BENİN, TOGO VE BURKİNA FASO’DA LASSA ATEŞİ

10 Mart 2017 Cuma

Benin, Borgou Bölgesi Tchaourou yöresinde, Burkina Faso’nun orta doğu kısmında yer alan Ouargaye yöresinde ve Togo’nun Kpendial bölgesinde birer Lassa ateşi vakası DSÖ'ne bildirilmiştir. Lassa ateşi, bir akut viral hemorajik ateş hastalığıdır. Lassa virüsü insanlara, kemirgen idrarı veya dışkısı ile kontamine olmuş gıda veya ev gereçleri ile temas yoluyla bulaşmaktadır. İnsandan insana enfeksiyonlar ve laboratuvarda bulaşma da meydana gelebilmektedir.

Benin, Togo ve Burkina Faso’da Lassa Ateşi

DSÖ Hastalık Salgın Haberi

10 Mart 2017

Benin ve Togo, Benin’den eksporte edilmiş

20 Şubat 2017’de, Benin Sağlık Bakanlığı, Nijerya sınırına yakın olan Benin, Borgou Bölgesi Tchaourou yöresinde bir Lassa ateşi vakasını DSÖ’ye bildirmiştir. Vaka, Nijerya’da (Benin sınırına yakın) yaşayan hamile bir kadındır.

Vaka 11 Şubat 2017’de, sezaryen ameliyatı ile prematüre bebeği doğurduğu hastaneye kaldırılmış ve 12 Şubat 2017’de anne vefat etmiştir. Vakadan alınan numunelerin, Benin, Cotonou’daki laboratuvarda ve daha sonra Nijerya’daki Lagos Üniversite Eğitim Hastanesi’nde yapılan test sonuçları Lassa ateşi pozitif çıkmıştır. Yenidoğan ve baba, 14 Şubat 2017’de haber vermeksizin hastaneden ayrılmış ve hastaneye kaldırıldıkları yer olan kuzey Togo’daki Mango’ya gitmişlerdir.

Togo, Lome’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılan testlerde bebek Lassa ateşi pozitif çıkmış, babasının sonuçları ise negatif çıkmıştır. Bebek ribavirin ile tedavi edilmiştir ve şuanda durumu stabildir. Prematürite durumları ve genel takip için hala kuzey Togo’da hastanede yatmaktadır.  

Hamile kadın ve yenidoğan ile bağlantılı olarak Benin’de toplamda 68, Togo’da ise 29 temaslı takip edilmektedir.   

Togo, Burkina Faso’dan eksporte edilmiş

26 Şubat 2017’de, Togo’dan bilgi aldıktan sonra, Burkina Faso Sağlık Bakanlığı, Togo’nun kuzey kısmındaki bir hastanede doğrulanmış bir Lassa ateşi vakasını DSÖ’ye bildirmiştir. Vaka, Burkina Faso’nun orta doğu kısmında yer alan Ouargaye yöresinde ortaya çıkmıştır.

Vaka, daha önce Burkina Faso’da hastaneye kaldırılmış olan hamile bir kadındır. Hastaneden taburcu edilmiş ve evde düşük yapmıştır. Burkina Faso’da ikinci kez hastaneye kaldırıldıktan sonra kuzey Togo, Mango’daki bir hastaneye nakledilmiş ve 3 Mart 2017’de vefat etmiştir.

Hamile kadından alınan numunelerin Togo, Lome’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılan test sonuçları Lassa ateşi pozitif çıkmıştır.

Hamile kadınla bağlantılı olarak Togo’da toplamda 7 temaslı belirlenmiş olup temas izleme devam etmektedir; yine hamile kadınla bağlantılı olarak Burkina Faso’da da 135 temaslı belirlenmiştir. Temas izleme sürmektedir.

 

Togo

2 Mart 2017’de, Kpendial sağlık bölgesindeki bir sağlık merkezine, ateş ve melena (kanlı dışkılama) şikayetiyle bir erkek getirilmiş ve 3 Mart 2017’de bölge hastanesine sevk edilmiştir.

Erkek vakadan alınan numuneler Togo, Lome’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne gönderilmiş ve test sonuçları Lassa ateşi pozitif çıkmıştır. Vaka 6 Mart’ta hastaneden ayrılmıştır. Araştırmalar devam etmektedir. Erkek vaka ve yakın akrabaları evlerinde gözetim altındadır.

Bu erkek vaka ile bağlantılı olarak Togo’da toplam 18 temaslı belirlenmiştir.

Halk Sağlığı Yanıtı

Benin, Burkina Faso ve Togo’daki sağlık otoriteleri, bu Lassa ateşi vakalarına müdahale etmek için aşağıdakileri de kapsayan bazı önlemler uygulamaktadırlar:

  • Epidemiyolojik araştırma için etkilenmiş bölgelere hızlı müdahale ekiplerinin görevlendirilmesi
  • Temaslıların belirlenmesi ve takibi
  • Sağlık tesislerinde enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirlerinin güçlendirilmesi ve sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi
  • Togo, Burkina, Mali ve Benin arasında sınır ötesi işbirliği ve bilgi paylaşımının güçlendirilmesi.

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

Lassa ateşi, bir akut viral hemorajik ateş hastalığıdır. Lassa virüsü insanlara, kemirgen idrarı veya dışkısı ile kontamine olmuş gıda veya ev gereçleri ile temas yoluyla bulaşmaktadır. İnsandan insana enfeksiyonlar ve laboratuvarda bulaşma da meydana gelebilmektedir.

Lassa ateşi, Benin’e komşu Nijerya ve diğer Batı Afrika ülkelerinde endemiktir ve hemen hemen her yıl bölgenin farklı yerlerinde salgınlara neden olmaktadır. Hastalığın yıl içinde zirve yaptığı dönem Aralık ve Şubat ayı arasıdır. Benin’de en son Lassa ateşi salgını yine aynı bölgede Ocak – Mayıs 2016’da meydana gelmiştir. Ülke seviyesinde 28 ölüm dahil en az 54 vaka rapor edilmiştir. Hem Burkina Faso hem Togo, geçmişte sporadik vakalar rapor etmiştir. 

Nijerya, Togo, Burkina Faso, Nijer ve Benin arasında daimi ve önemli ölçüdeki nüfus hareketleri düşünüldüğünde, Batı Afrika’da meydana gelen sporadik Lassa ateşi vakaları beklenen bir durumdur ve bölgedeki ülkelerde yeni sporadik vakaların meydana gelmesi muhtemeldir.

Ancak, Benin, Togo ve Burkina Faso’da devam eden kontrol tedbirleri ile doğrulanmış bu vakalardan hastalığın daha fazla yayılma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir. Önceki yılların dönemsel zirveleri, hastalık farkındalığındaki artış, genel olarak daha iyi hazırlıklılık ve yanıt ile bölgesel işbirliğinin güçlenmesi dikkate alındığında, bölgede büyük çaplı salgın riski orta seviyededir. 

DSÖ Önerileri

Lassa ateşinin önlenmesi, kemirgenlerin evlere girmesini engellemek açısından iyi seviyede “toplumsal hijyenin” teşvik edilmesine bağlıdır. Sağlık tesislerinde, personel hastaların tedavisini yaparken farzedilen tanıları ne olursa olsun standart enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirlerini her zaman uygulamalıdır.

Nadir durumlarda, Lassa ateşinin endemik olduğu bölgelerden gelen yolcular hastalığı diğer ülkelere eksporte edebilirler. Diğer tropikal enfeksiyonlar çok daha yaygın olduğu halde, Batı Afrika’dan dönen ateşli hastalarda, özellikle Lassa ateşinin endemik olduğu bilinen ülkelerdeki kırsal bölgeler veya hastanelere maruziyetleri söz konusu ise, Lassa ateşi tanısı göz önünde bulundurulmalıdır. Lassa ateşi olduğundan şüphelenilen bir hasta ile ilgilenen sağlık çalışanlarının, tavsiyeler almak ve laboratuvar testini organize etmek amacıyla derhal yerel ve ulusal uzmanlar ile temas kurmaları gerekmektedir. 

Etiketler: