NİJERYA’DA LASSA ATEŞİ

01 Mart 2018 Perşembe

Ocak'tan 25 Şubat 2018'e kadar, Nijerya'da 18 ilde (Anambra, Bauchi, Benue, Delta, Ebonyi, Edo, Ekite, Federal Başkent, Gombe, Imo, Kogi, Lagos, Nasarawa, Ondo, Osun, Plato, Rivers ve Taraba) 1081 şüpheli vaka ve 90 ölüm bildirildi. Bu süre zarfında, 72 ölüm dahil olmak üzere 317 vaka doğrulanmış olarak ve sekiz vaka olası olarak rapor edildi .

NİJERYA’DA LASSA ATEŞİ

01.03.2018

Ocak'tan 25 Şubat 2018'e kadar, 18 ilde (Anambra, Bauchi, Benue, Delta, Ebonyi, Edo, Ekite, Federal Başkent, Gombe, Imo, Kogi, Lagos, Nasarawa, Ondo, Osun, Plato, Rivers ve Taraba) 1081 şüpheli vaka ve 90 ölüm bildirildi.  Bu süre zarfında, 72 ölüm dahil olmak üzere 317 vaka doğrulanmış olarak ve sekiz vaka olası olarak rapor edildi (doğrulanmış ve olası vakalar için vaka ölüm  oranı % 22 dir).  2845 temaslının toplamı 18 ilde tespit edildi.

 Dördü vefat eden  on altı sağlık çalışanı (vaka ölüm oranı % 29) altı eyalette (Benue, Ebonyi, Edo, Kogi, Nasarawa ve Ondo) hastalığa yakalandı. 18 Şubat itibarıyla, 14 sağlık görevlisinden dördü Lassa ateşi için pozitif olarak doğrulandı. 

Lassa ateşli vaka yönetim merkezleri dört eyalette (Anambra, Abakaliki, Edo ve Ondo Devletleri) faaliyettedir. Bu merkezlerde çalışan sağlık çalışanları, standart enfeksiyon kontrol ve önleme (IPC) yanı sıra kişisel koruyucu ekipmanlar (PPE) konusunda eğitim almışlardır. Ayrıca, topluluk ortamlarından bildirilen şüpheli vakalar ve ölümler saha ekipleri tarafından etkin şekilde incelenmekte ve temaslılar takip edilmektedir. Şu anda, üç laboratuvar faaldir ve Lassa ateşi için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile numuneler test ediliyor. DSÖ, başta gelişmiş gözetim ağları, temaslı takibi, tanı kapasitesinin güçlendirilmesi ve risk iletişim alanlarında salgına yanıtı desteklemeye devam ediyor.

Lassa ateşi Batı Afrika ülkeleri Gana, Gine, Mali, Benin, Liberya, Sierra Leone, Togo ve Nijerya'da endemiktir. 22 Şubat 2018 tarihi itibarıyla Nijerya'da hastalanan 10 şüpheli vaka Benin'de bildirildi ve doğrulanmış vakalar Nijerya sınırında olan Beninlilerde bildirildi. Lassa ateşinin salgını Benine ve Kamerun’a sınırı olan Nijerya devletinde aktif olarak görülüyor. Lassa ateşi Kamerun'da endemik olarak kabul edilmemektedir ve son yıllarda Lassa humması salgınları bildirilmemiştir.

Halk sağlığı yanıtı

  • Ulusal Lassa ateşi Acil Operasyon Merkezi (EOC) 22 Ocak'ta Abuja'da faaliyete geçirildi ve DSÖ ve diğer ortaklarla işbirliği içinde yanıt faaliyetlerini koordine etmeye devam ediyor.
  • Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) personeli ve Nijerya Alan Epidemiyolojisi ve Laboratuvar Eğitim Programı (NFELTP) Ebonyi, Ondo ve Edo salgınlarını yanıtlamak için tahsis edildi.
  • En çok etkilenen Edo, Ondo ve Ebonyi  üç eyalette Lassa ateş tedavisi üniteleri tahsis edildi ve ribavirin doğrulanmış vakaların tedavisi için ayrıldı. NCDC, belirlenen tedavi birimleri yönetmek için sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Tıbbi İşlemler Birliği (ALIMA) ile işbirliği yapıyor.
  • Gelişmiş gözetim, aktif bir salgın olan eyalette devam etmektedir ve vakaların listesi ulusal düzeyde veritabanı viral hemorajik ateş yönetim sistemine yüklenmektedir.
  • NCDC, Irrua Uzman Eğitim Hastanesi ve Federal Tıp Merkezi Owo'ya hasta kapasitesini artırmak için çadır ve yataklar sağladı.
  • Irrua Uzman Eğitim Hastanesi personeli, şüpheli vakalar için diğer hastanelere klinik vaka yönetimi önerisi getiriyor ve 24 saat Lassa ateşli vaka yönetim çağrı hattı kuruldu.

DSÖ risk değerlendirmesi

Lassa ateşi, kemirgen idrarı veya dışkısıysa üzeri kontamine olmuş gıda veya ev eşyaları ile temas yoluyla insanlara bulaşan bir viral kanamalı ateştir. Kişiden kişiye enfeksiyon ve

laboratuvar bulaşması da ortaya çıkabilir. Genel ölüm vakası ölüm oranı % 1;ağır hastalıktan hastanede yatanlar arasında % 15'tir. Rehidrasyon ve semptomatik tedavi ile erken destekleyici bakım hayatta kalmayı artırır.  Antiviral ilaç ribavirin, klinik hastalık seyrinde erkenden verilirse, Lassa ateşi için etkili bir tedavi gibi görünüyor. Lassa ateşi için maruziyet sonrası profilaktik tedavi olarak ribavirinin rolünü destekleyecek hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Lassa ateşi, Benin, Gine, Gana, Liberya, Mali, Sierra Leone, Togo ve Nijerya'da endemik olarak bilinir ve büyük ihtimalle diğer Batı Afrika ülkelerinde de bulunur.

Nijerya'daki mevcut Lassa ateşi salgın, bugüne kadar 2018'de bildirilen 317 doğrulanmış vakalar ile son haftalarda vakaların ve ölümlerin sayısında artış eğiliminde olduğu göstermektedir.  Bu, şimdiye kadar Nijerya'da bildirilen en büyük Lassa ateşi salgınıdır.

Lassa ateşi vaka yönetim merkezlerinde çalışmayan 14 sağlık görevlisinin enfekte olması, öngörülen tanıdan bağımsız olarak tüm hastalar için tüm sağlık yönetimindeki enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarının güçlendirilmesine acil bir ihtiyaç olduğunun hatırlatmaktadır. Resmi etkilenenlerin yüksek sayıda olması  göz önüne alındığında, klinik yönetim muhtemelen Lassa ateşinden etkilenen hastalar için bakım yapılmaya hazır olmayan sağlık merkezlerinde gerçekleşmektedir ve enfeksiyon riski sağlık çalışanlarında artacaktır.

Ülkenin farklı yerlerinde teyit edilen vakaların bildirilmesi ve komşu ülkelerle olan kontrolsüz sınırlar, ulusal olarak ve komşu ülkelere yayılma riskini ortaya koymaktadır. 

DSÖ tavsiyesi

Lassa ateşinin önlenmesi, kemirgenleri evlere girmelerinden vazgeçirmek için toplum katılımına ve hijyen koşullarının geliştirilmesine dayanır. Sağlık yönetiminde çalışanlar standart enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirlerini nozokomiyal enfeksiyonları önlemek için hastalara bakarken sürekli olarak uygulamalıdır.

Lassa ateşinin endemik olduğu bölgelerdeki yolcular, hastalığı diğer ülkelere nadiren de olsa ihraç edebilir. Lassa ateşi tanısı, Batı Afrika’dan dönen ateşli hastalarda özellikle lasse ateşinin endemik olduğu ülkelerde eğer kırsal kesimde veya hastanede bulunmuş ise düşünülmelidir.Sağlık çalışanları, Lassa ateşine sahip olduğundan  şüphelenilen  bir hastayı gördüklerinde  yönlendirmek ve laboratuvar testleri yapmak için derhal yerel ve ulusal uzmanlarla temasa geçmelidir.

Lassa humması hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız:

Etiketler: