BREZİLYA’DA KIZAMIK

11 Haziran 2018 Pazartesi

Brezilya'da, devam eden bir kızamık salgını söz konusu olup salgında 1 Ocak - 23 Mayıs 2018 tarihleri arasında 995 vaka bildirilmiştir . Bu vakalardan 114'ü buna 2 ölüm de dahil olmak üzere laboratuvarca onaylanmıştır. 83 vaka değerlendirme dışı bırakılmış olup 798 vakanın incelemesi devam etmektedir.

 

Hastalık Salgını Haberleri

11 Haziran 2018

 

Brezilya'da, devam eden bir kızamık salgını söz konusu olup salgında 1 Ocak - 23 Mayıs 2018 tarihleri arasında 995 vaka bildirilmiştir (Amazonas Eyaleti, n = 611 ve Roraima Eyaleti n = 384). Bu vakalardan, 2 ölüm dahil 114'ü  laboratuvarca onaylanmıştır (Amazon'da 30 ve Roraima'da 84). 83 vaka değerlendirme dışı bırakılmış olup 798 vakanın incelemesi devam etmektedir.

 

Amazonas Eyaletinde, 1 Ocak'tan 23 Mayıs 2018'e kadar 611 şüpheli vaka bildirilmiştir; bunların 30'u doğrulanmış (1) , 63'ü değerlendirme dışında kalmış olup 518'nin incelenmesine devam edilmektedir. Roraima Eyaletinde, 384 şüpheli vaka bildirilmiş olup bunların 84'ü doğrulanmış, 20'si değerlendirme dışında bırakılmış ve 280'inin ise incelenmesine devam edilmektedir (2). Doğrulanan 84 vakanın 58'i Venezüellalı (% 69), 24'ü Brezilyalı (% 28,6), biri Guyanalı (% 1,2) ve 1'i de Arjantinli’dir (% 1,2). Doğrulanmış tüm vakaların 34'ü yerlidir. Boa Vista’dan bildirilen kızamıkla ilgili 2 ölüm vakası da Venezuellalıdır.

Her iki eyalette teyit edilen vakaların döküntü başlangıcı tarihleri 4 Şubat-2 Nisan 2018 tarihleri arasındadır. Oswaldo Cruz Vakfı (Fiocruz / RJ), 2017 Venezüella salgınına özdeş olan tüm laboratuvar onaylı vakalar için genotipi D8 olarak tanımladıkları bir analiz gerçekleştirmiştir.

Şekil 1, artan bir büyüme eğilimi ile salgının ilerlemesini göstermektedir. İncelenmekte olan 798 şüpheli vaka için beklemede olan laboratuvar sonuçlarının olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Önümüzdeki haftalarda teyit edilen vakalarda üstel bir artış gözlemlenebilir.

Şekil 1. 1 Ocak - 12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Brezilya'nın Amazonas ve Roraima eyaletleri'de kızamık başlangıcı tarihine göre rapor edilmiş kızamık vakaları

http://www.who.int/csr/don/archive/country/bra/epicurve.png

Kaynak: Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan ve PAHO / DSÖ tarafından çoğaltılan veriler.

 

Halk Sağlığı Yanıtı

Uygulanan eylemler şunları içerir:

 • Roraima ve Amazonas eyaletleri, altı aylık bebek ile 49 yaş arası grupları hedef alan bir aşılama kampanyası başlatmıştır.
 • Aktif ve geçmişe dönük kurumsal vaka bulma, temaslı takibi ve temaslıların izlenmesi yoluyla yoğunlaştırılmış epidemiyolojik sürveyans uygulanmıştır.
 • Güçlendirilmiş laboratuvar ağı.
 • Bir risk iletişim stratejisi uygulanmıştır.
 • Sağlık çalışanlarının vaka yönetimiyle ilgili olarak eğitimi.

 

DSÖ Risk Değerlendirmesi

 

Kızamık, her yaştan duyarlı kişiyi etkileyen ve dünya çapında küçük çocuklar arasında ölüm sebebi olan oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Kızamık virüsü, enfekte kişilerin burun, ağız veya boğazından çıkan damlacıklar yoluyla bulaşır.

Genellikle enfeksiyondan 10–12 gün sonra ortaya çıkan ilk semptomlar arasında, genellikle aşağıdakilerden birkaçının eşlik ettiği yüksek ateş vardır:

Burun akıntısı, kanlı göz, öksürük ve ağız içinde minik beyaz lekeler. Birkaç gün sonra, yüz ve üst boynundan başlayıp yavaşça aşağı doğru yayılan döküntüler gelişir.

 

Bir hasta döküntünün başlangıcından dört gün önce,döküntüden dört gün sonra bulaşıcıdır. Kızamık için spesifik antiviral tedavi yoktur ve çoğu insan iki ila üç hafta içinde iyileşir. Vaka yönetimi, A vitamini ve antipiretik ilaçları ve gerektiğinde antibiyotik ve anti-diyare ilaçlarını içerir. Yetersiz beslenen çocuklar ve daha fazla duyarlılığı olan kişiler arasında kızamık, körlük, ensefalit, ciddi diyare, kulak enfeksiyonu ve zatürre gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kızamık bağışıklama ile önlenebilir. Aşılama kapsamının düşük olduğu ülkelerde, salgınlar genellikle 2 ila 3 yılda bir ortaya çıkar ve genellikle iki ila 3 ay arasında sürer, ancak süreleri nüfus büyüklüğüne, kalabalıklığa ve nüfusun bağışıklık durumuna göre değişir.

 

Amerika Bölgesi Eylül 2016'da kızamıktan arındırılmış bölge olarak ilan edilmiş ancak diğer bölgelerden importe edilmiş vakaların neden olduğu salgınlar düzensiz olarak ortaya çıkabilir.

 

Brezilya'da ulusal düzeyde yayılma riski, epidemiyolojik duruma ve yüksek bulaşma potansiyeline bağlı olarak yüksek kalmaktadır. Temel zorluklar, göçmenler arasında aşı kapsamı ve yerel tesislerde laboratuvar teşhis kapasitesidir. Devam eden iletim nedeniyle Brezilya'da yerel ve federal otoriteler tarafından salgının kontrol altına alınması için aşılama stratejileri ve diğer eylemler uygulanmaktadır. Bölge'deki diğer ülkelerdeki rutin bağışıklama programlarının ve önleme ve kontrol kapasitelerinin performansı göz önünde bulundurulduğunda bölgesel düzeyde potansiyel etki yüksek olarak kabul edilmektedir.

 

DSÖ Tavsiyesi

1 Eylül 2017'de, Pan Amerikan Sağlık Örgütü / Dünya Sağlık Örgütü (PAHO / DSÖ), bu salgın hakkında bilgileri Üye Devletlerle  paylaşmış ve bunları, importe kızamık vakalarından kaynaklanan salgın riski ve düşük aşılama kapsamına sahip bölgelerde hastalığın yeniden görülme olasılığı ile ilgili olarak uyarmıştır.

Diğer Bölgelerden importe edilen kızamık vakalarının sürekli olarak bildirimi ve Amerika'da devam eden salgınlar ışığında, PAHO / DSÖ tüm Üye Devletlere aşağıdakilerle ilgili olarak çağrıda bulunmuştur:

 

 • Kızamık, kabakulak, kızamıkçık (MMR) aşısının ilk ve ikinci dozları ile% 95'lik kapsama sağlamak için aşılama yapınız.
 • Sağlık çalışanları, turizm ve ulaşım alanında çalışanlar (otel ve catering, havalimanı, taksi şoförleri, vb.) ve uluslararası seyahat edenler gibi risk altındaki popülasyonları (kızamık ve kızamıkçığa karşı aşılama veya bağışıklık kanıtı olmaksızın) aşılayınız.
 • Bölgedeki her ülkede importe vakaların kontrolü için kızamık-kızamıkçık (MG) aşısı ve şırıngaları bulundurunuz.
 • Kamu ve özel sağlık kuruluşlarındaki tüm şüpheli kızamık vakalarının zamanında tespiti için kızamıkların epidemiyolojik sürveyansını güçlendiriniz ve numunelerin alındıktan sonraki 5 gün içinde laboratuvarlar tarafından alınmasını sağlayınız.
 • Endemik bulaşmanın yeniden tesisini önlemek için acil yanıt ekiplerinin aktivasyonu yoluyla importe kızamık vakalarına hızlıca yanıt veriniz. Acil müdahale ekibi devreye sokulduktan sonra, tüm seviyeler arasında (ulusal, ülke içi ve yerel) daimi ve akıcı iletişim kanalları ile ulusal ve yerel düzeyler arasında sürekli koordinasyon sağlanmalıdir. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantılara bakınız:
 • PAHO/WHO Program: Measles – WHO Health Topic: Measles

1-Şüpheli vakalar 14 yerleşim yerinden rapor edilmiştir: Anori, Beruri, Careiro da Varzea, Humaita, İtacoatiara, İtapiranga, İranduba, Jutai, Manacapuru, Manaus, Novo Airao, Parintins, Sao Gabriel da Cachoeira ve Tefe. Bütün vakalar Brezilyalıdır.

2-Şüpheli vakalar 11 yerleşim yerinden bildirilmiştir: Alto Alegre, Amajarí, Boa vista, Canta, Caracarai, Caroebe, İracema, Pacaraima, Rorainopolis, Sao Joao da Baliza ve Uiramuta. 384 şüpheli vakanın 10'u Brezilya'dan bildirilmiştir ancak söz konusu vakaların ikametgahları Venezüella'daki şu yerleşim yerlerinde bulunmaktadır: Santa Helena (04), Gran Sabana (03), Ciudad Bolivar (01), Maracaibo (01) ve Sifontes (01) .

Etiketler: