan. Dünyadaki 6 DSÖ bölgesinin 4 tanesinde çocuk felcinin bittiği doğrulanmıştır ve üç vahşi çocuk felci virüsü türünden yalnızca bir tanesi dünyada hala dolaşmaktadır (tip 1).”

Etiketler: